Často se mi stává, že se u nás nečekaně sejde partička lidí, které je potřeba rychle a dobře nakrmit. A pro tyhle případy mám ve spíži a mrazničce připraveny suroviny na přípravu velice rychlé a dobré večeře. Někdy jsou to špagety „po uhlířsku" nebo mlíkačka (polévka z mléka). Ale nejoblíbenější je fazolový guláš, u jehož nejjednodušší varianty nezabere příprava více než deset, patnáct minut.

Potřebujete:
fazole v tomatě (plechovka), případně směs, kde je i kukuřice
klobásku nebo kabanos (uložené v mrazničce)
pár brambor (obejdeme se bez nich)
cibule
sádlo nebo olej
trochu zakysané smetany na ozdobu (nemusí být)
nastrouhaný sýr
vejce
pečivo
sůl a pepř podle chuti

Cibuli si nakrájíme nadrobno a osmahneme na rozpáleném tuku. Za chvíli k ní přidáme klobásu nakrájenou na kolečka nebo kostičky. Promícháme a necháme spolu asi tři minuty smažit. Zalijeme trochou vody a necháme pět minut pod pokličkou. Na závěr vmícháme obsah plechovek s fazolemi. Množství všeho podle počtu strávníků. Povaříme a můžeme zahustit jíškou nebo zředit kečupem.
Pokud přidáváme i brambory, tak je nakrájíme na tenké plátky nebo malé kostičky a přidáme hned s klobásou. Prodlouží se nám ale doba varu (před přidáním fazolí), dokud nebudou brambory měkké. Dochutíme podle sebe solí, pepřem, sladkou paprikou nebo jiným kořením.

Na talíři můžeme zdobit kopečkem kysané smetany a strouhaným sýrem.

Kdo chce, může si k téhle dobrotě připravit i volí oko" a jako přílohu volíme pečivo.

Máte čas a nechcete vařit z polotovarů? Namočte si den předem fazole, uvařte je a přidejte do guláše místo fazolí v plechovce. Přidejte kečup nebo rajský protlak. Kdo si chce opravdu vaření vychutnat, oloupe rajčatům slupku, nakrájí je na kostičky a přidá do guláše místo protlaku.

Jaké rychlovky máte ve svém jídelníčku vy? Dokážete pohostit nečekanou návštěvu?

Reklama