Vše kolem ženské krásy jedním z nejčastěji řešených témat, stále vyvstává spousta nezodpovězených otázek. Podívejte se, v čem nemáme stále jasno.

kosmetika

  • Zajímalo by mě, jaký je rozdíl mezi tělovým mlékem a olejem? Můžu se mazat pouze olejem, slyšela jsem, že to není správné?

„Mléka a oleje mají tu výhodu, že dokážou udržet pokožku hydratovanou, zdravou a snižují příznaky stárnutí. Oleje chrání pokožku a jsou skvělé jako prevence proti dehydrataci. Spousta lidí si stále myslí, že používání olejů způsobuje akné, ucpává póry nebo zanechává mastný film, ale opak je pravdou. Přírodní oleje se většinou snadno vstřebávají, nezanechávají mastný film a jsou ideální pro všechny typy pleti. Tělová mléka zase pronikají hluboko do pokožky, zanechávají ji hydratovanou a svěží. Obsahují navíc také prospěšné ingredience jako třeba aloe vera, vitamin E, vitamin D nebo bambucké máslo. Mazat jen olejem se určitě můžete, ale doporučila bych péči střídat. Například ráno používat tělové mléko a na noc tělový olej,“ odpovídá MUDr. Miloš Kravciv, dermatolog Lékařského domu Praha 7


  • Mohu používat tekuté mýdlo na ruce místo sprchové gelu?

Dočasně určitě můžete, ale z dlouhodobého hlediska doporučuji používat mýdla určená pro tělo. Speciální péči bych doporučila pro intimní partie,“ radí Anna Brandejs, zakladatelka kliniky Brandeis Clinic.


  • Když mám pupínek, tak je prý nejlepší ho je vymáčknout a potřít kolínskou nebo vodkou, rychleji se tak ztratí, je to pravda?

MUDr. Miloš Kravciv: „Pupínek většinou svádí k tomu, abyste ho okamžitě vymáčkli. Jenže pokud začnete pupínek vymačkávat prsty, nebo dokonce nehty, zaděláváte si na velké problémy. Vymačkávání pupínků významným způsobem zvyšuje riziko, že vám zůstanou na kůži jizvy a pupínek se stejně objeví na tom stejném místě. Vymačkáváním také zhoršíte zánět a existuje značná pravděpodobnost, že si do otevřené ranky zanesete infekci. Stejně jako se traduje mýtus s kolínskou, objevuje se i takový se zubní pastou. Zubní pasta jej údajně vysuší, takže rychleji dospěje do fáze stroupku. Nicméně odborníci často upozorňují, že jde o čirý nesmysl a zubní pasta může akné spíše ještě zhoršit. Zubní pasty totiž obvykle obsahují nejrůznější chemikálie, které mají například omezovat rozvoj zubního kamene a podobně. Ty však dráždí kůži a mohou způsobit zanícení, červené skvrny, a dokonce i zánět kůže.“


  • Je špatné, pokud používám krém určený na ruce na nohy a naopak?

Yvonne Bergerová, dermatoložka a zakladatelka BcD Clinic: Krémy na různé části těla lze libovolně střídat. Je ale potřeba hlídat, aby promazání bylo dostatečně účinné. Pokožka na nohou je hrubší, často přesušená, vyplatí se používat mastnější krémy na tuto oblast.“


  • Co se stane, když je mi 27 let a používám krém, na kterém je napsáno, že je vhodný pro 40+?

Anna Brandejs, zakladatelka kliniky Brandeis Clinic: Nic strašného se nestane, ale je zbytečné v tomto věku používat krém určený pro starší věk. Vaše pokožka může být zbytečně zatížena látkami, které ještě nepotřebuje. Volte vždy krém nejen podle věku, ale hlavně podle problému a typu pokožky.“

kosmetička


  • Je mi 31 let a dělá se mi neustále akné v oblasti brady a krku. Má to něco společného s hormony, jak jsem se dočetla? Použila jsem snad téměř vše a nic napomáhá.

„U většiny lidí se s postupujícím věkem pleť dokonale vyhladí a akné ustoupí. Za výskyt akné v pubertě může skupina mužskýchhormonů, které i nám ženám zajišťují normální chod řady orgánů a tkání. Právě tyhle hormony mají za následek zesílenou funkci mazových žláz a následně i vznik otravných pupínků. Ale pozor, zhruba 15 %žen se s pupínky potýká i kolem třicítky a čtyřicítky. Produkci kožního mazu totiž ovlivňují také hormony hypofýzy, štítné žlázy a glukokortikoidy. A záleží také na dědičnosti i míře stresu, které jste vystavena. Velmi důležité je snažit se pečovat o svůj hormonální systém a vycházet mu vstříc. S výskytem akné souvisí také nezdravé stravování. Dobré je snížit příjem soli, aby se zabránilo zbytečnému zadržování vody. Dále se vyhýbejte i cukru a omezte příjem kofeinu. Naopak zvyšte příjem vitaminu B6, a to buď pomocí doplňků, nebo přirozenou cestou. Přidejte do jídelníčku fazole, luštěniny a obiloviny. Přidejte také drůbež, mořské plody nebo ořechy bohaté na zinek a hořčík.

Co se týče kosmetické údržby, tak pokud problémy s akné přetrvávají v dospělosti, je dobré pokožku důkladně pravidelně čistit – vhodné jsou micelární vody, různé čistící gely (pouze ty s obsahem ovocných kyselin – snižující PH). Přípravky upravující PH kůže dobře fungují, v kyselém prostředí se špatně množí bakterie a kvasinky a neuchytí se zánět. Přípravky s obsahem ovocných kyselin se v současnosti prodávají pro domácí použití až do hodnoty 20% obsahu kyselin – jako nejslabší chemický peeling. Pleť výše zmíněným způsobem ozdravují, vyhlazují, hydratují a barevně sjednocují. Aknózní pleť je sice mastná, ale vlivem používání vysušujících léčebných přípravků je dehydratovaná – suchá a tvoří drobné šupinky. Je tedy třeba používat hydratační krémy – většinou na den. Na noc se dobře hodí celonoční péče s vysokým obsahem ovocných kyselin. Pečující krémy a masky volíme buďto čistící nebo hydratační. Dobré je si vyzkoušet a vybrat značku kosmetiky s řadou zaměřenou na akné. Pokud pleť s projevy akné vystavujeme slunci (v létě i v zimě) je třeba používat vysokou sluneční ochranu. Defekty pokožky jinak mohou vytvořit nevzhledné pigmentace,“ vysvětluje dermatolog MUDr. Miloš Kravciv.

skin


  • Ráda bych se dozvěděla, jak mám nalíčit modré oči?

Není pravdou, že barva stínu by měla být podle barvy očí. Modré oči nejlépe na denní líčení podpoří jemné odstíny růžové, meruňkové, béžové, šedavé tóny. Na výraznější či večerní líčení modré oko podpoří tmavě fialové stíny, zlaté, žlutavé, kakaové, čokoládové, bronzové a koňakové barvy nebo i šedé,“ radí Martina Borecká,make-up artistka Bobbi Brown.


  • Je potřeba přepudrovat BB krém?

Martina Borecká,make-up artistka Bobbi Brown: „BB krém je odlehčená forma make-upu. Pleť by měla být tedy barevně sjednocená, ale působit svěže a přirozeně. Pudr se nepoužívá, pokud nechceme matnou pleť, ale svěží, rozjasněnou. Pokud chceme pleť zafixovat, je možné použít jen jemný rozjasňující pudr. Chceme-li dosáhnout matného vzhledu, použijeme pudr transparentní, který BB krém též zafixuje. Pokud chceme dosáhnout vyššího krytí, ale nechceme sáhnout po make-upu, můžeme BB krém přepudrovat krycím pudrem.“

doktoři
Yvonne Bergerová, dermatoložka a zakladatelka BcD Clinic
MUDr. Miloš Kravciv, dermatolog Lékařského domu Praha 7
Anna Brandejs, zakladatelka kliniky Brandeis Clinic

Pokud máte nějaké kosmetické otázky, které byste chtěla zodpovědět, nebojte se nám napsat. Své otázky posílejte na e-mail marketa.skaldova@zena-in.cz.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také: