S plísněmi se určitě setkal každý z nás, ale troufám si odhadnout, že ne každý si uvědomuje, kde se plísně berou a jaké škody můžou napáchat nejen v našich domech a bytech, ale i na našem zdraví. Na to, co by vás o této problematice mohlo zajímat, jsem se zeptala Dr. Kateřiny Klánové, která se výskytem plísní v bytech zabývá.

Takže začněme úplně od začátku. Kde se vlastně plísně berou a jak se nám dostanou do bytu?
Plísně jsou součástí živé přírody. Množí se třeba v půdě a na odpadu. Při růstu vytvářejí spory, a ty se pak dostávají do ovzduší. A z ovzduší pak pronikají okny do domu nebo bytu.

Takže za určitých podmínek, které jsou pro jejich růst příznivé, se můžou množit. A k těm příznivým podmínkám určitě patří vlhko. A co teplo?
Na teplotě závislé nejsou, známe to z příkladu lednice, kde občas najdeme plísně na potravinách. To znamená, že i při teplotě dva až osm stupňů Celsia se v pohodě rozmnožují. Živiny čerpají v lednici z potravin, na zdech využívají jako živiny různé organické nečistoty z ovzduší. Pro rozmnožování plísní je nejdůležitější vlhkost.

Kde se v bytech bere vlhkost?
Vlhkost se dostává do bytů a domů vinou stavebních závad a kondenzací vody z vlhkého vzduchu. Vlhký vzduch je v bytech, když se neodvětrá vzduch při vaření nebo sušení prádla.

Typickým příznakem zvýšené vlhkosti vzduchu v bytě jsou orosená okna, v horším případě voda stékající z oken na parapet. 

plíseň

Když už se plísně objeví, jak je účinně zlikvidovat?
To je problém, který většina lidí podceňuje. Jedna věc je dezinfekce (likvidace plísní) a druhá je prevence. Když už se plísně vyskytnou a my je zlikvidujeme nějakým běžně dostupným přípravkem, musí nastoupit důležitá fáze, a to je ošetření preventivním přípravkem. Potom je doporučováno vymalovat s přidáním tohoto preventivního přípravku do malby. Tak se postižené místo ochrání asi na jeden rok.

Takže v případě, že se v bytě nebo domě vyskytnou plísně a my chceme znova vymalovat, měli bychom do barvy přimíchat preventivní přípravek proti plísním, aby se zabránilo recidivě.
Ano. Dnes už běžně výrobci přidávají do stavebních materiálů preventivní přípravky.

plíseňNedopouštíme se často chyby, když zlikvidujeme plíseň opticky a máme pocit, že zmizela. Ale není to tak trochu časovaná „bomba“? Není plíseň ukrytá ve zdivu a nečeká na další příznivé podmínky?
Ano, postižené místo by se mělo postříkat dezinfekcí, nechat působit a potom znovu postříkat, aby se plísně nelikvidovaly za sucha. V suchém prostředí se mrtvé spory plísní uvolňují do ovzduší, práší, a tím nám můžou škodit stejně jako živé. I mrtvé spory jsou alergenní.

Důležitý je také přesah ošetřovaného místa. Minimálně půl metru okolo viditelné mapy plísní, protože my vidíme plísně jen tam, kde sporují, ale jejich mycelium (podhoubí) je mnohem rozsáhlejší.

Často je příznakem plísní v domě či bytě zatuchlý zápach, který je hodně nepříjemný. Je možné se ho nějak zbavit?
Plísně při svém růstu vytvářejí organické látky, které způsobují onen typický zápach. Zbavit se ho můžete, jen když plísně ze zdí zlikvidujete. Oblečení můžete zkusit vyprat, pokud na něm plísně nerostou. Ale někdy nemusí zatuchlý zápach být znakem plísní. Třeba ve starých domech to můžou být rozkladné procesy ve zdivu, nebo dřevě, ke kterým dochází vlivem vlhkosti.

Laik to ale asi nepozná a měl by si zavolat nějakého specialistu, aby to správně diagnostikoval.
Ano, pokud mu na tom objektu záleží.

Ale ještě bych se vrátila k plísním na textilu. Můžete ho vyprat, pokud do něj není plíseň vrostlá, ale uvedla bych jeden zajímavý příklad, který bývá častým dotazem. Když uložíte dětský kočárek třeba do sklepa a objeví se na něm plíseň. Co s tím? Plísně můžete nějakým přípravkem zabít, ale škody, které nadělají na textilu, jsou neodstranitelné. Mycelium, které tam roste, si bere živiny z vláken textilu a tím způsobí poškození, které je nevratné

Čím jsou pro nás plísně tak nebezpečné?
Hlavně je to silný alergen, který je hodně podobný pylové alergii. Pak jsou popisovány potíže jako škrábání v krku, pálení očí, rýma, ale i závažná onemocnění, která souvisí s imunitou. Pokud je člověk oslaben, nemůže se jeho organismus bránit. Plísně rostou v plicích a člověka vlastně udusí. Tomu se říká mykózy. Často na to upozorňuji plíseňna svých přednáškách, protože to považuji za důkaz, co všechno plísně umí. Kromě toho mají karcinogenní účinky. A proto je potřeba o těchto závažných důsledcích hovořit a rozhodně je nepodceňovat. Určitě to není zanedbatelné množství lidí, pro které můžou být plísně hodně nebezpečné. Bohužel se dá těžko určit, jak dlouho byl takový člověk vystaven účinkům plísní, jak dlouho jejich spory vdechoval. Nemůžeme udělat studii na lidech, aby žili v takových podmínkách. Z literatury je znám případ polských archeologů, kteří zkoumali hrobku krále Kazimíra, ve které byli dlouhodobě v uzavřeném prostoru vystaveni působení plísní a všichni zemřeli. Nebyli chráněni žádnými respirátory, protože se to tenkrát nevědělo.

To zní hrůzostrašně. Takže je nutné se soustředit hlavně na prevenc,i a tou je (jestli tomu dobře rozumím) minimalizování vlhkosti, která se pro plísně stává živnou půdou. Koupelna a kuchyň budou asi patřit k těm nejrizikovějším místnostem.
Vzdušnou vlhkost zvyšuje nejvíc vaření, sprchování, ale také sušení prádla.

V koupelnách je velkým problémem plíseň ve spárách mezi dlaždičkami. Jak na ně?
Na tento problém jsou dobré přípravky s chlorem, které jednak zabijí plísně, ale navíc vybělí, takže do koupelny je to optimální řešení. Dobrou první pomocí proti plísním na malých plochách je technický líh, který koupíte v drogerii. Nebo peroxid vodíku z lékárny. Tyto „lidové“ přípravky neporuší silikon a různé těsnící materiály. Když tam ale bude zdroj vlhkosti, tak se plísně zase objeví. Plísně jsou neuvěřitelně životaschopné a přizpůsobivé.

plíseňJak správně větrat?
Krátkodobě a intenzivně. Vzduch v místnosti by se měl vyměnit, a to poznáme tak, že pocítíme chlad. A musíme to udělat několikrát za den. I v případě, že venku prší. My si myslíme, že je venku vlhko, ale studený vzduch je sušší než teplý, a proto pojme víc vlhkosti. To je třeba pochopit. Takže větrejte, i když se vám venkovní vzduch zdá vlhký. To znamená i při dešti.

Nová okna jsou vybavena ventilacemi. Stačí, když je necháme otevřené?
Určitě ne, je potřeba vyměnit vzduch v místnosti, ventilace v oknech v zimě určitě nestačí.

Co dělat v místnostech, které nemají přímé odvětrání, třeba v koupelnách, kde je jen malý odvětrávací ventilátor do komína nebo větrací šachty?
Řešením jsou speciální ventilátory, které jsou schopné takový prostor odvětrat. Ale podmínkou je, aby se daly instalovat přes zeď do venkovního prostředí a mohly nasávat chladný vzduch a vyměnit ho s teplým vlhkým vzduchem uvnitř místnosti.

Vzdušná vlhkost v bytech závisí na tom, jestli jsou lidé v bytě celý den, nebo tam chodí jenom přespat. Na to neexistují žádné rovnice.

Děkuji za rozhovor

RNDr. Kateřina Klánová, CSc

paníDokončila v roce 1976 studia mikrobiologie na Přírodovědecké fakultě Karlovy University. Po studiích pracovala v Mikrobiologickém ústavu ČSAV.

Od roku 1983 se věnuje výskytu mikroorganismů v životním prostředí člověka ve Státním zdravotním ústavu. V roce 2003 absolvovala kurz Mold, Moisture and Remediation v ACGIH v Cincinnati, USA.

Od roku 1998 je členkou redakční rady časopisu Tepelná ochrana budov. Je autorkou a spoluautorkou několika desítek původních vědeckých prací a článků publikovaných v českých a zahraničních časopisech a sbornících.

Několik posledních let se zabývá výskytem plísní v bytech. Chcete jí položit dotaz? Můžete zde: www.stop-vlhkosti.cz/plisne-v-bytech/

Partnerem tohoto odborného článku je značka Ceresit, odborník na boj se vzdušnou vlhkost v domácnostech a stránky http://www.stop-vlhkosti.cz. O novince Ceresit STOP VLHKOSTI AERO 360o  jsme psali v tomto článku Nadměrná vzdušná vlhkost škodí zdraví . Jak funguje si můžete prohlédnout na názorném videu:

Více informací naleznete také na www.stop-vlhkosti.cz

 

Reklama