Problematickou pletí trpí dnes podstatně více žen než před deseti až dvaceti lety. Jak tuto situaci řešit, abychom se ještě ve čtyřiceti nestresovaly společenskou zátěží vyvolanou vřídky na tváři?

Akné – společenský přehmat?

Akné je velmi nepříjemným problémem. Společensky je problematická pleť něco, co nás příliš nenutí stoupnout si do první řady, spíše cítíme potřebu schovat se do poslední. Jak tedy začít s nápravou své pleti?

Pravidelná péče je nutností

Pravidelné užívání čisticích vod, tření a odlupování mrtvých kožních buněk pomocí peelingu nebo masážní krémy na jemnou masáž obličeje, zábaly a zvlhčovací krémy – to všechno napomáhá ke zlepšení kvality pokožky. 

Při nákupu kosmetiky se vyplatí najít na obalu „non comedogenic“, což znamená, že kosmetika neucpává póry. Někdy se tyto produkty nazývají non-occlusive. I když se doposud nenašla ani jedna přesvědčující studie o jejím spolehlivém „antiseptickém“ účinku, určitě stahuje póry, a tím zabraňuje nadměrné tvorbě zánětlivých míst.

Čištění pleti olejem

Zdá se to zvláštní, ovšem nejvhodnějším čisticím prostředkem na mastnou pleť je olej. Čisticí přípravky založené na vodě se zdají zpočátku efektivní, ale výsledky nemají dlouhého trvání a vysoušení pokožky vlastně napomáhá větší produkci kožního mazu.

Pokud jde o to, jaké přípravky používat pro péči o problematickou pleť, je vhodné vybírat z  noncomedogenic olejů, např. mandlový, olivový, pupalkový, podzemnicový a slunečnicový. Účinná je také světlice barvířská. Světlice barvířská se pěstuje pro semeno obsahující 45–55 % oleje použitelného za studena, stejně jako slunečnicový olej pro lidskou výživu. Oproti slunečnicovému oleji však obsahuje více kyseliny linolové – až 80 %. Za velmi non-okluzivní je považován také olej z kokosu, kakaové máslo a pšeničné klíčky.

Tonizační vody jsou vhodné k osvěžení pleti a odstranění čistících přípravků, ale omytí obyčejnou studenou vodou má stejný účinek. Studená voda přitahuje krev do žilek pod povrchem, zvyšuje krevní oběh, vylepšuje dopravu hojivých živin a urychluje vylučování škodlivin.

Celková terapie hormonální antikoncepcí

Pokud je lokální léčba neúspěšná, zvážit můžete léčbu pomocí kombinované hormonální antikoncepce. Ta tlumí sekreci androgenů, a tím zvýšenou tvorbu mazu. Vhodným přípravkem pro léčbu akné je hormonální antikoncepce s drospirenonem, na našem trhu se velice osvědčila antikoncepce YAZ. Ta využívá režimu 24 + 4, kdy se tablety s kombinací hormonů užívají 24 dní. Pro komfort pacientek se ve 4 denní pauze užívají pilulky bez obsahu účinné látky, což však neovlivňuje průběh akné. Při zahájení této léčby je nutné počítat s tím, že se účinek objeví se zpožděním 2 až 3 měsíců. Obecně se při léčbě akné doporučuje také pestrá a zdravá strava s dostatkem vitaminů a minerálů.

k

 Příklad pravidelné péče o pleť

Poradí nám Michal Zachar, vizážista, PEI sdružení vizážistů a stylistů

RÁNO - Čištění pleti

Používejte PH vyrovnaný čisticí přípravek, ideální je olej. Vmasírujte do vlhké pleti a řádně opláchněte teplou vodou. Při posledním opláchnutí použijte vodu studenou.

Posilování - tónování pleti

Namočte vatu do roztoku jablečného octa a filtrované vody. 1 lžíce octa na hrnek vody. Posilování (tónování) póry nezavírá, ale přivádí krev pod povrch pokožky a činí kůži napnutější.

Ochrana a výživa pleti

Používejte ochranný denní zvlhčovací krém, případně i léčivý podklad.

VEČER - Čištění pleti

Vezměte si kvalitní olej lisovaný za studena a čistými prsty vmasírujte malé množství do pleti. Masírujte dvě až tři minuty. Poté odstraňte jakékoliv přebytečné množství suchou vatou. Jiným kouskem vaty, který namočíte do teplé vody, znovu obličej pomalu a opatrně otupujte, tj. nikoliv stíráním setřete, ale pomalými skokovými pohyby se dotýkejte pokožky (nepoužívejte ubrousky, obsahují hrubé části dřeně a ty mohou pokožku poškrábat).

Posílení – tónování pleti

Omyjte obličej studenou vodou a osušte vždy čistým ručníkem.

Ochrana a výživa pleti

Vyberte si zvlhčující krém na váš typ pleti a vetřete malé množství po celém obličeji. Oblast očí a krku vyžaduje zvláštní péči.

Speciální doporučení

Mějte s sebou v jakémkoliv rozprašovači studenou vodu (nebo si pořiďte speciální minerální vodu) a občas si ji přestříkejte obličej. Pokožka bude více hydratovaná a dobré typy make-upu ji propouštějí.

Jak postupovat při líčení

  • Velmi důležité je dodržovat zásady hygieny.  
  • Pleť musí být nejprve vyčištěna a ošetřena - dobré jsou i tzv. báze pod make-up.
  • Pokud je nutná korekce červených pupínků nebo celých ploch, pak je vhodné použít zelený korektor. Nanese se na hřbet ruky a prstem se aplikuje na pleť.
  • Na hřbet ruky nanášíme také make-up. Ohřeje se tím na tělesnou teplotu a snáze
  • a šetrněji se nanese v tenké vrstvě na obličej. Nejlepší je k rozetření použít štětce.
  • Pudr, který používáme, by měl být velmi jemný, fixační, pokud možno transparentní.
  • Taková pleť je základem pro další úspěšné nalíčení.
Reklama