zubyTisíce a tisíce lidí v každé populaci trpí onemocněním běžně nazývaným paradentóza. Pod tímto zdánlivě nevinným názvem, který často slýcháváme v reklamách na zubní pasty, se skrývá velmi nepříjemná choroba končící ztrátou anebo těžkým poškozením všech zubů. Paradentóza bývá v drtivé většině zánětlivého původu a tento zánět postihuje závěsný aparát zubu. Rozrušuje kost a rozvolňuje s ní vazivové spojení. Dochází k odhalování zubních krčků, korunky zubů se neesteticky prodlužují a celý zub se začíná nebezpečně viklat. Bohužel je toto onemocnění nevyhnutelně spjaté také s nepříjemným zápachem z úst, způsobeným bakteriemi žijícími v chorobně prohloubených dásňových žlábcích, a s krvácením.

Člověk si vzniku a počáteční fáze onemocnění nemůže povšimnout, a když se už objeví příznaky, léčba není jednoduchá.

Příčina tkví právě v hloubce žlábku, který je mezi zubem a dásní. Hodnota této mezery by se měla pohybovat mezi 1,5-2 mm. S rozvojem paradentózy se však tento „příkop" může propadnout až několikanásobně a v této hloubce se potom množí bakterie bez možnosti jejich odstranění.

Běžné prostředky, běžné pasty proti paradentóze, obsahují tzv. adstringentní látky, jež stahují dásně, zabraňují jejich krvácení, a tak odstraňují příznaky jen optickým klamem.

zubyPodstatně důležitější však je odstranit příčinu onemocnění - a to je možné jen kombinací dvou věcí:

1. vynikajícím zvládnutím čištění zubů a mezizubí
2. použitím antiseptických přípravků

Společnost GUM pochází původně z Ameriky, kde byla v r. 1923 založena stomatologem J. O. Butlerem. Dnes ji vlastní velká japonská společnost Sunstar Inc. Tento osvědčený výrobce dentální kosmetiky má v sortimentu širokou paletu produktů a pomůcek pro zdravé zuby a dásně. Mimo jiné i sekci určenou na problémy s paradentózou.

Skvělou v boji s bakteriem zubního plaku se už dávno osvědčila být sloučenina chlorhexidin-diglukonát (CHX), která působí na široké spektrum patogenů včetně kvasinek.

V produktech světové značky GUM je chlorhexidin navíc kombinovaný s cetylpyridiniumchloridem (CPC), který taktéž potlačuje zánět a redukuje plak.

Pro případ akutních problémů jsou tak na trhu pasta a ústní výplach Paroex s vyšší koncentrací CHX (0,12 %), které je možno používat po dobu 14 dní a jsou vhodné i po chirurgických zákrocích na snížení rizika infekce.

Pro dlouhodobé používání je možné jako prevenci doporučit pastu a ústní výplach Paroex s nižší koncentrací (0,6 %), které jsou obohacené o známý antioxidant vitamin E, Aloe Vera, fluoridy a alantoin starající se o zdraví a kondici dásní.

Ústní vody je možno použít i na přípravu výplachu ústním irigátorem. Irigátor je také výbornou pomůckou na čištění oblasti dásní a mezizubí - je to sprcha s nádržkou, která produkuje tenký proud tekutiny pod tlakem, díky čemuž se účinné antibakteriální látky dostanou snadno i do nedostupných hloubek dásňového žlábku.

Kromě past a výplachů má GUM v nabídce i s vysokou koncentrací CHX (0,2 %). Ten je možné použít kdykoliv během dne a má i násadku pro cílenou aplikaci do oblasti zánětu.

Informujte se u svého praktického lékaře, parodontologa či na prodejnách Profimed. Mnoho užitečných informací získáte okamžitě na stránkách www.profimed.cz.

zub

Reklama