1. Zaujměte pozitivní postoj ke své paměti. Příliš často totiž používáme takové věty jako: To si nezapamatuju. To už není pro mě. Nikdy jsem neměla paměť na jména. A místo toho bychom si měli říkat: Nejsem o nic horší než ostatní. Já to dokážu!
2. Buďte pozorní a soustřeďte se. Text ani rozhovor si nezapamatujeme, pokud nás opravdu nezajímá. Pozornost a uvědomělé soustředění se je první a základní předpoklad dobré paměti. Vhodné cvičení pro koncentraci je například vybavování si předmětů na nějakém známém místě. Zavřete oči a představte si do podrobnosti zařízení místnosti, v níž pracujete.
3. Využívejte asociace. Všecko souvisí se vším. Ptejte se třeba: Co mi ta situace připomíná? Kde jsem se setkala s podobným člověkem? Otázky tohoto typu nám mohou pomoci při zapamatování nových informací, ale také v případě, že si na něco nebo někoho nemůžeme vzpomenout.
4. Třiďte informace. Nezatěžujte si mysl a paměť zbytečnými myšlenkami a informacemi... Myslete kriticky a naučte se posuzovat všechny informace, které se na vás valí – opravdu si to musím pamatovat?
5. Vytvořte si postup. Věci, které si máme zapamatovat, uspořádejme do struktur. Je to lepší než neustálé opakování. Pokud se učíme text, začněme jeho rozborem, pochopením, rozdělením na části, nalezením souvislostí mezi jednotlivými částmi. I doma přece víme, že pořádek a organizace věcí nám ulehčují život (nemusíme třeba přemýšlet: bože, kam jsem to jen dala?).
6. Přijímejte informace všemi smysly. Pro současnost je typické vnímat okolí převážně zrakem nebo sluchem. Pokud to jde, využijme i hmat, čich, chuť! Oč bohatší jsou východní civilizace, které rozvíjejí všechny smysly! Nebojte se ochutnat třeba ovoce, jehož název nám nic neříká, zamyslete se nad tím, jak vnímáte při setkání stisk ruky některých lidí.
7. Využívejte emoce. Čím více je informace spojena se silnou emocí, ať už pozitivní či negativní, tím více se vryje do paměti. A tak si třeba pamatujeme první den ve škole, v práci. Snažme se ale spojovat informace s pozitivními emocemi.
8. Vyvarujte se negativních emocí. Stres, úzkost, strach, deprese přispívají k poruchám paměti. Upoutávají pozornost a všecku energii na spoustu zbytečných detailů, zhoršují schopnost koncentrace. Negativní myšlenky zabírají v paměti místo, které bychom mohli zužitkovat pro příjemnější informace.
9. Komunikujte, povídejte si, pište. Chceme-li si vybavit slova, vědomosti, je třeba o nich mluvit, vyjadřovat se k nim. Jinak se všechny vědomosti zapadnou a těžko se vyvolávají, když je potřebujeme. Setkávejte se s lidmi (jste-li v domácnosti, na mateřské nebo v důchodu), povídejte si, pište si s přáteli, navštěvujte různé přednášky, kurzy, prostě se nevyhýbejte společnosti.
10. Okysličujte si mozek. Sedavé zaměstnání, dlouhé sledování televize, ale i přílišné vyspávání jsou faktory podporující nedostatečné okysličování organismu. Člověk je mrzutý a má výpadky
11. Dopřejte si odpočinek. Nervozita a přílišné napětí brání koncentraci a zhoršují paměť. Uvolnění, odpočinek, přiměřený spánek umožňují, aby se mozek probouzel svěží a mysl se naplnila energií...
12. Využívejte všecky příležitosti na procvičení paměti. Když už sedíte u televize, podílejte se třeba se soutěžícími na hrách s čísly, písmeny, slovy, zkrátka se snažte sledovat televizi aktivně. Hledejte v knihách, hrajte s dětmi pexeso, scrabble, kvarteto a podobné hry. Vytvořte si bohatý a aktivní život, který vaše paměť tak potřebuje.
Zdroj: www.casopiszdravie.sk
Nový komentář
Komentáře
Nevíte někdo o nějakých přírodních doplňcích stravy pro podporu mozku a paměti? Slyšela jsem o X-eSpeedu, ale sama jsem ho nezkoušela. Má někdo zkušenosti?
Júúú...teď jsem zapomněla o čem ten článek je
...musím si ho přečíst znovu
mam-ča: LAHOSIP
skvělý termín
musím se přiznat, ač výše uvádím skvělé rady, sama ho taky mám
Ze vsech rad na zapamatovani pouzivam nejvice tu na opakovani jmen. Kdyz se s nekym seznamim, tak mu hned pri podani ruky reknu Ahoj Marusko, Tesi me Lenko. Pomaha to a kdyz nahodou to jmeno spatne pochytim, tak je jeste sance na opravu bez trapnosti - hlavne u cizincu...
Ale jinak LAHOSIP
BB: existuje česnekové dražé, v lékarně, a nebudeš cítit česnek
Belinda: beruško hodláš dneska vyzkoušet všechny smajlíky ? 6e by teda mohla najednou, v jediný diskuzi, ať to máme rychle za sebou.
Jenze ja si nepamatuju ani veci zajimavy a snadno pochopitelny
, koukam rada na dokumenty a libi se mi to, bavi me to ale za par dni informace z toho zapomenu. Nebo si pamatuju jen informaci ze "strom vyrost vzhuru nohama" ale uz si nepamatuju ani proc tak blbe rostl, ani kde to bylo ani jak to vysvetlili vedci - prestoze je to dokument pro laiky a v tu chvili jsem to chapala tak za par dni to z myho mozku proste vysumi a za rok jsem schopna nad tim samym filmem zase udivem zasnout
SARI: paměť není malá, ale my neumíme využívat celou její kapacitu
....
mam-ča: Není zač, zrovně jsem se nudila.
Isabela: Dík, žes to vysvětlila za mě. Zrovna se na mě valila práce...
xenie: lautr HOSIP
mam-ča: já znám jen HOSIP, co je LAHOSIP ?
SARI: nejde o velikost pameti...kazdy clovek ma jeste obrovske rezervy...ale jde o tom, ze ty "kraviny" jak ty rikas, jsou pro tebe zajimave, proto si je zapamatujes...to dulezite te nebavi a tak o tom vis
...jednim z triku je prave udelat si z nezajimavych veci zajimave
Já mám zkušenost takovou, že co nění důležitý a ještě je to navíc úplná nedůležitá kraviny, tak to si pamatuje perfektně.A když jde o něco hódně důležitýho, tak jsem vedle jak ta jedle.Jestli to není tím, že paměť je třeba moc malá ........
na zapamatovani je spousta metod...je o tom napsane more knizek a pomerne jednoduse se da natrenovat, jak si zapamatovat spoustu veci...skoda, ze jsem v clanku nenasla ani jednu z tech metod...ale to neva...koho to zajima, zajde do knihovny a najde , co potrebuje
Nejlepší je bod 7. Využívejte emoce...
K...a, jak to byyylooo...???!!
jó s dětma pexeso
- komu by se chtělo pořád prohrávat????
paměť se musí trénovat, jinak zakrní...pro starší lidi je dobré např. i luštění křížovek
..
Rady jsou to dobré, ještě chybí uvést je do praxe. S mojí pokročilou "LAHOSIP" už moc nenadělám, ale trénuju, kudy chodím, sedím, ležím...
Taky si snáz pamatuju ty blbosti. I ve škole, když učitelka řekla nějakou perličku, většina třídy si jí pamatovala spíš, než letopočet nebo název díla nějakýho autora
Zrovna v sobotu jsem celej den sekala trávu a bylo mi báječně, když jsem si uvědomila, že jediný, na co musím myslet je, abych nepřesekla kabel od sekačky a z jakýho směru kam pojedu a kde jsem ještě nebyla a mozek může "vypnout".
Jo a ještě něco - jednou jsem četla radu, jak si trénovat paměť při nakupování pár věcí. Místo psaní lístečků (nebo spíš ho mít, ale jen tak pro sichr) si vymyslet utčitou (většinou nesmyslnou) situaci, kde všechno, co jdu koupit nějak použiju.