Problémy se spaním mohou být záležitostí několika týdnů, jindy jsou vázané na roční období, či na stresovou situaci. Někdy potíže se spánkem způsobí například narození dítěte.

Čas od času se to stát může, ale co s tím, pokud je nespavost dlouhodobou záležitostí? I s těmito potížemi může pomoci homeopatie.

Důležitá jsou i režimová opatření:

 • Pravidelně se hýbejte – ideálně na čerstvém vzduchu, zařaďte například večerní procházku.
 • Vyhněte se kofeinu, obzvlášť v odpoledních a večerních hodinách – pozor, kofein není obsažen pouze v kávě, ale také v černém či zeleném čaji a také v některých potravinách.
 • Vynechejte dráždivá a energeticky bohatá jídla krátce před spaním.
 • Vynechejte alkohol před spaním – vliv alkoholu paradoxně brání hlubšímu spánku, možná po něm rychleji usnete, ale pak může být problém s probouzením uprostřed noci.
 • Spěte v chladné a dostatečně vyvětrané ložnici.
 • V ložnici také odstraňte všechny zdroje elektromagnetického záření – ovlivňují epifýzu, která je zodpovědná za produkci melatoninu, hormonu spánku.
 • Dopřejte si temnou ložnici – i malé množství světla může narušit syntézu melatoninu.
 • Nedívejte se na TV těsně před spaním, nepracujte na PC či mobilu.

Homeopatické tipy:

 • Arsenicum album – vhodný pro úzkostné a neklidné pacienty. Úzkost, strach a starosti jim brání v klidném spánku. V noci se budí s neklidem, často mají sny o nebezpečí. Stav se zlepšuje teplem a teplými nápoji.
 • Cocculus indicus - vhodný na nespavost z fyzického i psychického přetížení či jet lagu. Důvodem přetížení je většinou starost o někoho blízkého, či starosti spojené s úzkostí. Tento lék často potřebují například maminky pečující o nemocné dítě či obecně zdravotníci. Stav se zlepšuje krátkým zdřímnutím.
 • Coffea cruda – pokud je nespavost způsobená neustálým proudem myšlenek a vzrušenou myslí. Tento stav je podobný jako při nadměrné konzumaci kávy, z níž je tento lék také vyroben. Lék je vhodný i v případě nespavosti, která je vyvolaná radostnými emocemi (např. u dětí, které se na něco hodně těší).
 • Gelsemium sempervirens – vhodný při úzkosti před nějakou očekávanou událostí, kdy si dotyčný dělá nadměrné starosti. Také například při trémě před veřejným vystoupením. Také je to ale lék potřebný pro stavy totálního tělesného vyčerpání, kdy je dotyčný otupělý, není schopen myslet, ale ani není schopen spát. Je velmi unavený, neudrží otevřené oči, nicméně jakmile ulehne do postele, je hned vzhůru. Stav se zhoršuje špatnými zprávami či přemýšlením o svých potížích.
 • Ignatia amara - vhodný při nespavosti z nedávného zklamání či zármutku, kterou doprovází časté vzdychání. Snadno se probouzí díky záškubům končetin. Spánek je velmi lehký, slyší vše co se kolem něj děje a také neustále přemýšlí nad minulými nepříjemnými zážitky.
 • Kalium phosphoricum – vhodný při velkém vyčerpání nervového systému, jehož příčinou může být nadmíra duševní práce, studia, práce s počítačem či také vyčerpání maminek na mateřské dovolené. Pacienti mívají problémy se soustředěním, bolesti hlavy a bývají podráždění, když jsou vyrušeni ze své práce. Potíže se zlepšují teplem a klidem.
 • Lycopodium - ideální pro pacienty, kteří se v noci budí hladem a musí se najíst. Nemůžou najít správnou polohu v posteli. Usínají pozdě, brzo se probouzí a ráno se cítí neodpočatí. Celý den jsou ospalí, ale v noci přemýšlí nad pracovními problémy a nemůžou spát.
 • Nux vomica – vhodný pro manažery a workholiky, kteří jsou pracovně velmi vytížení. Večer usnou, ale pak se probouzí kolem 3.-4. hodiny ranní s aktivní myslí a znovu usnou až nad ránem. Při probuzení se cítí unavení, nechce se jim vstávat a jsou velmi podráždění. Patří sem i nespavost z nadměrné konzumace alkoholu, kávy a léků, ale také je to lék na potíže se spaním při abstinenci. Je to i lék na nespavost ze stresu či nadmíry duševní práce během dne.
 • Phosphorus je lékem na nespavost starých lidí. Typické je krátké usnutí s častým probouzením. Někdy je probouzí pocit, že je jim příliš horko. Během dne bývají často ospalí. Problémy se spánkem kulminují před půlnocí. Patří sem i nespavost při ležení na levém boku.
 • Stramonium - hlavní lék na nespavost z nočních můr, které se dostavují po shlédnutí nějaké násilné situace či strašidelného filmu. Pacienti mívají velký strach ze samoty a k usnutí potřebují rozsvícenou lampičku.


U výše uvedených léků volíme ředění 9 C či 15 C a podáváme nejlépe večer, 1x denně 5 granulí. Pokud se do týdne nedostaví kýžený účinek, buď je potřeba vybrat jiný lék, nebo vyhledat lékaře – homeopata.

Při nespavosti jsou vhodným doplňkem i Bachovy květové esence. Při nespavosti z důvodu přemíry myšlenek může pomoci krizová esence Rescue Night, která kromě 5 základních esencí obsahuje White Chestnut. Při jiných typech nespavosti pomůžou další esence, např. Agrimony, Aspen, Mimulus atd. O vhodném výběru se poraďte s certifikovaným poradcem.

Více na SVETHOMEOPATIE.CZ.

Reklama