Balkony, terasy či lodžie jsou vhodná místa nejen pro odpočinek, ale i pro malé zahradničení. I na nevelikém prostoru se dá pěstovat celá řada okrasných rostlin, z nichž asi nejpopulárnější jsou pelargonie, čili muškáty. Právě začátek jara je obdobím pro zasazení nebo přesazení prvních květin do truhlíků či pro jejich případné přesazení.

kytkyOd konce dubna, kdy pominou i poslední noční mrazíky, nastává ideální čas pro vysazování rostlin na balkony, terasy či za okna do truhlíků. S balkonovou květinovou výzdobou si především spojujeme muškáty, které jsou oblíbené díky své nenáročnosti a maximálnímu estetickému efektu, který potěší nejedno oko kolemjdoucích. Nicméně terasu nebo balkon můžeme zvelebit mnohými dalšími květinami, mezi něž patří například petunie, fuchsie či různé druhy bylinek.

Do čeho květiny vysazovat?

kytkyTip odborníka:

„V případě, že si chcete muškáty namnožit, je nejlepším způsobem takzvané řízkování. To spočívá v odříznutí 10 až 12cm dlouhého řízku ze zdravé matečné rostliny. Takto připravený řízek namočíme do stimulátoru, což je speciální chemický přípravek na bázi gelu, a následně zapíchneme do květináče naplněného pěstebním substrátem. Řízek bychom měli pěstovat v teplotách mezi 21 a 25°C,“ doporučuje Karel Rubeš z OBI marketu Praha, Prosek.

Pro balkony, terasy a parapety jsou nejvhodnější nádobou pro výsadbu muškátů truhlíky či květináče. Výběr je opravdu veliký a volit můžeme z různých materiálů, velikostí či barev. Na výběr jsou i samozavlažovací varianty truhlíků, které vám v mnohém usnadní péči o květiny. Celý fór spočívá ve dvojitém dně, které poskytuje prostor pro zásobárnu vody. Květiny během parných dnů spotřebují velké množství vody, což by znamenalo, že se k jednomu truhlíku musíte opakovaně vracet. Se samozvlažovacími truhlíky vám stačí nalít dostatek vody do jeho zásobníku a květiny si budou vlhkost odebírat samy, díky speciálním knotům. V případě deštivého počasí se nicméně nemusíte bát, že květiny budou stát ve vodě. Kvalitní truhlíky jsou opatřeny přepadem, který nadbytek vody odvádí pryč. Samozavlažovací truhlíky nejsou avšak ideální pro všechny druhy muškátů – některé mají rádi sušší zeminu než stále vlhký substrát. Frekvence dolévání vody záleží na počasí, světové orientaci truhlíku a v neposlední řadě na velikosti rostlin.

Jakou připravit zeminu pro muškáty?

kytkyKvalitní substrát je základem pro úspěšné pěstování jakýchkoliv rostlin, muškáty nevyjímaje. Pro domácí pěstování jsou nejvhodnější speciální substráty, které jsou určeny přímo pro pěstování kvetoucích balkonových rostlin či přímo pro muškáty. K dostání jsou například v hobbymarketech OBI. Substrát by měl obsahovat rašelinu, písek a pařeništní zeminu s přídavkem rozpustného hnojiva, které zajistí nezbytné živiny v první fázi po výsadbě, většinou však na celou sezónu až po dobu 6 měsíců. V zemině se rovněž nacházejí částečky perlitu nebo granulovaného polystyrenu, které slouží ke kvalitnějšímu provzdušnění substrátu. Při případné výměně starého substrátu za nový nesmíme zapomenout na přimíchání granulovaného hnojiva.

10 základních pravidel pro pěstování muškátů

1.      Nároky muškátů se různí druh od druhu, můžeme mít totiž převislé, vzpřímené, velkokvěté či například anglické muškáty

2.      Některé kvetou již v květnu, přičemž jejich vegetační období končí s příchodem prvních zimních mrazů

3.      Ideální je si muškáty předpěstovat v teple domova a na venkovní stanoviště je umístit až po 15. květnu, kdy již nehrozí nebezpečí ranních mrazíků

4.      Muškáty jsou světlomilné a teplomilné rostliny, které však dobře snášejí i přechodné zastínění. Ideální umístění s ohledem na světové strany je na jih, jihovýchod či případně na jihozápad

5.      Počet rostlin vysazených v truhlíku se různí podle jejich velikosti. Do klasického truhlíku 50 až 60cm se dává 5 až 7 rostlin, stylem cik-cak, aby se truhlík co nejrychleji zaplnil.

6.      Díky svému původu umějí muškáty dobře hospodařit s vodou, kdy i v plné vegetaci snášejí přestávky v zálivce. Ideální je zálivku provádět v ranních či podvečerních časech, kdy slunce příliš nežhne

7.      Nejvhodnější je vysazovat rostliny do speciálního substrátu na pelargonie, který je obohacen o perlit (provzdušňuje) a bentonit, bohatý na jílové nerosty.

8.      Substrát na pelargonie začneme přihnojovat po 6 týdnech od výsadby

9.      Pokud jsme nepoužili speciální substrát, je nutné dodávat muškátům veškeré komplexní muškátové látky v podobě roztoku. Aplikace je snadná – 1 víčko (15 ml) na 1 litr zálivky.

10.  Rostlinám pravidelně odstraňujeme odumřelé a neduživé části, které je zbytečně vysilují