Mastná pleť je lesklá, na pohmat kluzká, obličej je většinou pokryt tenkou vrstvou tukového filmu, má hrubou skladbu, rozšířené póry, komedomy a uhříky ke kterým je náchylná pokrývají hlavně tváře, nos a bradu, ale mohou pokrýt celý obličej. Má viditelně otevřené póry(občas připomíná slupku pomeranče), Po omytí se rychle zmastí, skvrny a uhříky se objevují velmi často, neudrží dlouho pudr ani podklad pro make-up. Výhodou mastné pleti je pomalejší stárnutí, které je způsobeno tím, že je odolná vůči zevním vlivům, to znamená, že ji tolik neškodí například povětrnostní podmínky, mráz, suché prostředí apod. U tohoto typu pleti se vrásky objevují jen velmi málo a v o hodně pozdějším věku než u ostatních typů pletí.

Mastná pleť je velmi častá u mladých lidí, mohou ji mít však i lidé starší. Příčiny mastné pleti mohou být různé. Bruneti mají častěji mastnější pleť než blondýni. Mužské pohlavní hormony zvyšují mastnotu kůže, ženské snižují. Mastnotu kůže zvyšuje také například dieta, tučná jídla, kořeněná jídla nebo také poruchy zažívání-zácpa, nemoci střev apod. Nedostatek spánku, kouření, alkohol, kosmetická masáž, přetučnělé kosmetické přípravky mohou zvyšovat promaštění pleti. Vytváření mazu je automatické a po odstranění mazu z pleti se vytvoří znovu během 2-4 hodin.

Mastná pleť vyžaduje správnou péči jako každá jiná pleť. Přípravky na tuto pleť však obsahují jiné složky než například u pleti suché. Mastná pleť vyžaduje hlavně důkladné čištění, kterým se odstraní nežádoucí mastnota, choroboplodné zárodky a nečistota. Pravidelným čištěním se předchází různým zánětům, které jsou u této pleti častější. Používáme jen řadu kosmetiky určenou pro mastnou pleť.

Pokud je pleť opravdu velmi mastná, tak se u této pleti výjimečně používá mýdlo, ale pozor musí být dehtové nebo sírové(koupíme v lékárně nebo v drogerii). Obličej omýváme teplou vodou a potom studenou aby se uzavřeli póry. Dočistíme pleťovou vodou pro mastnou pleť a naneseme hydratační krém(do 25 let) nebo polomastný krém (od 25 let výše spojený s regeneračním). Pro mastnou pleť se hodí napářka obličeje, pleťové vody a přípravky s vysokým obsahem alkoholu, hluboké čištění pleti, masky z mandlových otrub a masky obohacené kyslíkem, dezinfekční masky, kafrové masky, protizánětlivé masky, stahující masky, bahenní masky. Není vhodné používat mastné přípravky. Používáme hlavně přípravky, které dodávají pleti vlhkost ne mastnotu. Je také vhodné jednou týdně provádět peeling. Masky nanášíme tak jednou týdně. U mastné pleti není moc vhodné provádět kosmetické masáže, protože se tím zvyšuje činnost potních a mazových žláz. Pleťové přípravky obsahující břízu, aloe vera, lopuch, kaštan nebo břečťan mohou pomoci mastné a poškozené pleti.

Pokud je tedy Vaším problémem mastná pleť neházejte flintu do žita a zkuste se s tím trošku poprat. Pomoci si můžete jak pravidelnou a kvalitní péčí tak i tím, že se vyhnete například alkoholu, smaženým a tučným jídlům, soli, kávě, coca-cole, čokoládě, červenému masu a také kravskému mléku. Vyměnit je můžete například za jakékoliv čerstvé ovoce a zeleninu, celozrnnou stravu, drůbež, ryby, česnek, cibuli a živé bio-jogurty. Pro toho kdo trpí mastnou pletí nebo akné je také vhodné pít zeleninové šťávy a ředěné ovocné džusy bez cukru a vodu.
Reklama