Onemocnění horních cest dýchacích jsou nejčastější důvody, které plní ordinace dětských lékařů. Jedná se o komplikaci pro dospělého a pro děti ještě o to větší. Jak se takovému náporu na dětský nosík bránit a co dělat preventivně?

mudr Funkce nosu

Nos je sídlem čichu a pomáhá vnímání chuti. Zároveň ale plní i funkci „klimatizace“ – tedy vdechnutý vzduch otepluje či ochlazuje, zvlhčuje a čistí tak, aby měl ideální vlastnosti pro cestu do plic. A právě čistící funkce má zásadní vliv na prevenci vzniku onemocnění. „Pokud vše funguje jak má, dochází k transportu hlenu, který je produkován nosní sliznicí a pomocí hustého koberce řasinek neustále posouván do hltanu odkud je polykán. Tímto způsobem se veškeré viry, bakterie alergeny a další nečistoty přirozeně odplavují z povrhu sliznice,“ vysvětluje dětská lékařka MUDr. Jarmila Seifertová.

Rýma

Rýma nastává v případě, že řasinky správně nefungují. Tím dochází k narušení ochranné funkce nosu, vysychání sliznice, hromadění hlenů a omezení průchodnosti nosu. Při rýmě u dětí je především důležité pečovat o zachování průchodnosti nosních cest. Zejména u kojenců je dýchání nosem důležité, protože do několika týdnů věku nedokáží dýchat ústy a navíc jim ucpaný nosík brání správně a dostatečně sát při kojení.

Léčba rýmy

Při rýmě zajdete do lékárny, koupíte sprej či kapky a máte vyhráno. U dětí to ale takhle jednoduché není. Sliznice u malých dětí je velmi jemná a běžně používané spreje či kapky by ji mohly spíše poškodit a problémy s nosní neprůchodností ještě zhoršit.

V případě rýmy u malých dětí je ideální léčba v podobě kombinace aplikace solných roztoků a odsávačky. Vyzkoušet můžete například novinku Omron DuoBaby, která v sobě kromě odsávačky schovává i inhalátor, který upotřebíte v rámci prevence i léčby dýchacích cest.  Nosní odsávačka navíc zvyšuje efektivitu inhalace. Použití solných roztoků včetně jejich inhalace je velkým přínosem pro léčbu všech druhů rým – od infekční přes alergickou, akutní i chronickou. „Kromě mechanického očistění dochází i ke zvlhčení zánětem podrážděné sliznice a k jejímu zklidnění. Zároveň dojde k naředění sekretu, což je vhodné právě při následném použití odsávačky, která hleny bezpečně odvede z těla ven,“ doplňuje dětská lékařka. Postup se doporučuje opakovat i několikrát denně.

Pravidelná péče

Nosní hygienou se rozumí pravidelná péče o nosní sliznici. Tedy pravidelné očišťování sliznice nosu a její hydratace pomocí solných roztoků. Především u dětí, které ještě neumí pořádně smrkat a samy si tak nepomohou od nečistot v nose, jsou tyto solné roztoky vhodné.

Náš dýchací systém se však skládá nejen z nosu, ale i horních a dolních cest dýchacích. Při respiračních problémech i prevenci bychom se měli postarat o dýchací systém komplexně. Ideální pro prevenci je inhalace. Pozor však na klasické vdechování horké páry, u kterého hrozí popálení a navíc pročišťuje jen horní dýchací cesty. Inhalace s pomocí inhalátoru je moderní způsob, který přináší efektivní a účinnou léčbu. Chcete-li předcházet nemocem a dýchacím potížím, inhalujte jednou denně po dobu 10 - 15 minut. Ideální čas je večer před spaním, protože je k tomu potřeba klid. Inhalace je šetrný způsob prevence. „Navíc často urychluje léčbu běžných respiračních infekcí a snižuje tak riziko případných komplikací,“ vysvětluje lékařka.

rýma

5 tipů jak děti naučit smrkat!

Děti jsou schopné samostatně smrkat od cca 2 let věku. Některé však žijí spokojeně s plným nosíkem bez nutnosti smrkat i dalších několik let. Je však nutné jim nutnost smrkání vysvětlit a hlavně je to naučit. Ale jak?

1.      Začněte tehdy, kdy je dítě zdravé a v dobré náladě. To je základ.

2.      Nejdřív jej naučte foukat ústy. Osvědčené je foukání do píšťalky, papírové kuličky po stole, sfoukávání svíčky a další.

3.      Pokud zvládnete foukání ústy, zopakujeme bod č. 2, ale nyní již foukáme pomocí nosu. Případně můžete pro oživení přidat i troubení do kapesníku jako slon, funět jako ježek nebo foukat nosem na zrcadlo, které se zamlžuje.

4.      V dalším kroku je ještě vhodné naučit je foukat i jen jednou nosní dírkou. I následné smrkání „na ostro“ se doporučuje pouze jednou dírkou, díky které se zaručí dostatečný tlak.

5.      Nezapomeňte na malou odměnu! Buďte ale bdělí, aby dítě smrkalo doopravdy a nejen foukalo do kapesníčku pro uspokojení rodičů.

Tip navíc – pořiďte dětem barevné potištěné papírové kapesníčky. Uvidíte, že se jim bude hned smrkat lépe!

www.inhalator.cz