Sukni jste po létě odložila do šatníku... chcete ji bez obav na jaře vytáhnout?

Ne, nebavíme se teď o  módnosti střihu sukně, ale o zdravých a pěkných nohách, které budeme pyšně ukazovat mužům, na kterých nám záleží. Nebo které chceme právě ulovit. Vyberte si.

Křečové žíly postihují 25–35 % žen, takže rozhodně nejsme v tom samy. Někdo je v boji s nimi úspěšnější, někdo méně.  Pojďme se poučit od těch, které se nemusí na jaře bát vyrazit do prosluněných ulic v sukýnce nad kolena, aneb JAK NA KŘEČOVÉ ŽÍLY.

 

Varixy dolních končetin neboli křecové žíly mohou být dlouhou dobu opravdu “jen” nepříjemným kosmetickým problémem. Modré až fialové žíly prosvítající pod kůží a v pozdější fázi až vystupující na povrch kůže trápí mnoho žen.  Která z nás by se ráda nepochlubila nožkama, na které je radost pohledět? Kosmetický aspekt problému je pouze jednou stranou mince. Je sice často doprovázen pouze nenápadnými projevy - jako je zvýšený pocit tíhy v dolních končetinách, pocity únavy, někdy i nočními křečemi. Od toho se jim také říká křečové žíly. Ale pozor, varixy vedou dále k tvorbě otoků, změnám barvy kůže, kožním zánětům a až ke vzniku bércového vředu či žilní nedostatečnosti, kterou si můžeme vysvětlit jednoduše

Žíly vracejí krev zpět do srdce a ve spolupráci s chlopněmi, které zachytávají krev, musí překonat zemskou gravitaci. Když se žíly rozšíří, chlopně přestanou fungovat, žilami proteče více krve a dolní končetiny budou překrvené. Proto je nutné vyhledat praktického lékaře ihned, jakmile se varixy na dolních končetinách objeví. Včasná diagnostika a hlavně léčba ať už konzervativní v časných stadiích (léky, speciální obinadla a punčochy) nebo radikální (sklerotizace, operace) může předcházet rozvoji pozdních stadií žilní nedostatečnosti i následným komplikacím.

 

Křečové žíly na dolních končetinách postihují v ČR  více žen než mužů (5:1). Ač se nám to může zdát nespravedlivé, je to fakt. Proč tomu tak ale je? Za vším sice genetiku hledat nemůžeme, ale za křečovými žilami určitě. A kromě dědičnosti mají vliv na rozvoj  křečových žil např. těhotenství či hormonální léčba, dlouhé stání a sezení, zácpa, obezita a kouření.

 

Sáhněme si do svědomí, co ze spouštěcích faktorů chceme, a hlavně můžeme ovlivnit? Těhotenství – toho se vzdát určitě nechceme, a hormonální léčba je pro naše tělo v určitých případech prospěšná, takže tudy cesta nevede. Rozhodně však můžeme snížit správnými stravovacími návyky a zvýšenou sportovní aktivitou upravit svou váhu. Ne, netvrdím, že bychom se všechny měly stát přebornicemi v přespolním běhu – stačí denně půlhodinka svižné chůze nebo si dopřát pravidelné plavání, vyrazit s dětmi na horskou túru apod. A když budeme hodně disciplinované, tak jsme určitě schopny nejen omezit, ale úplně vymazat cigarety z našeho života.  

 

A mějme na paměti, že obezita a kouření  patří nejen ke spouštěcím faktorům křečových žil, ale výrazně zhoršují prognózu kardiovaskulárních onemocnění.

 

Prevenci určitě nepodceňujte! Pokud Vás už křečové žíly trápí, obraťte se o pomoc a radu na svého praktického lékaře!

 

Článek byl připraven ve spolupráci se společností Novartis.