Doplňkem rozšířené metody - decoupage - bývá často popraskaný povrch, budící dojem „původní“ malby.

Vzniká tzv. krakelováním. Jedná se metodu, při níž pomocí speciálního laku dokážeme přesvědčit barvu, aby ztuhla „do šupinek“ - smrštila se a tím odhalila spodní nátěr, nebo původní materiál.

Potřebujeme tedy nejméně dvě kontrastní barvy, speciální lak a je lepší mít i dva štětce - do laku používáme jiný než na barvu.

Celý postup je následující: Vyrobíme „podkladovou vrstvu“, po jejím zaschnutí potřeme celý objekt krakelovacím lakem a opět po dokonalém zaschnutí natřeme povrchovou barvou.

Jaké barvy zvolíme? Nejjednodušší variantou je postup Balakryl - lak - Balakryl, jinou variantou je akrylová barva - lak - Balakryl, ale vajíčko na obrázku bylo nejprve postříkáno barvou na ozdoby a po nanesení a zaschnutí laku přetřeno akrylovou barvou - a výsledek je také pěkný.

Květináče na obrázku vznikaly souběžně - oba jsou natřeny stejnou tónovanou barvou, ale na jednom z nich byl použit před natíráním právě krakelovací lak a barva byla nanesena v silné vrstvě.  

Co dělat, když chceme původní podklad? Pokud chceme zachovat původní barvu podkladu, musíme nejprve zajistit to, aby nevsakoval lak. U květináčů se osvědčilo potřít celý povrch květináče tenoučkou vrstvou lepidla na decoupage. Nátěr zvenčí ošetří nasákavost a nátěr zevnitř zabrání tomu, aby se nám po čase začaly ozdoby odmáčet, nadouvat a odlepovat.

Jaké trhlinky se vytvoří? Velikost trhlinek záleží na vrstvě barvy, kterou na daný předmět naneseme - čím více barvy, tím větší trhliny. Barvu musíme nanášet v jednou směru - pokud projedeme štětcem „v protisměru“, trhlinky nenávratně zmizí. Po zaschnutí celého výtvoru můžeme provést klasickou decoupage - trhlinky budou přes ubrousek viditelné. Výsledek můžeme ještě přetřít lakem na decoupage, abychom dosáhli matu nebo lesku podle potřeby.