6580612fd532eobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Jsou nějaká preventivní opatření, aby z alkoholu nebolela hlava, pokud ho pijeme a nejsme abstinenti? Je dobré nemíchat alkohol, pít jen kvalitní nápoje a pít hodně vody?
Alkohol pije skoro každý z nás, a tak je dobré vědět, jak minimalizovat rizika s ním spojená,  kolik bychom ho vypít měli (nebo spíš neměli) a jak ho pít co nejzdravěji.

Doporučení od dietologické společnosti praví, že bychom neměli vypít více jak 14 jednotek alkoholu týdně. Jak vypadá jednotka alkoholu?

  • Toto množství najdeme například v 1 dcl vína, 3 dcl desítky, anebo 2,5 dcl dvanáctky. Jeden panák tvrdého alkoholu se rovná zhruba 1,5 jednotce alkoholu.
  • Ideální je si to rozložit do pár dnů a  “nenastřádat” si všech 14 jednotek za jeden den. Také bychom měli mít pár dní v týdnu úplně bez alkoholu.

Dlouhodobě panuje přesvědčení, že míchání nápojů zhoršuje kocovinu. Je to mýtus. Míchání nápojů pouze zvyšuje riziko vypití většího množství alkoholu, protože ztrácíte přehled o tom, kolik jste ho vypili- což pak způsobuje horší kocovinu.

„Měl jsem čtyři půllitry, tři panáky a sklenku vína? Nebo to byly tři půllitry, čtyři panáky a dvě sklenky vína?” Ne. V chemickém složení alkoholu ve víně nebo v pivě není vůbec nic, co by se lišilo.

Jednoduchá pravidla, jak zmírnit dopad alkoholu na naše zdraví.

  • Vždy se snažte najíst předtím, než začnete pít. Proč? Jednak obsah vody v jídle přítomný v žaludku naředí alkohol a pomůže vašemu tělu lépe ho metabolizovat. Za druhé, obsah bílkovin, tuků a vlákniny v jídle, které je již přítomno v žaludku, zpomalí vstřebávání alkoholu a dá tělu čas se s toxinem vypořádat. A za třetí, zdravé jídlo dodá vašemu tělu vitamíny a minerály, o které alkohol tělo ochuzuje.
  • Nepijte alkohol, pokud máte žízeň. Zkuste rozeznat chuť a žízeň, a když máte žízeň, dejte si radši vodu nebo čaj.
  • Zkuste metodu 1:2, alkohol:voda/jiná neslazená tekutina. Například, dbejte na to, aby za každou sklenici vína jste vypily 2 sklenice vody. Játra vám poděkují za pár let, ale hlava vám poděkuje hned druhé ráno!
  • Vyzkoušejte bílé víno jako spritzer smíchaný s perlivou vodou.

Pokud to přece jen přeženeme, jak se ideálně dostat co nejrychleji z kocoviny do normálního stavu?

Co způsobuje kocovinu?
Krátká a zřejmá odpověď? Příliš mnoho drinků. Dlouhá a vědecká odpověď? Acetaldehyd, neboli vedlejší produkt rozkladu alkoholu v těle a dehydratace.

Alkohol je diuretikum, což znamená, že brání hypofýze vylučovat vazopresin (antidiuretický hormon), což poté způsobuje, že místo toho, aby naše ledviny vstřebávali vodu zpět, tak jí začnou vylučovat z těla ven. Tato ztráta vody také způsobuje nerovnováhu elektrolytů a dehydrataci, což se pak projevuje jako známé příznaky kocoviny: bolest hlavy, únava, ale i závažnější projevy jako chvění, závratě a dokonce svalové křeče.

Na kocovinu bohužel neexistuje jedna zázračná pilulka a jediná prevence je že nebudeme tolik pít… ale když už jsme se ráno probudili se suchou pusou a migrénou, tak tady je pár věcí, které by nám však mohly trochu pomoci při zotavování.

Dejte si k snídaní vejce. Ty jsou skvělým zdrojem l-cysteinu, který podporuje funkci jater. Vaše játra pracují na plné obrátky aby neutralizovala toxin acetaldehyd pomocí aminokyseliny zvané l-cystein.

Dejte si banán. Je to dobrý zdroj rychle vstřebatelných sacharidů a tedy rychlé energie, ale mají také vysoký obsah elektrolytu draslíku a jsou vhodné i v případě, že trpíte žaludeční nevolností. Banánový koktejl s kokosovou vodou je dobrý způsob, jak se probudit a doplnit elektrolyty.

Ale úplně nejdůležitější ze všech tipů a triků je hydratace, hydratace a ještě více hydratace! Některé z příznaků bolesti hlavy, slabosti a nevolnosti jsou způsobeny dehydratací, takže je můžete zmírnit tím, že do sebe dostaneme chybějící tekutiny. Ideální je vypít pár skleniček vody už večer, aby tělo během spánku nevysychalo dál, ale pár skleniček čisté vody po probuzení udělá také hodně.

Zdroj informací: Anna-Barbora Blašková ze zdravotnické skupiny EUC, Yanovski, J.A. et al. (2000) ‘A prospective study of holiday weight gain’, New England Journal of Medicine, Limpijankit, T. et al. (2022) ‘Causal relationship of excess body weight on cardiovascular events through risk factors’, ‘Detoxes’ and ‘Cleanses’: What you need to know (2019) National Center for Complementary and Integrative Health.