Mnoho majitelů řeší cizopasníky, jako jsou klíšťata nebo blechy. Už nastal čas? Jsou klíšťata aktivní?
Ano, aktivita klíšťat v těchto dnech vzrostla vlivem vlhkého a teplého počasí. Je to letos o něco dříve, než jsme zvyklí.
5e7cb99b61938image.png

Foto: Shutterstock

Jaká onemocnění na zvířata mohou klíšťata přenést?
Nejčastější onemocnění psů přenesené klíštětem je borelioza. Další nemoci jsou pak Babezioza a Anaplazmoza. Bohužel všechny uvedené nemoci mají dosti nespecifické a variabilní příznaky. Proto je velmi důležité dbát na antiparazitární ochranu.

Ovlivňuje délka srsti možnost přisátí klíštěte?
Odpověď na tuto otázku je dost subjektivní. V podstatě si myslím, že spíše ne. Jde spíš o terén, kde se zvíře pohybuje. Na zahradě, kde je pravidelně sekaná tráva je klíšťat méně, než na louce či v lese. Krátká srst se lépe kontroluje, klíště má jednodušší podmínky pro přisátí, dlouhá srst zase může napomoci zachycení většího množství klíšťat.

Jaká je ideální ochrana? Existují přípravky, které chrání zvíře po celou dobu, kdy jsou klíšťata aktivní?
Ideální ochrana je ta, která funguje na dané zvíře. I zde platí, že záleží, co kdo preferuje a s čím má u svého zvířete nejlepší zkušenost. Na trhu jsou obojky, u nichž výrobce deklaruje ochranu až 8 měsíců, použít jdou u psů i koček. Další možností jsou ochucené tablety s účinností dle výrobce 4 - 12 týdnů. Další z možností ochrany proti klíšťatům jsou tzv. pipety za krk. Tam je ale třeba myslet na reaplikaci, protože jsou účinné většinou jen 4 týdny. 

Kdy je třeba je zvířatům pořídit?
Ideálně už nyní, klíšťat už je opravdu hodně. U venkovních koček je lepší ponechat antiparazitární ochranu po celý rok a zamezit tak šíření blech.

Pokud zvíře již klíště má, má chovatel neprodleně klíště odstranit? Nebo počkat, až zvětší objem a půjde odstranit snadněji?
Přisáté klíště je třeba odstranit co nejdříve. Přenos infekčních nemocí je závislý především na době přisátí, proto není dobré vytažení odkládat. Na trhu je mnoho různých pomůcek na bezpečné odstranění klíšťat. Já osobně preferuji tzv. háček, který přisáté klíště podebere a jednoduchým točivým pohybem jej odstraní bez zmáčknutí těla a vyjme jej vcelku. Postižené místo je vhodné zakápnout desinfekcí (betadine, septonex, peroxid..).

Kolik klíšťat může zvíře na sobě mít? Setkala jste se někdy s nějakým extrémem? Například, kolik nechráněné zvíře může během jednoho dne nachytat klíšťat?
Může to být i několik desítek klíšťat, záleží samozřejmě na velikosti zvířete a terénu, ve kterém se pohyboval. Já osobně jsem žádný úplný extrém neviděla, ale z literatury si vybavuji psa s kompletně vyplněným ušním boltcem klíšťaty.
5e7cb9ee32eeeimage.png
Foto: Shutterstock

Jsou na tom stejně kočky i psi?
Ano, dalo by se říci že ano.

Co když má zvíře klíště na nějakém citlivém místě, je dobré se snažit je vytáhnout nebo raději dojít k veterináři?
Samozřejmě záleží i na tom, jak dané zvíře spolupracuje a zda je při manipulaci klidné. Podle mého názoru je lepší klíště raději jen vytrhnout a ukončit tak sání krve a možnost přenosu nemoci, než vyčkávat třeba přes noc, než otevře veterina. Navíc pokud je na skutečně citlivém místě, může si jej pes či kočka chtít odstranit samo a situaci ještě zhorší rozškrábáním. Samozřejmě pokud je veterinář poblíž a má otevřeno, je jednodušší nechat to na něm. Pak už také záleží na to, jestli je pes ochotný držet.

Jestliže je zvíře dobře ochráněno, například obojkem Foresto, má od klíšťat v jejich sezóně pokoj?
Ano, obojek Foresto je velmi účinný. Musí být však správně nasazen.

Pro www.zena-in.cz odpovídala MVDr. Tereza Lázničková, děkujeme za její odpovědi.

Řevnice – více na www.tervet.cz

Náš tip pro chovatele:

Pozor ať vám neunikne! Zapojte se do aktuální soutěže s Foresto a vyhrajte krásné ceny!

Zkuste své štěstí a třeba udělá výhra radost vám nebo vašemu čtyřnohému chlupatému kamarádovi.

Se značkou Foresto můžete v soutěži získat osobní automobil MINI Cooper Countryman, což je hlavní výhra.

Také se každý den hraje o voucher v hodnotě 6 000 Kč na víkendový pobyt od společnosti Čedok a.s.

Tak se zapojte, třeba vyhrajete právě vy!

Soutěž s Foresto trvá od 1. 3. do 30. 4. 2020 a podrobná pravidla najdete na www.soutezforesto.cz

foresto.jpg


 

Reklama