Již na podzim jsme na Kavárně nakousli téma věčné – krádeže v dopravních prostředcích. A protože moje poslední zkušenost je velmi čerstvá a prevence není nikdy dost, trochu tu naši nepozornost či pozornost popíchnu.
V Praze (a nejen zde) je několik známých míst – stanic, které jsou jako stvořené ke krádežím: Stanice Anděl – v současné době přestup z metra na tramvaj na trase B, část trasy tram. č. 22 a 23 (od I.P. Pavlova až ke Hradu), přestupy v metru Muzeum, Můstek, Florenc …… míst by se našlo dost. Nedávná zkušenost mne ovšem šokovala i tím, že ti, co mohli něco udělat, neudělali nic.
Na stanici Anděl lidé začali nastupovat do tramvaje a s nimi se tam jakoby tlačili i zloději. Jejich metoda je následující: jeden nastoupí jako první a zdržuje, pak nastupuje oběť a za ní nastupuje druhý zloděj, který se snaží protlačit do tramvaje a přitom vám šacuje buď tašku nebo kapsy. A už se stěhuje váš mobil, vaše peněženka či něco jiného do jejich spárů a vy si jenom říkáte – sakra, co se ten člověk na mne tak lepí. A zatímco tramvaj zavírá dveře, zloděj č. 1 a 2 už dávno s vámi nejsou, protože na poslední chvíli vystoupili z tramvaje. Ten zloděj se ani neskrýval a přes sklo u dveří jsme viděli, jak právě jeden takový mobil vyndavá – jenže jsme byli až u druhého vchodu a nemohli jsme nijak zasáhnout, zatímco vi, co seděli přímo u činu, neudělali vůbec nic – stačilo např. zavolat na okrádaného nebo pohrozit zlodějům (otázkou je samozřejmě, jaký by to mělo účinek).
Zloději jsou čím dál tím vynalézavější a na podzim jsme se setkali s jejich novou metodou – „slušný turista“. Dvě slušně oděné částečně česky mluvící turistky vás osloví, jak se dostanou z bodu A do bodu B. Zatím co vy ochotně vysvětlujete, někde z povzdálí vás pozoruje tipař, jak a co by vám mohl vzít. Dokud nejede ta vaše tramvaj, turistky se ptají a ptají. Po té opět nastává klasická situace, ony nastoupí jako první, pak vy a za vámi nastupují zloději – jakoby na poslední chvíli – to aby se mohli přískokem přitulit a nebylo vám to nápadné – nám v celé té scénce bylo nápadné dost věcí, tak jsme si tašky chránili.
Tyhle dva případy určitě nestačí vykreslit celou škálu „podnikavosti“ a „vynalézavosti“, a tak je to vždy na nás – být ve střehu a dávat pozor na osobní věci. Zde je něco málo z mé hlavy, pokud vás něco napadne, podělte se s námi.

· nedávejte si důležité věci (mobil, doklady, klíče) do vnější kapsičky baťůžku nebo kabelky
· před nástupem do dopravního prostředku si baťůžek sundejte ze zad a přidržujte vpředu
· zrovna tak kabelku – ale zipem dopředu a zipy k sobě
· pánům bych opravdu nedoporučila nosit peněženku v zadních kapsách u kalhot – dokáží vám ji ukradnout i z pod kabátu
· i ledvinku je třeba si přidržovat rukama. Hlavně jí moc nepěchujte věcmi, i tak přitahuje pozornost.
· když si v obchodě (nebo na trhu) prohlížíte zboží – neodhazujte kabelku dozadu na záda, aby vám nepřekážela, ale raději si ji opřete mezi sebe a pult.