m1.jpg

V současnosti takovým budovám dominují výrazné fasádní systémy, třeba skleněné, které dodávají tělu budovy moderní vzhled. Nejčastěji se zde používá tvrzené sklo, ale nejnovějším trendem je nano sklo (materiál, který vypadá jako sklo, ale strukturou připomíná kámen). V případě prosklených fasád mohou architekti volit mezi bezrámovou montáží skleněných tabulí, a použití hliníkových rámů. Takové fasády nejen zvednou prestiž kancelářské budovy, ale mají i praktické uplatnění – dovnitř proniká více slunečního záření, místnosti příliš rychle nevychladnou, takže můžete snížit náklady na vytápění a osvětlení.

V moderní kancelářské budově je samozřejmě extrémně důležitá vysoká funkčnost interiéru. To je třeba zvážit na několika úrovních. V první řadě je potřeba navrhnout interiér tak, aby byl ergonomický, stejně jako pracovní stanice. To vyžaduje použití vhodného, moderního nábytku a řešení. Počítačové stoly by měly být přizpůsobeny uživatelům a povaze jejich práce, stejně jako kancelářské židle. Důležité je zařídit prostor přátelský k zaměstnancům a zároveň využívat flexibilní řešení, která umožňují v případě potřeby plochu zvětšit nebo přetvořit (např. pomocí snadno sestavitelných příček).

m2.jpg

Dalším problémem je zajištění dostatečné kvality ovzduší. Tradiční systémy gravitačního větrání se stále více ukazují jako nedostatečné. Na pomoc přicházejí řešení jako mechanické větrání, rekuperace (rekuperace tepla z použitého vzduchu), vzduchotechnika atd. Pro nájemníky je důležité i „zelené“ řešení v objektu. Další otázkou je zajištění dostatečné kvality vzduchu. Tradiční systémy gravitačního větrání se stále více ukazují jako nedostatečné. Na pomoc přicházejí řešení jako mechanické větrání, rekuperace (rekuperace tepla z použitého vzduchu), klimatizace atd.

Architekt navrhující moderní kancelářskou budovu musí dbát i na otázky bezpečnosti. Systémy související s touto problematikou jsou základem v každé budově s kancelářskými prostory. Samozřejmě naprostým základem předepsaným zákonem jsou systémy požární ochrany. Stále častěji se jedná nejen o tradiční detektory kouře a oxidu uhelnatého, ale také o speciální prvky v konstrukci budovy, jako jsou provzdušňovací okna, inteligentní systémy odvodu kouře a mnohé další.

Často jsou instalovány další systémy pro zvýšení bezpečnosti, např. proti vloupání, stejně jako monitorování, které zahrnuje nejnovější kamery a bezpečnostní systémy. Důležitým bezpečnostním prvkem jsou speciální elektronické zámky, otevírané čipovými kartami nebo bezkontaktní technologií.