Téma našeho rozhovoru je poranění a hojení.

Podle čeho se máme rozhodnout, když si chceme v lékárně koupit přípravek na hojení ran?
Záleží na velikosti a hloubce rány, na lokalitě, na tom, zda je rána čistá, či jeví známky infekce.. faktorů pro rozhodování je víc. Pro některé z vás muže být rozhodující i délka hojení rány a také to, zda a jaká jizva vznikne.

Jakou vybrat desinfekci?

Ideálně tu, co nebarví, nepálí a má široké spektrum – tzn. zničí bakterie, viry  a další mikroorganismy. Pro některé pacienty není vhodná dezinfekce s jodem, hlavně na velké plochy.

Je nutné vždy ránu i vyčistit desinfekcí?

Rány, o kterých víme jak vznikly, stačí vymýt proudem vlažné vody. Tam, kde si nejsme úplně jisti raději dezinfekci použijeme.

Jaký je rozdíl mezi „suchým“ a „mokrým“ hojení ran?

Suché hojení rány je takové to klasické, na povrchu rány vznikne strup, který  se pak olupuje, praská, je to nepříjemné pro nás a hlavně tento proces prodlužuje proces hojení. Metoda, které se říká „mokrá nebo vlhká“ vytváří takové prostředí v ráně, aby strup nevznikl a rána zůstává kryta a chráněna před infekcí a dalšími nečistotami. Při vlhkém hojení je regenerace a zacelení rány o dost kratší, uvádí se až o 40%. Je také pro pacienty příjemnější a nevznikají velké nevzhledné jizvy.

Pokud chceme, aby se rána brzy zahojila, který typ hojení je lepší?

Záleží na velikosti a místě. Ale pokud chceme, aby to bylo rychlé, je vždy metoda vlhkého hojení na 1. místě volby.

Jak vlastně „mokré“ hojení probíhá a v čem je jeho výhoda?

Výhod vlhkého hojení je několik. Na vyčištěnou, případně vydezinfikovanou ránu nanesete prostředek určený na vlhké hojení rány a tím vytvoříte na ráně  hydrogelovou vrstvu, která ránu chrání od okolního prostředí a pod ní v ráně je udržovaná optimální vlhkost a pH pro přirozené hojení. Tím, že na ráně nevzniká strup, navíc je chráněná před další infekcí probíhá hojení v kratším čase, nekomplikovaně, bez vzniku nevzhledných jizev.

Je nutné mít ránu zakrytou nějakým obvazem nebo náplastí?

Je-li rána větší, je to určitě lepší. Na ránu naneseme prostředek pro vlhké hojení rány a ideálně překryjeme kouskem mastného tylu nebo náplastí. Proč mastný tyl? Aby se nám vlhkost z hydrogelové vrstvy na ráně nedostala do obvazu, ale byla připravena pomoci udržet vlhko v ráně.

Může se rána máčet ve vodě? Například při mytí nádobí, při hygieně, při koupání v bazénu nebo v přírodním koupališti?

Ideální pro hojení rány je prostředí, které vytváří přípravek na vlhké hojení. Běžná voda nám ho není schopna vytvořit. V případě, že potřebujeme výše uvedené podniknout, je vhodné po ukončení aktivity nanést opět prostředek na vlhké hojení na ránu.

Jak se díváte na práškové zásypy, které byly jednu dobu dost oblíbené?

Nejsou na hojení ran zcela optimální. Navíc myslím, že celkem již, v této oblasti péče, vymizely. Běžný zásyp ránu vysoušení, podporuje tvorbou strupu a tím prodlužuje čas hojivého procesu.

Zvláště děti si rády odstraňují vzniklé strupy ještě před tím, než se sami od sebe odloupnou. Je to správné? Nebo se vystavují nějakému riziku?

Po odloupnutí stupu se objeví většinou /záleží na stáří rány/ „živá“ plocha rány, která je náchylná k infekci, vniknutí nečistot. Je mnohem zranitelnější než pevná tkáň. Těžko se to dětem vysvětluje, strup v místě zranění může pnout, je zajímavý tvarem, barvou svým chováním.. nedivím se, že ho děti zkoumají.. ale pro ránu to znamená jen prodloužení procesu hojení a možnost vniknutí infekce.

S jakými přípravky máte dobrou zkušenost?

Metoda vlhkého hojení ran jsou známy snad již ze starého Egypta, takže to není nic nového. Nově bylo potvrzeno i mnoha odborníky, že je tento způsob funkční a hojení opravdu urychluje.  Mezi přípravky, které urychlují hojení patří i BepanGel. Bělavý gel, který má schopnost pohltit či uvolnit vodu a tím vytváří optimální prostředí pro přirozené hojení rány.. bez nevzhledných jizev.

Na co si mají dát naše čtenářky při hojení ran pozor?

V průběhu hojení rány sledujte, zda již klidná rána nebo její okolí najednou nezmění barvu, pulsuje v ní, je nepřiměřeně teplá, může to totiž být známka zánětu. Pak je třeba ránu opět vyčistit a ošetřit. V případě větších či nepřístupných zranění je vhodné navštívit lékaře. Péči o drobnější poranění zvládneme díky přípravkům na vlhké hojení sami.

Děkujeme za odpovědi5ee9ff7bf3018obrazek.png

Náš článek

Také chcete BepanGel Hojivý gel vyzkoušet? Více na Bepanthen.cz
5ee9ff62e8da1obrazek.png

L.CZ.MKT.CC.06.2020.1965
BepanGel Hojivý gel je zdravotnický prostředek

bayer.png

Reklama