Léto je pro ekzematiky náročným obdobím. Co si o tom myslí odborník? Připravili jsme pro vás zajímavý rozhovor, na naše otázky odpovídal MUDr. Radek Litvik z dermatologického oddělení FN Ostrava, a my mu za jeho odpovědi děkujeme.

Je léto pro ekzematiky náročným obdobím?
Letní období bývá obecně pro většinu atopiků „požehnaným“ obdobím. V letním období u většiny z nich nastává zklidnění atopického ekzému. Jedná se o komplexní mechanismus zklidnění projevů ekzému: psychohygiena (relaxace dětí na prázdninách a dospělých na dovolené), vliv slunce, moře, horského prostředí (tedy trávením dovolené mimo domov, který je pro ně zdroj roztočů, plísní, pylů a prachu).

Jaké mohou být spouštěče ekzému v letním období?
Spouštěčem atopického ekzému v letním období může být přehřátí a následné zapocení v horkém klimatu. Ekzém se může také zhoršit působením exotického jídla v prázdninové destinaci (exotické ryby, ovoce) nebo i obyčejných jahod, které k létu patří, nicméně přímo uvolňují histamin, který je příčinou zhoršení atopického ekzému.

ekzém

Ekzém a moře - jde to k sobě?
Pobyt atopiků u moře vede většinou ke zlepšení nebo úplnému vyhojení atopického ekzému. Na zlepšení se podílí slunce, přímořské klima, psychické zklidnění a relaxace, působení mořské soli na kůži a její dýchání v aerosolu mořské vody. Nezanedbatelnou roli hraje vyloučení vlivů domácího prostředí (pyly, prach, vlhkost). U atopiků bychom měli preferovat pobyt v mořské vodě před sluněním. Po koupání v moři je vhodné kůži osprchovat „sladkou“ vodou a kůži zvláčnit emolienciemi (promazávadly). Velmi důležitou a nezbytnou je ochrana kůže před slunečním zářením.

Jak si chránit pokožku zatíženou ekzémem před sluníčkem?
Pokud někoho trápí ekzém na rukou nebo pod koleny, je lepší nosit delší oděvy nebo naopak nechat pokožku s ekzémem na „vzduchu“?

Na kůži by měl být nanesen opalovací přípravek s vysokým ochranným faktorem, který dovoluje prodloužit pobyt na slunci, aniž by se kůže spálila.

PO koupání v mořské vodě je vhodná sprcha ve „sladké“ vodě a aplikace emoliencií a ochranného opalovacího přípravku, protože tento se koupáním v mořské vodě z kůže vymývá.

Pokud jsou přítomny aktivní projevy atopického ekzému, je vhodné volit otevřené ošetřování, to znamená nechat projevy „na vzduchu“ a nevyvazovat je či nějak „schovávat“ pod oblečení.

Mohou ekzematici používat antiperspiranty či deodoranty?
Atopici mohou používat deodoranty a antiperspiranty, ale měli bychom se vyvarovat přípravků na bázi alkoholu a s vysokým obsahem chloridu hlinitého. Vhodné jsou „jemné“ deodoranty/antiperspiranty krémového typu či emulzního typu. Nikdy bychom je neměli aplikovat na kůži postiženou aktivní formou ekzému a pokud víme, že je jedinec na daný přípravek alergický.

Jakých sezonních potravin by se měli ekzematici vyvarovat v létě?
Obecně by měli vyvarovat alergogenním potravinám: kakao, čokoláda, ořechy, ryby, citrusy, rajčata, celer, petržel, plísňové a zrající sýry, jahody, kiwi.

Co když ekzém v letních měsících vzplane, jaká je první pomoc?
Při akutním vzplanutí atopického ekzému v letních měsících volím u svých pacientů zesílenou péči promazávadly s následnou aplikací lokálních imunomodulátorů na kůži (zejména navečer). Tato kombinovaná terapie vede k rychlé stabilizaci stavu (obvykle do tří dnů od nasazení terapie) a k rychlému zvládnutí vzplanutí atopického ekzému.

Jaký máte názor na léčbu ekzému?
Atopický ekzém je chronické onemocnění, a je proto nutné volit terapii dlouhodobou, která zkrotí ekzém a dostane jej pod dlouhodobou kontrolu. Dlouhodobá terapie atopického ekzému zahrnuje pravidelné promazávání kůže emolienciemi a dlouhodobé, preventivní, proaktivní používání masti s obsahem takrolimu, který je jediný určen k dlouhodobé, bezpečné léčbě atopického ekzému. V proaktivním, preventivním, režimu se aplikuje 2x týdně (např. pondělky a čtvrtky). Tato terapie vede k rychlému zkrocení ekzému a jeho dlouhodobé stabilizaci a kontrole, bez nežádoucích účinků lokálních kortikosteoridů.

Řada odborníků říká „Nebudeme zkoušet nic jiného, buďte ráda, že vám aktuální léčba zabírá aspoň částečně...“, co si o tom myslíte?
Myslím si, že k akutnímu i dlouhodobému zvládnutí atopického ekzému jsou již k dispozici moderní přípravky (lokální imunomodulátory), které mají lepší bezpečnostní profil a jsou účinnější než historicky používané lokální kortikosteoridy. Tato nová terapie by měla být pacientům nabídnuta, pokud není atopický ekzém lokálními kortikosteroidy zcela zvládán, pokud mají pacienti strach z používání lokálních kortikosteroidů (kortikofobie) nebo hrozí nežádoucí účinky lokální léčby atopického ekzému, např. v obličeji.

Dá se ekzametická pokožka léčit i jinými přípravky, než jsou kortikoidy?
Ano. K dispozici máme rychle účinné a velmi bezpečné lokální imunomodulátory (pimekrolimus, takrolimus). K akutnímu zvládnutí ekzému dětí i dospělých, tak k dlouhodobé proaktivní terapii atopického ekzému je určena mast s obsahem takrolimu. Druhý lokální imunomodulátor, pimekrolimus, je až 3x méně účinný než takrolimus. Oba lokální imunomodulátory jsou účinnou a bezpečnou alternativou léčby atopického ekzému lokálními kortikosteoridy.

ekzém

Pokud ano, jakou máte zkušenost s tímto nekortikoidovým postupem?
Zkušenosti z našeho pracoviště (FN Ostrava) jsou vynikající. Máme lokálním takrolimem odléčeny kojence, batolata, předškolní děti, školáky i dospělé pacienty. Takrolimus používáme ve dvou režimech: v léčbě akutního vzplanutí 2x denně v kombinaci s emolienciemi, v proaktivním, dlouhodobé terapeutickém režimu pak 2x týdně. Výhodou je extrémně rychlý nástup účinku (okolo 3 dne), vynikající bezpečnost a excelentní účinnost. Léčba je dobře snášena a dlouhodobě kontroluje atopický ekzém, pacineti vykazují minimum dnů v roce s aktivním vzplanutím, prudce se jim zlepší kvalita života, mizí svědění a obnovuje se porušený spánek. Nezanedbatelnou předností je „nehomormonální“ chemická struktura takrolimu, tudíž takrolimus nevykazuje nežádoucí účinky lokálních kortikosteoridů. Nepůsobí tedy ztenčení kůže se známkami prokrvácení do kůže, se zvýšenou viditelností cév kůže a zvýšené fragilitě kůže.

Na naše otázky odpovídal MUDr. Radek Litvik z dermatologického oddělení FN Ostrava, a my mu za jeho odpovědi děkujeme. Také se s ním můžete setkat na Online klinice pro atopiky www.atopickyekzem.org/optin

Redakční tip: Online klinika pro atopiky

OKA je audiovizuální internetový projekt, jehož cílem je pomoci všem lidem, kteří se léčí s atopickým ekzémem. Dětem, jejich rodičům i dospělým pacientům.

Jak OKA vypadá a funguje?

Na webových stránkách www.atopickyekzem.org/optin se může do vzdělávacího projektu zaregistrovat každý zájemce.

Skupina předních českých dermatologů zde připravila seriál edukačních videí o atopickém ekzému, jeho příčinách, projevech, léčbě a prevenci. Všechna videa tvoří 4 základní lekce, jimiž musí postupně projít každý registrovaný návštěvník online kliniky OKA. Lekce nelze přeskakovat, jsou na sebe navázány tak, aby poskytly pacientovi co nejkomplexnější pohled a porozumění v problematice atopického ekzému. Součástí videí jsou také názorné animace, co spouští atopický ekzém nebo jak fungují lokální léky na atopický ekzém.

Doporučujeme: www.atopickyekzem.org/optin.

Reklama