Teplé počasí láká k výletům, ale i sportování. Oblíbený běh, kolo nebo kolečkové brusle, to jsou sporty, které nás baví. Což teprve děti. Ty jsou v pohybu neustále. Nepotřebují nic jiného, než tenisky a vyrazit někam ven na hřiště, do parku. S pohybem, který je velmi prospěšný, se ale pojí riziko drobných úrazů.

lekarnicka-30217090.jpgZdroj fotografií: Shutterstock

Menší úrazy, odřeniny, škrábance i puchýře jsou v létě na denním pořádku. Zeptali jsme se paní doktorky MUDr. Miluše Kotalíkové, jestli je ošetřujeme správně.
 
Paní doktorko, co by nemělo chybět v naší lékárničce? Jaké přípravky?

V každé domácí lékárničce by měla být dezinfekce, sterilní krytí, obvazy, náplasti. To jen základ pro ošetření drobných ran. Větší rány by měly již být ošetřeny odborníkem.

Na co si musíme dát pozor při ošetření drobných poranění? Zvládneme to sami?

Drobná poranění zvládneme i doma. Drobná rána by neměla být hluboká, neměla by být velkého rozsahu, neměla by zasahovat velké cévy / tzn. moc krvácet/. Měla by mít pravidelné okraje a být v místech, která se snadno ošetřují. Ostatní typy ran patří do rukou lékaře. Nebojte, nebude se na Vás zlobit a určitě ránu vždy dobře ošetří. Drobné ranky ošetříte vypláchnutím obyčejnou vodou, je dobré ji zbavit od nečistot. Poté následuje dezinfekce a sterilní krytí nebo náplast- dle velikosti poranění.

Co když je v ráně nějaká nečistota? Například hlína, písek, tráva, kamínky. Stačí vymýt ránu vodou?

Mnohdy bohužel ne, mnohdy musíme použít jemný kartáček k vyčištění – moc příjemné to opravdu není. Případně můžeme zvolit návštěvu chirurgické ambulance.

Jakou vodou můžete ránu vymývat?

Tekoucí, obyčejnou, vlažnou či spíše chladnější.

Co když nemáme po ruce vodu?

Ránu očistíme dezinfekcí, nepoužíváme vlhčené ubrousky ani papírové kapesníčky.

Kdy je dobré navštívit lékaře?

K lékaři bych doporučila cestu vždy, když si nejste jisti, zda ošetření doma zvládnete. Dále také, je-li rána hodně znečištěna a nelze ji dobře vyčistit doma. K lékaři bych vás odeslala i tehdy, má-li rána nepravidelné okraje (pokousání, tržné rány), když rána hodně krvácí, když nemáte po ruce základní věci k ošetření.

Je nutné vždy ránu zalepit? Nebo má rána „dýchat“?

Malé rány lze jen omýt, vyčistit a vydezinfikovat, krýt se nemusí. Je vhodné používat na zakrytí rány materiál, který vzduch propouští a tím usnadňuje a urychluje i hojení rány. Větší ranky doporučuji překrýt vždy.

odrenina1.jpg

Zdroj fotografií: Shutterstock

Co když si dítě rozbije koleno, loket, odře si ho, rána je hlubší, z kolena teče krev, dítě brečí – jak se má matka zachovat?

Maminka by měla především zklidnit i dítě, otřít slzičky a sama být vyrovnaná. Ránu omyje vodou, zjistí, zda je opravdu tak hluboká nebo se to jen zdálo. Usoudí-li, že nejde o závažné poranění, ránu vydezinfikuje, pofouká a překryje – dle velikosti bud náplastí nebo obvazem.

Jak ošetřit poranění hlavy?

Jedná-li se o drobné poranění bez bezvědomí, stačí standardní postup - vymýt vydezinfikovat a případně nechat být, nebo obvázat či zalepit - ve vlasaté části náplasti špatně drží. Počítejte s tím. Je-li poranění doprovázeno bezvědomím, byť chvilkovým, je nutná konzultace a ošetření lékařem.

Co když se na čele klube boule? Je nějaká první pomoc nebo ne?

Naše babičky přikládaly lžíce, naběračky a měly snahu bouli zatlačit zpět…..Dnes přiložíme studený či ledový obklad. Nic víc s boulí již neuděláme. Zkusíme být příště opatrnější a pozornější.

K létu patří i opruzeniny a puchýře. Jak je ošetřit?

Nejlepší a nejméně bolavá je prevence. Již máme vysledované situace, kdy se opruzení vyskytuje nejčastěji, proto namažme místa preventivně, aby pokožka byla na zátěž připravená. U puchýřů – platí obecně nepropichovat, nechat místo kolem puchýře volné, odstranit důvod vzniku. Když puchýř praskne sám, vydezinfikujeme, zalepíme a odpočíváme :-)

Co když je opruzenina na intimních místech nebo v podpaží?

Když už opruzení vznikne, je vhodné místo lehce omýt, dobře osušit a namazat zinkovým přípravkem. Základy hygieny jsou obzvláště v letě  naprosto nutné. I zde je lépe těmto potížím předcházet.

Co když puchýř praskne a strhne se z něj kůže? Jak takovou ránu ošetřit?

Praskne-li puchýř sám, nebo dojde –li k jeho samovolnému stržení, místo  omyjeme, vydezinfikujeme a zalepíme.

Jak ošetřit škrábnutí od zvířete?

Jde-li o pouhé povrchové poranění, omyjeme a vydezinfikujeme. Tato poranění se velmi dobře hojí po aplikace dezinfekčního a hojivého krému v jednom. Jde-li již o hlubší ránu nebo kousnutí zvířete, je vhodné vyhledat lékaře.

Setkala jste se s nějakými zažitými mýty ve spojení s ošetřením ran?

Např. lžíce na zamačkávání boule, případně počůrání otevřené rány, bylinné kaše do rány pro lepší hojení. Dnes již máme možnost mít lékarničky velmi dobře vybavené a tak se nad těmito mýty můžeme jen pousmát. :-)

Děkujeme za vaše odpovědi.

L.CZ.MKT.CC.07.2018.1458