uzky

Máte doma úzkou předsíň, kuchyň nebo obývák a chtěli byste je trochu rozšířit? Poradíme vám, jak takový prostor opticky „vyladit“, aby nepůsobil stísněně. Zkuste to pomocí vhodně zvolených barev. Umí víc, než si myslíte.

Jen málokterý byt se obejde bez kompromisů. Ve většině případů je to předsíň, která se musí spokojit s minimem prostoru. Bývá úzká a dlouhá.

Přesně tento problém jsem řešila v minulém bytě a řeším i dnes. V novém bytě jsme se rozhodli pro rozdělení předsíně na vstupní část a šatnu dělící posuvnou stěnou se zrcadlem, Zdá se, že problém je vyřešen, ale chce to ještě doladit barvami. Hledám inspiraci a užitečné rady, jak vytěžit maximum z tohoto zdánlivě nevýznamného prostoru. Možná se budou hodit i vám.

  • Omezte se na světlé barvy, jako je čistě bílá, která odráží světlo a ladí se všemi chladnými odstíny barevné palety.
  • Většinou je potřeba stísněný prostor opticky „otevřít“. Dobrou službu vám udělají stěny vymalované studenými barvami, které opticky ustupují do dálky a rozestupují se do šířky. Barevně tónovaným stěnám bude slušet jemná holubičí šeď nebo elegantní písková.
  • Tlumené a světlé pastelové odstíny na bočních stěnách úzký prostor ozvláštní, dodají mu atmosféru a současně opticky pomohou korigovat jeho nedostatky. Komu se snad zdá kombinace ledově bílé s chladnými odstíny příliš neosobní, může zkombinovat smetanovou na převažujících plochách s nadčasovou teple béžovou.

Čelní stěny potřebují tmavší barvy

  • K optickému zkrácení příliš dlouhého a úzkého prostoru nám nejlépe poslouží čelní stěna. Právě na ni se hned při vstupu zaměří každý příchozí. S jednoduchým konceptem a moderním stylem bude dobře rezonovat výmalba v sytém teplém odstínu. Výborně budou vypadat elegantní odstíny kaštanové a čokoládově hnědé, švestkově modré nebo ostružinově fialové. Pokud čelní stěna nabízí větší celistvou plochu, je optimální využít decentní vodorovné pruhy.
  • Dobrou službu může udělat i vzorovaná tapeta. Vhodnější budou drobnější dezény, které korespondují s rozměry čelní stěny.

Podívejte se na pár zajímavých příkladů do fotogalerie.

Foto: Facebook Dulux

Čtěte také:

Reklama