Začátek roku přímo svádí k hubnoucím předsevzetím a i jinak šetřiví Češi jsou ochotni za všemožné odtučňující přípravky utratit ročně nemalou částku svých příjmů. Detoxikace organismu je jednou z oblíbených metod, hlavním důvodem hubnutí by ale být neměla…  

Únava, nedostatek energie, nedostatečné soustředění, poruchy spánku nebo špatné trávení, to všechno jsou příznaky, že s naším organismem není něco v pořádku. „Nezdravý životní styl, chemicky upravovaná strava a škodliviny z ovzduší v současné době představují negativní faktory, které vytvářejí oxidační stres. V organismu je přemíra volných radikálů a ty způsobují oxidační stres, který vede k předčasnému stárnutí organismu. V menším množství nejsou volné radikály škodlivé, naopak posilují imunitu a ničí rakovinové buňky. Jenže když se jich vytvoří nadbytek, je nutné je eliminovat pomocí antioxidantů,“ řekla MUDr. Vladislava Kundrátová, primářka karlovarského lázeňského hotelu Imperial. Oxidační stres podle ní vytvářejí především nezdravé návyky, jako je například kouření nebo nadměrné pití alkoholu, málo pohybu a nesprávná technologická příprava stravy.

stava.jpg

Důležitým antioxidantem je vitamín C, vitamín E, zinek nebo selen. Velké množství antioxidantů a vitamínů obsahuje syrová zelenina, jakmile ji ale tepelně zpracujeme, vitamíny se znehodnocují. Proto je například dobré nepoužívat na salát kovový nůž, ale trhat ho rukou, protože pak nedochází k chemické reakci a oxidaci vitamínu C,“ zdůraznila nutriční terapeutka karlovarského lázeňského hotelu Imperial Evelina Kraftová.

„Rozhodně není dobré podstoupit detox jen kvůli tomu, že chcete zhubnout. Nejspíš sice pár kilo shodíte, ale jde o ztrátu vody, nikoli tuku. Primárním cílem detoxu je naučit se, co našemu tělu škodí a co ho naopak uzdravuje. Někdo se bude cítit lépe už po týdnu, někdo po měsíci, někdo třeba až za půl roku. Záleží hlavně na psychice každého člověka, jak ke změně životního stylu přistoupí a jestli ji skutečně chce,“ vysvětlila Evelina Kraftová.

Podle ní je k nastartování detoxu vhodné využít několikadenní intenzivní programy, které nabízejí zařízení zaměřená na wellness a léčebné procedury. Z nabídky je však třeba pečlivě vybírat, během pobytu by měl být k dispozici lékař i výživový poradce schopný vytvořit jídelníček na míru a poradit při případných komplikacích.

Ten, kdo podstupuje detox, také často podlehne módním trendům a některé potraviny z jídelníčku úplně vynechá. „Hodně se mluví o vyloučení lepku ze stravy, ale pokud člověk nemá prokázanou nesnášenlivost na lepek, není důvod ho vynechávat. Často lidé nejedí sýry, přitom zrovna sýry jsou skvělým zdrojem bílkovin a vápníku. Doporučuje se ale vybírat ty s obsahem do 30 procent,“ řekla MUDr. Kundrátová.

det.jpg

Podle ní také není nutné vynechávat maso, jen je třeba ho jíst střídmě, střídat různé druhy a kupovat jen to kvalitní. Velmi zdravé je například klokaní maso, které je snadno dostupné i v ČR. Pokud konzumujete dostatek zeleniny, tak se střeva díky vláknině přirozeně pročistí. Doporučuje se také pít zeleninové fresh koktejly s chia semínky, která jsou výborným zdrojem energie.

„Lidé také často věří v zázračné účinky potravin, které jsou zrovna v kurzu, velký boom v poslední době zažívá například zelený ječmen. Ten je samozřejmě velmi zdravý, jako ostatně většina potravin, jeho cena je ale poměrně vysoká. A to, že by dokázal organismus vyčistit od škodlivých látek, nebylo nikde přesvědčivě prokázáno,“ dodala Evelina Kraftová.

Foto: Shutterstock

Jak jsou na tom s detoxem české ženy?

  • Kamila, 47 let

„O detoxu jsem již přemýšlela, ale přiznávám, že to bylo v souvislosti s hubnutím. Nejsem si ale jistá, že bych to vydržela. I dietu začnu flákat po dvou dnech…“

  • Jana, 23 let

„S detoxem mám dobrou zkušenost. Naordinuju si ho dvakrát do roka. Piju pouze různé šťávy, čaje a vodu. Krásně se mi vyčistí pleť a cítím se lépe.  

  • Šárka, 33 let

„Na detox občas najedu, když se cítím unavená. Pomáhám si zeleným ječmenem nebo šáhnu po psylliu. Jednou jsem si koupila i detoxikační čistící kúru, ale dost to leze do peněz.“