Zdravá snídaně je pro malé dítě dobrým základem a přísunem energie pro každý den. Naším tipem jsou obilné kaše.

Obilná kaše – zdravá snídaně

Hami

Některé maminky už vědí, že obilná kaše je skvělým začátkem dne. Přináší dítěti energii a potřebné látky, je zdravým zdrojem pro vyvážený jídelníček. V případě snídaně je rozhodně lepší variantou než pečivo se sýrem a šunkou, které obsahuje vysoké množství soli – což si některé maminky neuvědomují. Také totiž není vhodné podávat kojencům a batolatům sladké cereálie či kuličky plné cukru nebo celozrnné pečivo, které jejich trávicí trakt neumí ještě správně zpracovat. I když obaly takových produktů vypadají lákavě a dítě je s chutí sní, jejich složení není pro malé děti vhodné! Pokud tedy naučíte dítě snídat obilné kaše, uděláte významný krok pro jeho zdravý vývoj.

Jaké kaše jsou pro malé děti vhodné?

Kaše vybírejte podle věku dítěte

kaše

Obilné kaše jsou snadné na přípravu a určené přesně pro malé děti podle jejich věku. V současné době je k dostání řada kojeneckých a batolecích obilných kaší a snídaňových cereálií, mezi kterými si každá maminka najde svého favorita. Ať už se jedná o rýžové, krupicové či vícezrnné kaše s příchutí medu, vanilky nebo různých druhů ovoce a corn-flakes. Kaše s věkovým určením, které jsou přímo pro malé děti také musí splňovat přísná kritéria hladiny kontaminantů, která je podstatně nižší než povolená hladina v kaších a cereáliích, které malým dětem přímo určeny nejsou. Vybírejte proto kaše v regálech s dětskou výživou. Například klasická krupička žádné věkové určení nemá. Pro kojence a batolata se proto příliš nehodí.

Zpestřete obilnou snídani ovocem

Náš tip: Očištěnou a oloupanou hrušku (nebo jiné ovoce) nakrájejte na kousky a vařte do měkka (10 - 12 min). Nechte vychladnout a rozmixujte v mixéru. Přidejte 4 až 5 lžic vody z vaření nebo vychlazené převařené vody. Mixujte, dokud nevytvoříte hladké, řídké pyré, které smíchejte s hotovou kojeneckou kaší. Namísto vařené hrušky můžete použít i některý z 100% ovocných příkrmů.

Co si myslí o kaších odborník na výživu? „Obilné kaše s věkovým určením jsou vhodnou potravinou s ohledem na výživovou hodnotu i surovinovou kvalitu. Jako potraviny určené kojencům a batolatům totiž podléhají přísným pravidlům pro bezpečnost potravin. V neposlední řadě rodiče vyberou díky věkovému určení kaši správné konzistence – pro kojence zcela jemné kaše, pro batolata hustější kaše s drobnými kousky,“ vysvětluje MUDr. Fraühauf.

Vyzkoušejte si také interaktivní kvíz zde.

Více se o zdravé snídani dozvíte zde.

Zajímavé články na toto téma si můžete přečíst zde:

Reklama