Užívat je mohou malé děti, těhotné a kojící ženy i senioři, kteří většinou užívají více léků současně a ocení, že se homeopatika navzájem s jinými léky či doplňky stravy neovlivňují. Jak je správně vybrat nám poradila MUDr. Ilona Ludvíková, praktická lékařka, stomatoložka, předsedkyně Homeopatické lékařské asociace (HLA) a lektorka Mezinárodní školy klinické homeopatie CEDH.

1f5ff7c32427f-obrazek.jpg

Jak vybrat homeopatický lék
Ideální je, když pacient vyhledá lékaře, který je v homeopatii vzdělán a umí vybrat pacientovi lék na míru. Pro radu může jít i do lékárny, kde by měl být vyškolený lékárník schopen nabídnout vhodný lék. Ať klasický či homeopatický. „Lékárníky učíme, aby byli ve věci anamnézy obezřetní. Musí vzít v úvahu množství léků i výživových doplňků, které pacient užívá. Důležité je, aby byl lékárník dostatečně vzdělán a byl schopen odhadnout okamžik, kdy je rada pacientovi v jeho kompetenci a zároveň uměl najít hranici, kdy je nutné odeslat pacienta k lékaři,“ vysvětluje Ilona Ludvíková.

6d0f726264b50-obrazek.jpg

Hranice mezi klasickou léčbou a homeopatií
Každý lékař i lékárník by měl být schopen znát možnosti i limity homeopatie. Vědět, kam až homeopatie sahá a kde má v oblasti komplexní péče pouze podpůrnou roli. Samotná homeopatie není jen o indikaci léku.

Přínosy homeopatie
Homeopatická léčba má řadu přínosů. Mezi ten zásadní patří to, že člověk zaktivuje sám sebe, rozhoduje o svém zdraví a má za něj zodpovědnost. Důležitým přínosem je, že homeopatie může z rodinné a osobní anamnézy najít slabé místo, které pacient má, a pomoci ho stabilizovat.

Homeopatický lék dá tělu signál, že se v těle děje nějaký atak a že je potřeba působit i jinde než na lokální úrovni. Pouze lokální léčba bývá neúčinná a neefektivní. Homeopatie učí pacienta, aby vnímal signály svého těla.

08319b6422c1c-blobid0.jpg

Co použít na zimní onemocnění – prevence a léčba

  • Influenzinum 9 C - lék, který se vyrábí každoročně z vakcíny proti sezónní chřipce homeopatickým ředěním, je vhodný pro pacienty, kteří se starají o nemocnou rodinu s aktuální virózou.
  • Silicea 9 C, Echinacea 5 C – léky pro podporu imunitního systému celkově, vhodné pro pacienty, kteří mají slabší protibakteriální imunitu. Jejich benefitem je, že látky v homeopatickém ředění jsou jemné a imunitní systém je dobře přijme.

Co by nemělo chybět v lékárničce na Vánoce

  • Nux vomica 9 C – lék na trávicí potíže, bolesti hlavy, detox po alkoholu, i nadměrný stres (zde je vhodné vyšší ředění léku – 15 C, 30 C).
  • Ignatia amara 15 C – lék na emoční problémy, konflikty v rodině, lítostivost, emoce, pomáhá zpracovat emoční stavy, ztrátu blízkého, komplikované vztahy s dětmi.
  • Arnica montana 9 C – lék úrazy venku i doma – poranění, vhodný i v případě fyzické únavy.
  • Aconitum napellus 30 C – lék na nečekané situace – šok, úlek, nečekaný odvoz do nemocnice, dobře působí i na náhlé prochladnutí.
  • Apis melifica 30 C – lék na stabilizaci alergické reakce v těle – na jídlo, píchnutí hmyzem – stabilizuje otoky, vhodný na prevenci i akutní stavy, je účinný i proti vysetí oparu. Když se opar již vyseje, užívá se Rhus toxicodendron 9 C.
  • Staphysagria 15 C – lék na povánoční zpracování emocí, potlačené emoce a hněv. 

Více konkrétních informací o způsobu užívání a dávkování na jednotlivé potíže je k dohledání na webu www.svethomeopatie.cz.