OBIPlevelné rostliny jsou na zahradě nežádoucí a nijak nepřispívají na užitečnosti a až na některé druhy ani estetickému vzhledu zahrady. Znehodnocují půdu a berou z ní živiny potřebné pro zdravý růst kulturních rostlin. Rychle rostou, rychle se šíří, ale špatně se jich zbavuje. Uvidíte ale, že existuje široká škála možností, jak proti tomuto nevítanému hostu na zahradě účinně bojovat, a se správnými prostředky a postupem nad nimi také nadobro zvítězit.

Použití herbicidů se nebojte

Mezi nejčastější místa, kde se plevel objevuje, patří venkovní terasy, dlážděné plochy, okolí plotů a další, zejména špatně dostupná místa. V těchto místech je nejúčinnějším řešením použití totálních herbicidů. Jde o prostředky, které spálí veškerou živou vegetaci v okolí. Pokud zvolíte přípravek pronikající až ke kořenům, kterých je naprostá většina, zcela postačí pouze dvě aplikace do roka.

Velmi jednoduchá aplikace

OBIHerbicidy se díky praktickým balením v uzavíratelných lahvičkách dají snadno namíchat a jejich aplikaci postřikovači zvládne opravdu každý.
Použití herbicidů je velmi snadné a její aplikaci zvládne opravdu každý. Přípravek stačí jednoduše rozmíchat v doporučeném poměru s vodou a listy plevele důkladně postříkat. Například v OBI lze sehnat i již namíchaný roztok, který není nutné dále ředit a je připraven k přímému použití s praktickým rozprašovačem. Stačí si vybrat jen velikost balení podle plochy, na kterou budete postřik aplikovat. S herbicidy pracujte za sucha a bezvětří, ideálně během dne, protože ráno a večer by práci mohla znemožnit rosa a účinek by tak nebyl stoprocentní. Vždy si však důkladně přečtěte návod a zvláště poměr při ředění určitě dodržte.

Co s kopřivami u plotu?

Při likvidaci kopřiv se používá speciální přípravek na dřeviny, tzv. arboricid. Ten již není nutné dále ředit a hravě si poradí i s maliníkem nebo ostružiníkem.

Pokud se však chcete použití chemických přípravků na své zahradě vyhnout, použijte kyselinu pelargonovou. Vyskytuje se běžně v přírodě, v půdě se bez problémů rozkládá a ničí všechny mechy, řasy a bylinné plevele.

OBITip odborníka:
„Pokud se plevel objeví na zeleninovém záhonku nebo například v jahodách, stále je nejefektivnější metodou použití motyčky a následná mechanická likvidace. Pokud chcete jeho výskytu předejít, záhonek důsledně vyplejte a pokryjte netkanou textilií,“ radí Petr Dvořák z plzeňského OBI marketu.

Hnojivem proti plevelu v trávníku

OBINejčastějším problémem trávníků je přítomnost pampelišek, sedmikrásek nebo jetele. Proti těmto nevítaným hostům použijte speciální herbicidy určené pro použití na trávu. Budete mít tak jistotu, že budou zasaženy pouze rostliny odsouzené k vyhubení, přičemž váš trávník zůstane nedotčen. Odborně se tyto prostředky nazývají selektivní a jsou určeny pro dvouděložné plevele.

O to snadnější použití umožňují herbicidy ve formě posypu, tzv. trávníkové hnojivo, které v sobě již hubící látky obsahuje. Složení přípravku 3v1 vyživují, ničí plevel a aktivují půdu. Účinky jsou viditelné již několik hodin po aplikaci. Díky vyváženému množství minerálů a stopových prvků zaručuje vhodnou výživu vašeho trávníku.

Konec ohýbání

OBIDříve se rostlinky nepříjemných plevelů jako pcháč, svlačec, pýr nebo kopřiva jednotlivě natíraly štětečkem namočeným v totálním herbicidu. V dnešní době je možné nežádoucí návštěvníky zahradního záhonku hubit pomocí herbicidu v pěně. Její nanášení je velmi snadné, indikátorem se aplikuje tam, kde je zapotřebí a okolí tak zůstane nedotčeno.

Nejefektivnější metodou však stále zůstává mechanický způsob odplevelení. Tuto nepříliš vyhledávanou atraktivní činnost vám ale vynálezy dnešní doby usnadní. Pomůže vám vytrhávač plevele. Je lehký, snadno se s ním manipuluje a práce s ním je opravdu zábavná. K plevelu se díky dlouhé rukojeti nemusíte vůbec ohýbat. A jak bojujete s plevelem na zahradě, terase nebo chodníčku vy? Používáte chemické nebo mechanické pomocníky?

Více najdete na www.obi.cz

Reklama