Líbí se vám batika, ale absolutně nevíte, jak na to? Nevěšte hlavu. Žena-in.cz vám dnes přináší nejzákladnější informace o této krásné ruční práci.

 

 

Batika je ozdobné vzorování jednobarevného textilu pomocí barev. Rozeznáváme dva základní druhy: voskovou batiku a batiku vyvazovanou.

 

Zapamatujte si:

 

-          Každý materiál (nový i starý) je třeba nejdříve vyprat

-          Vypranou látku usušíme a vyžehlíme.

-          Nachystáme si rozvržení vzorů na látce. Šité vzory se dělají na suché látce, uvazované vzory na látce vlhké.

-          Připravenou látku namočíme na chvíli do studené vody - barvicí lázeň pak lépe chytne. Tkaninu pak lehce vyždímáme.

 

Ve velké nádobě připravíme barvicí lázeň podle návodu výrobce. Je dobré si odstín barvy předem vyzkoušet na odstřižku stejné látky, jakou chceme barvit.

Nezapomeňte, že obarvená mokrá látka je vždy tmavší než stejná látku suchá!  

 

Připravenou vlhkou tkaninu ponoříme do barvicí lázně a necháme ji tam tak dlouho, jak je doporučeno na barvě od výrobce.
Obarvené díly vymácháme minimálně ve dvou vodách a opatrně odstraníme nitě úvazů a šité linie.

 

Uvolněnou látku znovu ponoříme do studené vody a vymácháme. Na závěr provedeme ustálení podle návodu od výrobce barvy. Nevyždímanou látku necháme odkapat, můžeme ji i lehce vysušit ve froté ručníku. Žehlíme ještě vlhké po rubové straně.

 

Batika voskem
Vzor na tkanině vzniká kreslením na látku horkým tekutým voskem. Vše, co je přitom voskem zakryto, se nazývá "rezerva" - chrání látku před proniknutím barvy do míst, která mají mít původní barvu tkaniny.

Tato technika je náročná jak na čas, tak i na zručnost a přesnost a samozřejmě i na barevné sladění vzoru. Pro začátek je dobré batikovat jen menší doplňky - šály, šátky, ubrousky, apod. K tomu se dobře hodí jednotlivé motivy nebo ozdobné pruhy, které je možno umístit na menších nebo větších plochách.

 

Jednou z podmínek úspěchu je vhodný textil. Musí to být tkanina s hladkým povrchem, původu buď rostlinného např. jemné bavlněné plátno, batist, popelín, nebo přírodní hedvábí v přirozené slabě krémové barvě, které přijímá "rezervu" naprosto dokonale, pronikne i na spodní stranu, takže vzor bude jak na líci, tak i na rubu úplně, nebo téměř stejný.

 

Také jemné umělé hedvábí i další tkaniny je možno batikovat voskem, je však třeba barvení předem vyzkoušet na odstřižku látky.


Pravá vosková batika vzniká barvením za studena. Barvy, které jsou k dostání v obchodech, však barví za horka, tj. zahříváním a vařením po určenou dobu. Voskovou rezervu však nelze vařit, vosk by se v lázni rozpustil a barva by vnikla do vzoru.

Postup:
Rozpustíme práškovou barvu za důkladného míchání v teplé vodě, až vznikne roztok dostatečně vydatný v odstínu, jaký si přejeme. Barvicí lázeň pak necháme vychladnout. Pak do ní ponoříme tkaninu a necháme delší dobu barvit za stálého opatrného pohybování.

 

Máte s batikováním zkušenosti? Zajímavé rady, nápady či varování? Neváhejte a podělte se o ně s našimi čtenářkami.

 

Zdroj: http://www.rucniprace.cz/

Reklama