Atopická dermatitida trápí 20 % dětí a jejich rodičů. Naštěstí existují řešení poskytující úlevu atopické kůži v každém ročním období.

z

Pro zopakování

U 80% případů se atopický ekzém (atopická dermatitida) začíná projevovat v prvních měsících života. Toto zánětlivé onemocnění kůže patří mezi nejčastější onemocnění u dětí, avšak není přenosné! Obvykle mizí kolem 7. roku života dítěte nebo v době dospívání, může ale přetrvat i do dospělosti.

Proč se lidé stávají atopiky?

Obvykle je to způsobeno dědičnou predispozicí k alergickým reakcí jako astma, senná rýma nebo zánět spojivek. U 50 % dětí, jejichž jeden z rodičů trpí alergií, dochází k projevům atopické dermatitidy. Pravděpodobnost se zvyšuje na 80% v případě, že oba rodiče dítěte trpí alergiemi. Atopická dermatitida se u dětí vyvíjí také z důvodu nedostatečné bariérové funkce (ochranné) jejich kůže. Poškozená bariérová vrstva nedokáže chránit kůži před externími faktory a kůže se stává velmi citlivou (=fragilní). Spousta lidí věří, že za zvýšeným výskytem alergií stojí znečištěné prostředí, rostoucí zájem o „sterilní“ životní styl a zvýšené užívání antibiotik.

Z odborného hlediska je atopická dermatitida chronické, svědivé a zánětlivé onemocnění kůže, které se projevuje červenými ložisky, někdy mokvavými, velmi suchou kůží a silným svěděním. Rozsah postižení je různý: čelo, obočí, krk, trup, končetiny (obzvlášť podkolení a loketní jamky). Průběh onemocnění je charakterizován střídáním klidových období s obdobími vzplanutí (zhoršení stavu způsobené stresem). Tato období vzplanutí narušují spánek dítěte, ovlivňují jeho soustředěnost ve škole, ale také kvalitu života jak dítěte, tak i celé rodiny.

Ekzém se často zmírňuje nebo vytrácí s příchodem léta. Sluneční paprsky a vlhký vzduch pomáhají kůži k její lepší hydrataci. To však není důvod ke snížené obezřetnosti. Za účelem prodloužení období klidu je nutné si osvojit vhodné přípravky a postupy.

Každodenní používání vhodné dermokosmetiky

Klíčem ke zmírnění svědění není pouze užívání kortikoidů předepsaných od lékaře během fází vzplanutí. Křehká (fragilní) atopická kůže není vystavena příliš velkému množství fází vzplanutí a projevy atopické dermatitidy mohou být zmírněny, pokud je o kůži pečováno každý den v průběhu celého roku. Hlavními pomocníky se stávají emoliencia a hydratační dermokosmetické krémy, které se aplikují každý den.

Co je na nich tak výjimečného?

Je to právě jejich funkce posilující vrstvu epidermis a obnovující poškozenou bariérovou vrstvu. Emoliencia také předcházejí dehydrataci kůže a zabraňují průniku alergenů hlouběji do kůže. Při každodenním používání emoliencií je výrazně sníženo riziko vysušování a praskání kůže, kůže tak získává opět pocit komfortu. Popravdě řečeno, zklidňující účinek není přinášen pouze těmito přípravky, ale také velmi šetrným nanášením. Aplikace emolienčního přípravku může být okamžikem opravdové něžnosti díky šetrnému vmasírování přípravku čistými dlaněmi (hygiena rukou před nanášením přípravku je nutná z důvodu, že je kůže velmi propustná). Zahřejte přípravek (mléko, krém nebo balzám) v dlaních, poté jemně vmasírujte krouživými pohyby.

o

Zklidnění atopické kůže vyžaduje také vhodný životní styl, jak v létě, tak i v zimě:

  • Optimální koupel. Koupel je příjemná, avšak teplota vody by neměla přesáhnout 33°, koupel by neměla trvat déle než 5 až 10 minut. Účinky tvrdé vody je možné zmírnit používáním vhodných mycích olejů. Přípravek hygieny nesmí obsahovat mýdlo, ani dráždivé látky, naopak musí mít fyziologické pH a měl by se snadno vymývat. Dejte přednost zvláčňujícím mycím olejům nebo pěnivým gelům určeným pro křehkou (fragilní) kůži. Dlaněmi naneste přípravek hygieny, netřete kůži (nepoužívejte mycí rukavici nebo houbu). Důkladně kůži opláchněte a velmi jemně osušte (netřít).
  • Pečujte o nehty, aby byly stále krátké a nepobízely ke škrábání (zdroj sekundární infekce).
  • Vyhněte se prachu, tabáku a roztočům, jež se nacházejí uvnitř koberců, na záclonách a v matracích. Prostředí vašeho domova musí být co nejpříjemnější. Tip: Větrejte místnost co nejčastěji.
  • Vyhněte se syntetickým tkaninám a vlně, které často způsobují svědění. Dejte přednost bavlněnému oblečení.
  • Používejte jemné prací prostředky, prádlo důkladně vymáchejte. Nepoužívejte aviváž.
  • Vyhýbejte se přímému vystavení slunci mezi 11 -16 hodinou. Nevystavujte slunci děti mladší než 3 roky. Před pobytem na slunci naneste přípravek s vysokým ochranným faktorem, nezapomeňte na tričko, sluneční brýle a pokrývku hlavy.

Řešením je řada přípravků hygieny a péče EXOMEGA

Emolienční péče značky Exomega, vyvinuté Laboratořemi A-DERMA (proklik na www.aderma.cz), poskytuje zklidnění a ochranu všem typům atopické a velmi suché kůže. Základním pilířem je unikátní aktivní látka přírodního původu – oves Rhealba®. Mladé výhonky ovsa Rhealba® obsahují největší koncentraci saponinů a flavonoidů, které snižují podráždění kůže, a naopak neobsahují proteiny, které by mohly vyvolat podráždění. Navíc látka Filaxérine® obnovuje ochrannou kožní bariéru.

Přípravky Exomega poskytují okamžitou a dlouhotrvající úlevu od svědění způsobeným suchostí kůže. Pravidelným používáním přípravků Exomega lze dosáhnout obnovení ochranné kožní bariéry.tt

Dosažení vysokého účinku je možné při kombinaci přípravků hygieny a péče. Proto značka Exomega nabízí kompletní řadu přípravků hygieny a emolienční péče speciálně vyvinuté pro atopickou kůži. Zvláčňující pěnivý gel a zvláčňující pěnivý olej doprovázené Emolienčním mlékem, krémem nebo balzámem… to jsou přípravky určené pro všechny potřeby, pro lidi všech věkových kategorií a pro zmírnění všech projevů suchosti.

Tip na léto!

Vyzkoušejte novou, lehčí texturu inovovaného Emolienčního mléka Exomega nově také ve flakonu Sterilní kosmetiky. Díky sterilní kosmetice zůstává složení přípravku sterilní po celou dobu užívání. Navíc neobsahuje konzervanty, parfemaci ani parabeny.

www.aderma.cz

Reklama