Úlevové vs protizánětlivé léky
Nejprve je nutné upozornit na to, že řešením není krátkodobé zmírnění akutních potíží pomocí úlevových léků. Často se nadužívají, přitom řeší pouze následek, ne příčinu. Mnoho lidí považuje svou nemoc za zvládnutou, když si při potížích uleví a příznaky odezní.

Akutní potíže, např. i astmatický záchvat, jsou ale následkem chronického zánětu průdušek, kdy vnímáte zhoršení průchodu vzduchu. Abyste záchvatům předcházeli, musíte se zaměřit na pravidelnou a dlouhodobou léčbu. Klíčem k minimalizaci je léčba protizánětlivými léky.

Hlavními léky s protizánětlivými účinky jsou v současné době kortikosteroidy v inhalační formě. Ty mají obrovskou výhodou, protože je můžete užívat v minimálních dávkách a přímo do průdušek. To snižuje možnost jakýchkoliv nežádoucích účinků léčby do té míry, že se mohou tyto léky bez rizika podávat i po mnoho let. Je prokázáno, že jsou bezpečné i pro nejmenší děti.

Úlevová léčba vám pomůže ve chvíli, kdy záchvat dušnosti nastane náhle a nepředvídatelně. Proto je třeba, abyste „záchranné“ léky měli pro jistotu stále se sebou a věděli, jak je používat.
Některé léky již dokáží kombinovat protizánětlivou a úlevovou v léčbu v jednom inhalátoru.
ass.jpg
Kromě léčby se také snažte snižovat kontakt s alergeny, především při alergii na roztoče, zvířata nebo pyly. Pokud jste astmatik s výraznou přecitlivělostí na pyly, snažte se nyní, kdy je v plném proudu pylová sezona, zbytečně pylům nevystavovat.

A jak vypadá správně zaléčené astma?

  • Netrpíte nepříjemnými příznaky astmatu ve dne ani v noci.
  • Potřebujete pouze malé nebo i žádné množství léků mírnících příznaky choroby.
  • Vedete produktivní, fyzicky aktivní život.
  • Máte normální či téměř normální funkci plic.
  • Máte významně snížené riziko astmatických záchvatů.

obrazek.png
O projektu Astma Zero

Celosvětová kampaň Astma Zero – nulová tolerance k astmatickým záchvatům se věnuje prevenci astmatu. Připojila se k ní i Česká iniciativa pro astma (ČIPA). Projekt si klade za cíl seznámit širokou veřejnost s možnostmi prevence astmatu s důrazem na dlouhodobou a pravidelnou léčbu. Díky té je možné astmatickým příznakům předcházet a zlepšit kvalitu života pacientů. Součástí projektu Astma Zero – nulová tolerance k astmatickým záchvatům jsou webové stránky www.astma-zero.cz a také FB stránka. Přinášejí důležité informace o astmatu a jeho léčbě, dechové rehabilitaci, odpovědi na nejčastější otázky.
 
 

Reklama