Jestliže vás trápí aknózní a problematická pleť a vy už si s ní nevíte rady, zbystřete pozornost, milé čtenářky. Zapomeňte na drahé „zázračné“ kosmetické přípravky, jděte na to jinak: dietou!

akné

Pokud se každé ráno bojíte pohlédnout do zrcadla, aby tam na vás laškovně nemrkal nový zářící pupínek, pak jste na tom stejně jako já. Je mi skoro dvacet pět let a pořád trpím na akné jako nějaká zastydlá puberťačka. Věřte, že už jsem vyzkoušela skoro všechno - od babských rad až po luxusní tonika a masky, ale výsledek nikdy nestál za moc. A jak jistě víte, pořádný zarudlý vřídek nezamaskujete ani nejlepším líčením.

Zázračná dieta

Obrat, vpravdě revoluční, pro mě znamenalo nasazení přísné jaterní diety. Pochopitelně bylo jejím primárním cílem uzdravit mé zbídačené orgány, ale druhotný efekt se mi zamlouval snad ještě víc.
Dieta spočívala ve vyloučení potravin s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin (smažená jídla, uzeniny, některé mléčné výrobky), potravin obsahujících velké množství chemických přísad, zejména barviv (gumoví medvídci, limonády) a také potravin s významnou složkou jednoduchých cukrů (pekařské i cukrářské výrobky, čokoláda, cukrovinky).
Jak jistě chápete, milé ženy-in, držení takto přísného stravovacího režimu nebylo vůbec jednoduché a musím se přiznat, že se mi nejednou zdálo o obrovské tabulce mléčně-oříškové čokolády. Ale vytrvala jsem a má snaha se mi několikanásobně vrátila. Nejen že jsem se uzdravila ze své jaterní choroby, ale nádherně se mi vylepšila i má pleť. Po pupíncích a černých tečkách ani památky a zmizely i drobné červené flíčky, jejichž původ je mi dodnes záhadou.

Co tedy jíst?

Pochopitelně vám neříkám: Držte kvůli krásné pleti celý život jaterní dietu! To je nejen sebetrýzněni, ale i hazard se zdravím. Prakticky stačí vyloučit z jídelníčku nejrizikovější potraviny a nahradit je nějakou zdravou alternativou:

  • Namísto zákusků si dopřejte nesířené sušené ovoce nebo ovesné sušenky s rýžovým sirupem.
  • Tučné sýry nahraďte zdravějšími mléčnými výrobky typu cottage.
  • Preferujte čerstvé ovocné šťávy před kupovanými džusy plnými barviv.
  • Vyhněte se čokoládě a raději vynechejte i karob (kakaová náhražka pro alergiky).
  • Úplně vylučte ztužené tuky a smažená jídla.
  • Přestaňte kouřit a vyhýbejte se zakouřeným prostorům.
Vyjádření odborníka

Co si myslí o vlivu stravy na vznik a průběh akné dermatoložka Bohdana Profeldová?

„V poslední době se objevila řada studií potvrzujících, že jídelníček má na akné podstatný vliv. Odborníci se opírají zejména o zkušenosti s primitivními národy, které se živí výhradně čerstvou zeleninou a masem. U nich výskyt akné nebyl nikdy prokázán. Naopak u obyvatelů západního světa je akné rozšířenou chorobou nejen u mladých lidí, ale objevuje se prakticky v každé věkové skupině. Za hlavní viníky jsou pak považovány především rafinované cukry, mléko plné antibiotik a hormonů, konzervanty a barviva. Podstatný vliv na aknózní pleť má i znečištěné životní prostředí.
V nedávné době vyšla také studie, která ověřila negativní dopad čokolády na pleť. Testována byla 100% čokoláda na mladých mužích, kterým po konzumaci jednoznačně zvyšovala počet zánětlivých lézí.“

A co tedy paní doktorka radí?

„Nic se nesmí přehánět. Měly byste jíst rozumně a racionálně, dopřávat si spousty čerstvého ovoce a zeleniny a vyhýbat se rychlým občerstvením s přepálenými tuky a chemicky upravovanými potravinami.“

Zdroje:
-
http://aknelinka.cz/vznik.php
- http://www.jaklecitakne.cz/

Reklama