Kvůli hospodářské krizi přišlo mnoho lidí o práci. V nejedné rodině řeší velmi složitou situaci. Tatínek, živitel rodiny a plátce hypotéky přišel o místo. Maminka je na mateřské, starajíc se o miminko a jeho staršího sourozence. Peníze chybí.

family

Kde je vzít? Rodina šetří, kde se dá. Kupuje levnější potraviny či nakupuje jídlo v akcích, méně svítí a šetří vodou. Maminka se snaží přivydělat nějakou korunku na mateřské a aspoň trošku vylepšit bídný rozpočet. Jenže ani to nestačí. Přijde na řadu seškrtávání výdajů.
Kolik rodina dohromady utratí za mobil měsíčně? Není to moc? Nemá náhodou jiný operátor výhodnější nabídku, která by pomohla ušetřit?
A co volnočasové aktivity? Kolik stojí koníčky a zájmy? Nešlo by i to nějak omezit, nedaly by se i tady ušetřit nějaké peníze?

Možností, jak ušetřit, je opravdu mnoho. Na internetu lze nalézt fundované články od finančních poradců, které radí, jak ušetřit tisíce korun měsíčně. Já bych vám ale ráda v tomto článku nabídla pár méně obvyklých nápadů, kde a jak se dají sice poměrně malé, ale v součtu zajímavé částky ušetřit a přitom se třeba i trochu pobavit.

Dárky

Blíží se narozeniny některého člena rodiny? A vy už teď dumáte nad tím, co dát a kde na to hlavně vzít peníze?
Dárky bývají ošemetná věc. V každé rodině je to jinak. Někde, kde nejsou vzájemné vztahy vřelé a přátelské, se jedni před druhými předhání, kdo dá lepší a dražší dárek.
V jiné rodině je zase kupa dětí, a kdovíjak se zavedlo, že každému synovci a každé neteři, ne-li i vlastníkům (děti moje a mých bratranců a sestřenic), se musí dát dárek. Jenže když je těch dětí šest, sedm, to už se dárky pěkně prodraží.
Pokud je s vašimi příbuznými dohoda možná, mám jeden návrh. Domluvte se, že dárky se budou dávat jen do určité rodinné příbuznosti, např. jen rodičům a sourozencům. Ostatním jen popřejete. Domluvte se také na tom, že jmeniny není potřeba slavit tak velkolepě jako narozeniny, nebo je neslavte vůbec.
V rodině s bezpočtem dětí se můžete domluvit, že synovcům a neteřím dáte jen nějakou oblíbenou sladkost, malou drobnost, žádné velké a drahé dary.
Jako vhodný dárek se také nabízí ručně dělané přáníčko. Potěší mnohem víc, vždyť takovým přáníčkem obdarovanému říkáte, že jste mu stáli za nápad, námahu a čas! Máte-li dítě, můžete ho do výroby přáníčka zapojit. Nejjednodušší a přitom velmi osvědčená je koláž. (Zvládne ji s vaší pomocí i velmi malé dítě, cca 1,5-2 roky.) Na čtvrtku bílého papíru nalepíte obrázky vystříhané z novin, časopisů, reklamních letáků či zbytků balicího papíru. Pro narozeninové přáníčko vyberete obrázky květin, pro velikonoční přáníčko obrázky vajíček, kuřátek a zajíčků, pro vánoční zase obrázky hvězdiček a dárečků. Dítě může takovéto přáníčko domalovat pastelkami, vy dopíšete přání či vlastní básničku a je hotovo.
Mnoho dárků můžete vyrobit sami doma. Pokud vás tvoření baví, prohlédněte si nejrůznější internetové stránky o tvoření, inspirujte se knihami a potěšte rodinku dárkem, který v žádném obchodě nekoupí.
Není nutné zahrnovat malé děti přemírou hraček. Nemáte-li peníze, hračky kupujte jen v míře nezbytně nutné a spíše s důrazem na kvalitu než na kvantitu. Máte-li trochu času a talentu, můžete si nějaké hračky sami vyrobit. Nejmenší děti mají často úžasnou fantazii a dokáží si vyhrát třeba s i vycpanou ponožkou s namalovaným obličejem, s chrastící dózou na léky (samozřejmě tou, co má bezpečnostní uzávěr a léky v ní už dávno nejsou) nebo s panáčkem vytvořeným z větviček a provázků.

Knihovna

Neznám rodinu, kde by neměli předplacen alespoň jeden magazín či jedny noviny. V některých rodinách odebírají hned několik druhů tiskovin. Přitom je to částka, která v rodinném rozpočtu může chybět. Stejným výdajem může být i nákup nových knih.
Pokud nechcete o své čtení přijít, využívejte knihovnu. Ušetříte za předplatné časopisů či novin a za jednorázové nákupy knih. Roční poplatek v knihovně je s ohledem na ceny tiskovin až směšně malý. Přitom si můžete půjčit téměř jakoukoli knihu či časopis. Pravda, nejžhavější novinky v knihovně nenajdete. (Knihy smí být půjčovány v knihovně až po uplynutí určité doby od data vydání.) Na druhou stranu má knihovna velkou výhodu. Pokud se vám kniha nelíbí, jen ji vrátíte do knihovny. Nemusíte litovat, že jste za něco takového zbytečně vyhodili peníze. A konečně nejedna knihovna pořádá pro své čtenáře i širokou veřejnost nejrůznější akce a přednášky. Může se tak pro vás stát nejen místem, kde si půjčujete své oblíbené a objevujete nové knihy, ale i místem osvěty a dalšího vzdělání.

Rodinné pasy

Jedná se o projekt, který je podporován několika kraji ČR i státy EU. Stačí se zaregistrovat (http://rodinnepasy.cz/) a poté, co vám domů přijde karta Rodinných pasů, užívat slev. Počet poskytovatelů nejrůznějších služeb se neustále rozšiřuje. Nákup knih, posezení v kavárně, aquapark, vláčky, divadlo, penziony, restaurace, lyžování, nábytek, kadeřník... na spoustu věcí a služeb můžete využívat slevy. V létě a zimě vychází katalog plný slev - nejčastější sleva je 50 % a 100 %.
Krom jiného vám domů bude zdarma chodit časopis Rodinka. V něm se dozvíte například i to, kteří noví poskytovatelé služeb do projektu přibyli.
Jednou za čas je v rámci Rodinných pasů pořádána akce pro děti, které se můžete zdarma zúčastnit. Např. minulý víkend to byla slavnost k otevření hradu Veveří s divadlem a soutěžemi pro děti.

Spotřební zboží a obchody

Stále více výrobců se snaží přilákat zákazníky na věrnostní program. Sbíráte body či kódy z obalů a vyměňujete je za dárky. Pokud pravidelně kupujete nějakou potravinu (jeden druh vod, jeden druh müsli...), podívejte se na web výrobce, zda nenabízí pro své zákazníky věrnostní program. Nebo zda právě neprobíhá nějaká soutěž ve stylu „nasbírej X kódů a vyhraj... nasbírej Y kódů a vyhraj...". Nevyplatí se kvůli takovéto soutěži kupovat výrobky, které jsou dvojnásobně dražší než ty, které běžně kupujete. Spíše se poptejte mezi přáteli a známými, zda ten či onen výrobek nekupují a kódy z obalů by vám nedávali. Pokud mezi dárky nenajdete nic, co by vás zaujalo, pravděpodobně narazíte na něco, co by mohlo být vhodným dárkem pro některého člena rodiny.
Porozhlédněte se, zda obchody, ve kterých pravidelně nakupujete, nemají pro své zákazníky přichystán věrnostní program. Za nákup nad určitou částku můžete sbírat body, které pak proměníte ve slevu či nějaký dárek. Nevyplatí se ale účastnit se takovéhoto věrnostního programu, má-li daný obchod ceny vyšší než jeho konkurent. Obzvláště u nákupu spotřebního zboží v akcích a věrnostních programech platí ono známé „dvakrát měř, jednou řež“.

Weby

Zapátrejte na internetu. Existuje spousta webů, na kterých se můžete zúčastnit soutěží o atraktivní ceny (např. na ženě-in ;)), nebo kde můžete sbírat body za (denní) návštěvu stránek a za aktivitu na daném webu. Nasbírané body poté proměníte v nějakou výhru - poukaz do obchodu, knihu, kosmetiku...
Dávejte si ovšem pozor na dvě věci:
1. Pečlivě si pročtěte podmínky při přihlašování. Pokud chtějí příliš podrobné údaje (jméno, příjmení, adresu, telefon, počet dětí, zájmy...), zbystřete. Velmi pravděpodobně se v textu může skrývat poznámka, že souhlasíte s tím, aby vaše osobní údaje byly poskytovány i třetím stranám. Může se vám pak stát, že vám domů budou volat nejrůznější obchodníci a ve schránce se budou objevovat reklamní materiály neznámých společností. Adresu by měl takovýto server používat jen pro doručování výher a nikomu dalšímu ji nesdělovat.
2. Uvědomte si, že než si „naklikáte“ potřebné body, nějakou dobu to trvá. Během té doby máte puštěný počítač, který spotřebovává elektrickou energii. Ve výsledku vás může taková „výhra“ vyjít mnohem dráž, než kdybyste si ji koupili v obchodě. K „naklikávání bodů“ se hodí počítače, které tak jako tak běží celý den. Například počítače v knihovně. Zatímco si vaše dítě hraje v koutku, můžete si „odskočit“ na internet. Nebo takto získávejte body jen na těch serverech, u kterých si odpočinete, které jsou vaším koníčkem, kde čerpáte inspiraci (např. pro vaření) či kde se (sami pro sebe) vzděláváte.

Zdravotní pojišťovna

V dnešní době se zdravotní pojišťovny předhání v tom, která nabídne svým klientům lepší služby. Poptejte se, zapátrejte na internetu a vyberte si pojišťovnu, která vám nabídne přesně ty služby, o které stojíte. (Pohlídejte si ale, aby vaši lékaři měli s pojišťovnou smlouvu.) Je již téměř samozřejmostí, že pojišťovny přispívají na plavání, na očkování, na ochranné pomůcky (výbava na kolo, autosedačka apod.), na péči o zub ... Když se to sečte, můžete ušetřit pěknou sumičku, kterou byste jinak museli dát ze svého. Nebo si můžete dopřát činnost, kterou byste si možná museli odepřít (např. koupání s dětmi).

Částky, které výše uvedeným způsobem ušetříte, nejsou nijak závratné. Jedná se spíše o jednorázové úspory. Ovšem rodině, která šetří každou korunku, se i to může hodit. A navíc, takovýmto šetřením se můžete odreagovat a na chvíli zapomenout na finanční těžkosti. Šetření může být i zábava.

Přeji příjemné, a pokud možno zábavné šetření!