Máte doma malého diblíka a začíná na vás cenit zoubky? Nebo vaše dítě už drží samo zubní kartáček, ale nebaví ho stát před umyvadlem? Čištění zubů patří k základním hygienickým návykům, a proto by mělo být pro děti nutnou součástí každého dne. Udělejte dítěti čištění zoubků zajímavým a uvidíte, že se možná začne i těšit.

Příčinou časté kazivosti dětských zubů je zanedbání péče o ně. Rodiče si neuvědomují, že o dětské zuby se musí starat ještě před tím, než vyrostou. A když vyrostou, měli by pomalu učit dítě, aby si s čištěním po nějaké době umělo poradit samo. Ne všechny děti tato „nutná zla“ ale baví. Zkuste vymyslet něco, co dítě bude zajímat a zabaví ho tak, že k čištění získá dobrý vztah.

Několik rad pro rodiče:

  • Hračky do pusy

Pro ty nejmenší, kterým se zoubky teprve klubou, je také péče o ústní dutinu důležitá. Pro nejmenší existují kousátka, gumové zdraví neškodné hračky, které napomáhají prořezání zubů, některá chladí bolavé dásně, a tak jsou dětem velmi příjemná, navíc také mechanickým pohybem zbavují dásně škodlivých bakterií.

  • Barvy a hračky

kidDěti kolem tří let začínají držet kartáček sami, pořiďte jim nějaký veselý, barevný, s jejich oblíbenou pohádkovou postavou, barevný kartáček s obrázkem udělá dítěti radost. Abyste ho přiměli čistit si zoubky, pořiďte kartáček třeba i panence a učte dítě nácvik na ní. Uvidíte, že bude chtít mít také čisté zoubky jako má panenka.

Abyste malého neposedu udrželi u čištění zubů alespoň nejnutnější dobu, pořiďte mu veselé přesýpací hodiny, které seženete ve všech lepších prodejnách s dentálními pomůckami i lékárnách. Přesýpací hodiny a držáky na zubní kartáčky v podobě pohádkových postaviček nebo zvířátek v dítěti nebudí pocit odporu k této pravidelné každodenní činnosti.

  • Víš, že zoubky mají jména?

Pojmenujte s dětmi jeho zoubky a nezapomeňte se o každého kamaráda, který pomáhá kousat, před spaním pěkně postarat. Vypěstujte u dítěte dobrý vztah k jeho chrupu a nedejte, aby se objevil první zubní kaz. Pomoci také můžete koupí pasty s obrázkem pohádkového hrdiny na obalu.

Na předškolní děti je třeba důsledně dohlížet, v tomto věku si fixuje návyky nejpevněji. Většímu dítěti můžete čištění zubů rozumně vysvětlit. Abyste dokázali, že na zubech se usazují nečistoty, které mu škodí, nebojte se použít tablety - indikátory plaku. Věnujte svému dítěti čas a vysvětlete, že pokud si zoubky správně nevyčistí (a vy mu nepomůžete!), půjde do školky nebo školy s fialovou pusou jako od borůvek. Za odměnu pak malému šikulovi dejte chutnou dětskou žvýkačku Orbit s kalciem, i ta je součástí dentální hygieny.

  • Čistí celá rodina

Nezapomínejte, že dítě se učí od svých nejbližších. Rodiče jsou ti, co potomkům ukazují, jak žít, i jak si čistit zuby. Udělejte z čištění zubů rodinný rituál a uvidíte, že všechno bude klapat a dítě se nebude bát ani zubního lékaře.

Reklama