Mít zahradu plnou života je velmi snadné, jen vědět, jak na to. Stačí držet se následujících rad ochránců přírody, podle kterých poslouží soužití s volně žijící faunou oběma stranám, tedy i vám.
5ad8865336dd1obrazek.png

Zapomeňte na chemii

Pokud to jen trochu jde, vyhněte se chemii. Vždy raději sáhněte po organických metodách zahradničení. K hnojení používejte kompost, hnůj nebo rostlinné výluhy a preparáty. Také proti škůdcům se snažte bojovat přirozenou cestou, například podporou a cíleným nasazováním jejich predátorů. „Pamatujme, že i plevel má na zahradě své místo, proto ho neničme tam, kde nepřekáží,“ radí Český svaz ochránců přírody.

Anglický trávník raději ne

Pamatujte, že nakrátko sekaný trávník je téměř mrtvý trávník. Aby měla tráva čas vysemenit se, potřebuje k tomu čas. Proto ji alespoň v některých místech, kde vám nepřekáží, nechte vysokou. Jen tak se časem promění v květnatou louku. „Při sekání zkusme občas zaměnit motorovou sekačku za tradiční kosu či srp. Kromě toho, že si zdravě protáhneme tělo, zachráníme spoustu druhů hmyzu před smrtí rozdrcením v rotoru sekačky,“ zní z Českého svazu ochránců přírody.

Divočina u vás na zahradě

Málokterý zahrádkář strpí na své půdě plevel. Ten je ale pro živočichy doslova rájem. Třeba takové kopřivy jsou doslova magnetem pro motýly. Jen díky nim se stanou na vaší zahradě nejen náhodnými hosty, ale stálými obyvateli. Ponechte jim a další zvířeně alespoň malý koutek v odlehlé části zahrady, kde budou růst třeba i plazivé či popínavé keře, například ostružiníky a další divoké druhy rostlin. Ochránci přírody doporučují přihodit na místo i hromadu nařezaného dříví a kamení či starý mrtvý strom.

Pohostěte je

Krmítko pro ptáky je pro vás možná samozřejmostí, ale myslíte i na to, že zvířátka potřebují také pít? Naprosto ideální je zahradní jezírko s pozvolnými břehy tak, aby se z něj dostali topící se živočichové, ale také třeba žáby. U dalších nebezpečných nádrží stačí nainstalovat šikmé hrubé prkénko nebo schůdky z kamenů. Pokud je u vás takové vodní dílo nemyslitelné, vytvořte alespoň bezpečné napajedlo. To by mělo stát ve volném prostoru, kde mohou zvířata při hašení žízně sledovat přítomnost predátorů a včas utéct.
5ad886ff68491obrazek.png

Ať se množí

Aby se u vás mohla fauna rozmnožovat, potřebujte k tomu příhodná místa. „Instalujme budky pro ptáky, netopýry, hmyz, ježky, čmeláky atd. Pro plazy a hmyz jsou ideální suché zídky či hromady kamení. Užitečné živočichy v zahradě také podpoříme, pokud ponecháme část kompostu po celý rok netknutou,“ doporučují ochránci přírody. Také hromada listí, které na podzim pečlivě shrabete, udělá zvířátkům radost. Umístěná pod křovinami, třeba i spolu s větvemi, poslouží jako úkryt pro obojživelníky, plazy, hmyz, pavouky a drobné savce.

Dopřejte jim soukromí

Byli byste nadšení, kdyby vám sousedé chodili do obýváku, jak se jim zlíbí? Nebo se dle libosti chodili dívat na vaše potomky do dětského pokoje? Určitě ne! I zvířena na vaší zahradě je stejného názoru. Proto zmíněné „divoké koutky“ umístěte do nejméně navštěvované části zahrady. „Nerušme hnízdící živočichy a nepřibližujme se k jejich hnízdům. Vězme, že nás neustále pozorují bystré oči predátorů (straky, sojky, kočky), kteří, pokud je na hnízdo upozorníme, ho okamžitě vyplení,“ upozorňují odborníci.
5ad887cddbc67obrazek.png

Pozor na ploty

Když už jsme u toho soukromí, až budete stavět mezi vámi a sousedy plot, myslete i na drobné živočichy. Zděnými ploty od své zahrady izolujete i je. Pokud je tedy nepropustná zídka nevyhnutelná, ochránci přírody radí udělat do ní alespoň malé otvory, kterými projde tam i zpět například ježek či obojživelník. Za ideální řešení ale považují plot živý, tvořený z našich původních bobulovitých dřevin.

Co je české…

Pokud je to možné, pěstujte původní druhy stromů, keřů a květin. Vybírejte takové odrůdy, které nejenže přinášejí bohatou a chutnou úrodu, ale poskytují také útočiště a potravu živočichům. „V případě ovocných stromů je například vhodné sáhnout po původních krajových odrůdách, které jsou nejlépe adaptované na místní podmínky, netrpí nemocemi a nabízejí bohatost vůní a chutí ovoce našich babiček a prababiček. Ke všemu se jedná o krásné a vzrůstné stromy, pod nimiž zvířata i my nalezneme příjemný stín,“ doporučuje Český svaz ochránců přírody.

Na tohle pozor!
Nerozšiřujte rostliny ze své zahrádky do přírody (mohou negativně ovlivnit ostatní vegetaci), ale ani naopak! Odběr organismů z volné přírody je dnes nelegální.

Čtěte také:

Uložit

Reklama