Důkladně je čistíte, používáte zubní nit, mezizubní kartáčky i ústní vodu. I tak vám ale zubař vždy najde kaz a úsměv vám kazí zubní kámen či pigmentové skvrnky od nápojů. Připadá Vám, že zuby nejsou rovné a dokonalé. Co s tím, říkáte si? My Vám přinášíme řešení, jak mít opravdu krásné zuby!

zuby

1. rada: „Pro krásné zuby je nejdůležitější prevence. Doporučuji preventivní vyšetření u zubního lékaře jedenkrát za půl až tři čtvrtě roku. První - takzvané vstupní vyšetření stojí na naší klinice 700 - 1000 Kč u lékařů, kteří nemají smlouvu s pojišťovnami. Pokud si vyberete lékaře, který spolupracuje se zdravotními pojišťovnami, zaplatíte pouze 30 Kč poplatek.“ popisuje v kostce základní pravidlo pro udržení zdravého chrupu MUDr. Jan Procházka, vedoucí lékař ERPET MEDICAL CENTRA

Krásné zuby můžete mít díky dentální hygieně

2. rada: O dentální hygienistce jste už možná slyšeli, ale už jste u ní byli? Mnozí z nás se domnívají, že náplní práce zubní hygienistky je kontrola stavu chrupu pacienta a doporučení nejvhodnějšího čištění. To je sice pravda, nicméně je to právě ona, kdo se stará o odstraňování zubního kamene ultrazvukem a odstranění pigmentací způsobených barevnými nápoji a kouřením pomocí pískování nebo lešticí pastou. Díky těmto a dalším úkonům šetří čas nejen zubnímu lékaři, ale také vám. Pokud totiž uděláte pro hygienu dutiny ústní maximum, je možné, že při další návštěvě ordinace zůstane vrtačka vypnutá. Kaz, parodontóza ani chronické záněty dásně nebudou mít šanci. Stomatologové doporučují návštěvu dentální hygienistky dvakrát ročně. „Odstranění zubního kamene, plaku, pigmentových skvrn a další ošetření závisející na stavu chrupu pacienta, není bolestivé. I když si tuto službu pacient hradí sám, vyplatí se mu do ní investovat. Ošetření trvá zhruba 60 - 90 minut a cena se pohybuje od 1 200 do 1 700 Kč .“ říká Kateřina Krejčová, DiS., dentální hygienistka z ERPET MEDICAL CENTRA a specialista na krásné zuby.

3. rada: Stydíte se od srdce zasmát, protože se nepyšníte právě nejrovnějším chrupem? Nikdy není pozdě s tím něco dělat. Většina vad chrupu se podle odborníků dá odstranit rovnátky.
„První návštěvou u ortodontisty je konzultace, kde je posouzena vada, nastíněn pravděpodobný postup, vhodný věk k začátku terapie a klient je seznámen s průběhem terapie, nutnou péčí o aparát a dalšími vlivy. Tato konzultace u nás stojí 450 Kč,“ říká MUDr. Štěpán Slezáček, ortodontista. „V případě, že se rozhodne klient pro léčbu, aby měl v budoucnu krásné zuby, následuje vstupní vyšetření, kdy je klient důkladně vyšetřen, vyfocen, jsou zhotoveny otisky chrupu a většinou dva rtg snímky. Po analýze modelů a rtg zhotoví ortodontista léčebný plán, často i několik variant, které s klientem probere a vyberou tu, která nejvíce vyhovuje pro dané požadavky,“ vysvětluje ortodontista.

4. rada: „Pokud máte problém se zabarvením zubní skloviny a nemáte krásné zuby ani po dentální hygieně, přichází na řadu bělení zubů. V zásadě jsou možné 2 varianty - domácí bělení a ordinační bělení. Bělení je vhodné pro zdravé zuby, které nemají neléčené zubní kazy, korunky, fazety apod. Před bělením je nutná konzultace a vyšetření u stomatologa a doporučuje se i dentální hygiena. Poté je bělení účinnější,“ seznamuje nás s touto problematikou MUDr. Miloslav Kubíček, zástupce vedoucího lékaře v ERPET MEDICAL CENTRU. Domácí bělení představuje nejjednodušší možnou metodu bělení zubů. Pacientovi se dle otisků zubů zhotoví pryžové aplikátory, které přesně kopírují zuby a do nich si nanáší bělící gel. Cena za sadu 2 pryžových aplikátorů je zhruba 2700 Kč. Cena za 1 aplikátor bělícího gelu (karbamid peroxid 10% - 15%) je kolem 300 Kč. Tento gel odbarvuje pigmenty usazené v zubu, nepůsobí mechanicky na zubní sklovinu, ale komplexně na celý zub. Používá se 2x denně zhruba 2 - 3 týdny. Pryžové aplikátory je možné uschovat na pozdější použití, dokoupit pouze bělící gel a po čase bělící kůru zopakovat. Ordinační bělení je rychlejší způsob bělení, při kterém lékař nanese koncentrovaný peroxid (až 40%) na zuby a poté může být aktivován pomocí plazma lampy nebo pomocí laseru. Je nutné setrvat zhruba hodinu a půl, či 2 hodiny v ordinaci zubního lékaře a z tohoto důvodu se jedná o dražší způsob bělení (od 6 200 Kč - metoda Opalescence až 11 000 Kč metoda BriteSmile).

Krásné zuby = krásný úsměv

5. rada: „Na přední zuby, které jsou probarvené, opotřebované věkem, křivé, s ulomeným růžkem, s nepěknými mezerami, můžeme nalepit keramické fasety, tedy destičky z keramiky o síle 0,5 až 1mm. Je to nejlepší řešení všude tam, kde dokonalého výsledku nejsme schopni dosáhnout pouhým zhotovením „bílé“ výplně, bělením zubů nebo kde nechceme či nemůžeme nosit rovnátka. Nejsou však vhodné u těch z nás, kteří v noci skřípeme zuby,“ podotýká odborník na estetickou stomatologii MUDr. Vladislav Růžička. V laboratoři se zhotoví přesně padnoucí keramické fasety s přirozeným vzhledem. Na zub se lepí speciální pryskyřicí, výsledkem jsou nové krásné zuby, na kterých fasety pevně drží a se kterými můžete bez obav kousat. Navíc fasety s věkem nežloutnou a také zubní plak, který každý den odstraňujete při čištění zubů, na nich ulpívá méně. Cena za aplikaci jedné keramické fasety je 8 000 - 9 000 Kč. „Fasety promění úsměv a pokud jste se před ošetřením z nějakého důvodu styděli své zuby ukázat, určitě Vám i stoupne sebevědomí,“ uzavírá stomatolog z ERPET MEDICAL CENTRA.

erpet

www.erpetmedical.cz

 

Reklama