Za dob mého nejranějšího dětství byla většina žen pracujících, protože to se tenkrát hodnotilo. Žena, která zůstala doma s dítětem, byla považována za podivnou, ne-li dokonce za slabý odvar příživnice v socialistické společnosti. A tak skoro všechny maminky - chca nechca - odkládaly v půl roce věku své kojence do jesliček a šupajdily ke svým soustruhům nebo jeřábům.
 
I moje maminka byla jeřábnice, seděla v železárenském podniku na mostovém jeřábu, jezdila s ním tam a zpět po výrobní hale a přemýšlela, co asi dělá to její robátko ve školce. Já měla to štěstí, že jsem unikla jesličkám, protože se o mne starala babička. Ale když mi byly tři, šupajdila jsem do školky jako ostatní děti. Hned první den bylo ke svačině teplé mléko a chléb s máslem. Já se na to nepamatuji, ale maminka vypráví, že dostala od učitelek ve školce vyhubováno, že jsem nechtěla svačinu sníst. Vrátili jí uřvané, skoro hysterické a pozvracené dítě se slovy, aby mi domluvila. Druhý den se situace opakovala, třetí den také. Nevím, jestli to bylo z toho jídla, co mi nutili, nebo ze stresu, každopádně jsem dostala horečky, zvracela jsem skoro celý den a lékařka (naštěstí poměrně moudrá žena) po vyprávění mé maminky konstatovala, že nejsem vhodná pro mateřskou školu a doporučila domácí výchovu.
 
A tak mě maminka odhlásila ze školky a každé ráno v pět (pracovala od šesti od rána) vodila k babičce a odpoledne ve tři si pro mne zase chodila. Vyrostl ze mne poměrně normální človíček. Až na malou drobnost: Odmalička nepiju mléko, nejím máslo, nesnáším šlehačku ve všech formách, nejím slané sýry jako je Balkánský, nepozřu zakysanou smetanu. Jediné, co z mléčných výrobků snesu, je tavený sýr a Eidam.
 
Po svých zkušenostech a zážitcích z dětství své syny nikdy do ničeho nenutím. Mají svá období, kdy něco nejedí, a pak zase začnou. Takhle se u nás jednu dobu nejedla vajíčka v žádné formě, pak zase špenát, posléze červená řepa (teď se po ní mohou oba utlouci), v současné době starší syn odmítá jakékoli uzeniny, zato miluje špenát, mladší zase nejí špenát a miluje šunku. Ani jeden z nich nejí houby. Ale je mi jasné, že za pár let si budou oba pochutnávat na bramboračce s houbami a na období, kdy se jim z pohledu na houby chtělo blinkat, si ani nevzpomenou.
 
Kadla


Děkujeme za moc pěkný příspěvek. Takovýhle rozumný přístup bych přála všem dětem...

redakce@zena-in.cz

Reklama