Markétka před dvěma měsíci oslavila své první narozeniny, od narození zatím nikdy nestonala, krásně rostla a prospívala a její rodiče i prarodiče z ní měli samou radost.

Jednoho rána se vzbudila s mírnou teplotou, stěžovala si na bolest hlavičky. Maminka ji tedy uložila zpátky do postýlky, aby si odpočinula a z „nachlazení“ se vyspala. Za dvě hodiny se Markétka probudila už s vysokou horečkou a zvracela. Maminka jí dala léky proti horečce a pro jistotu se s ní vypravila ke své praktické dětské lékařce.

1

Při vyšetření v ordinaci paní doktorka kromě horečky našla na nožičkách drobné červené skvrnky – petechie, zjistila také počínající příznaky dráždění mozkových plen a v krvi známky velkého zánětu v těle. V té chvíli bylo jasné, že je zle, že se nejedná o nachlazení, ale něco mnohem závažnějšího, meningitidu – zánět mozkových blan. Začal boj o čas. Paní doktorka ihned volala záchranku, která do pár minut přijela, v té chvíli ale již Markétka ztrácela vědomí a z drobných modřinek na nožičkách se stávaly rozsáhlé prokrvácené plochy po celém těle. Holčičku převezli na ARO, kde okamžitě dostala antibiotika a byla připojena na umělou plicní ventilaci.

První tři dny nebylo vůbec jasné, zda Markétka svůj boj o život vyhraje. Bojovala ale statečně, po týdnu se její stav začal zvolna zlepšovat, začala sama dýchat a mohla být přeložena na dětskou kliniku. Zhruba po měsíci od počátku onemocnění začala díky intenzivní péči lékařů i rodičů Markétka opět komunikovat s maminkou, po téměř 3 měsících ji pak konečně propustili z nemocnice domů. I doma pokračovala v intenzivní rehabilitaci, byla také opakovaně v lázních. Časem se naštěstí Markétčin zdravotní stav upravil natolik, že se ve 4 letech věku vyrovnala svým vrstevníkům v MŠ. Chybělo však jen málo a mohlo vše dopadnout úplně jinak.

Při pátrání po zdroji nákazy se pak dodatečně zjistilo, že babička, kterou předtím několik dní tzv. „škrábalo v krku“, byla bezpříznakovým nosičem Neisseria meningitis skupiny C, původce Markétčina onemocnění.

Prevencí proti meningokokům díky očkování

Vakcína NimenrixTM poskytuje ochranu proti meningokokům u dětí již od jednoho roku věku

V listopadu loňského roku uvedla společnost GlaxoSmithKline na trh vakcínu NimenrixTM. Ta umožňuje prevenci proti invazivním meningokokovým onemocněním způsobeným séroskupinami A, C, W135 a Y. Čtyřvalentní vakcína NimenrixTM představuje v současnosti první a jedinou vakcínu schválenou v Evropě, kterou lze chránit děti již od jednoho roku věku.

Invazivní meningokoková onemocnění (IMO) patří mezi nejrychleji probíhající onemocnění infekčního původu. Jsou způsobována bakterií Neisseria meningitidis, především typy B, C, A, W135 a Y. Přenášejí se, podobně jako rýma nebo chřipka, kapénkami a projevují se nejčastěji jako zánět mozkových blan (meningitida) nebo otrava krve (sepse). Nakazit se může kdokoliv, nejvíce jsou však ohroženy děti do 4 let a dospívající ve věku 15 – 19 let. Účinnou prevenci proti této nemoci představuje očkování. Vakcína NimenrixTM je určena pro děti od 12 měsíců, dospívající i dospělé a chrání je před séroskupinami A, C, W135 a Y.

Riziko onemocnění obecně zvyšuje nástup do kolektivu. Děti okolo jednoho roku již začínají navštěvovat mateřská centra, plavecké kurzy, cvičení a další aktivity, kde je velká kumulace lidí.Tyto aktivity navíc představují fyzickou i psychickou zátěž, která může riziko onemocnění dále zvyšovat. Dalšími rizikovými faktory jsou i prodělaná akutní onemocnění horních cest dýchacích nebo pobyt v kuřáckém prostředí.

K přenosu nemoci dochází pomocí kapének, tedy kýcháním či smrkáním. Jedinec může onemocnět také po kontaktu se sekrety a slinami nakažené osoby. Inkubační doba se pohybuje mezi jedním až osmi dny. Stanovení diagnózy je zpočátku většinou obtížné, protože první příznaky jsou obvykle nespecifické a mohou ukazovat na jiné onemocnění, například na chřipku. Nemocný má obvykle horečku, pociťuje bolesti hlavy, zvrací. V rozvinuté fázi onemocnění se pak na kůži mohou objevit červené flíčky (tzv. petechie) nebo modřinky. K dalším příznakům patří světloplachost a známky dráždění centrálního nervového systému.

Invazivní meningokoková onemocnění se řadí mezi závažné choroby, které mají velmi rychlý průběh a mohou vést k vážným trvalým následkům nebo způsobit smrt. K úmrtí může dojít již 24 hodin po projevu prvních příznaků. Včasná diagnóza a zahájení léčby jsou proto u této choroby klíčové. I přes odbornou lékařskou péči až 10 % pacientů s IMO umírá a až u 19 % pacientů onemocnění zanechává trvalé následky (amputaci končetin, hluchotu, mentální retardaci, epilepsii aj.).

Alespoň některým typům invazivních meningokokových onemocnění lze naštěstí předejít očkováním. Rodiče se mohou rozhodnout pro podání konjugované vakcíny NimenrixTM například při preventivní prohlídce u dětského lékaře v 18 měsících věku dítěte, kdy jejich děti obvykle nečeká žádné jiné očkování. Vakcína NimenrixTM může být také podávána současně s vybranými dalšími vakcínami pro děti.

Vakcína NimenrixTM je vázána na lékařský předpis a není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Před aplikací si pečlivě prostudujte příbalovou informaci. Před očkováním se poraďte s ošetřujícím lékařem. Případné nežádoucí účinky nám prosím nahlaste na cz.safety@gsk.com.

CZ/NIM/0002/13

Reklama