Je to tak rok, dva, kdy jsem si předsevzala, že zapracuji na zklidnění své věčně roztěkané mysli. Buddhisté tvrdí, že naše myšlenky jsou jako splašené a ukřičené opice, které skáčou z jedné větve na druhou. A i když je toto přirovnání na první pohled velmi úsměvné, přiznejme si, že za ním je hlavně smutná pravda. Nebo vy to máte jinak?

Není žádným převratným objevem, že ke zklidnění mysli slouží meditace. Ať už si pod tím pojmem představíte cokoliv z pestré nabídky definic, všechny mají jedno společné - směřují k hlubokému uvolnění, jež našemu tělu i duši přinášejí samé pozitivní benefity.

Na svou velkou životní změnu, o kterou jsem v rámci zachování duševního zdraví chtěla usilovat, jsem se připravila věru svědomitě.

  • Nakoupila řadu knih na toto téma a položila je významně na noční stolek.

A pozorovala, jak na ně časem sedá prach. Občas jsem jej setřela a napomenula se, že si na sebe a své zdraví přece musím udělat více volna.

Ale nestalo se tak. Ne že bych nechtěla, ale vždy jsem si večer po únavném dni nabitém informacemi raději otevřela už jen nějakou „lehkou“ a zábavnou literaturu. A stejně u ní velmi brzy usnula...

Až před pár týdny mi padl zrak na pokračování knížky o Dalajlamově kočce, kterou jsem vám zde také již představovala. A protože jsem se zrovna chystala na dovolenou, napadlo mě, že je to ten nejideálnější společník pro dlouhé večery na horské chatě. Nemýlila jsem se.

David Michie, mimochodem autor i ryze vzdělávacích knih jako „Pospěš si a medituj“ či „Buddhismus pro zaneprázdněné“, které rovněž mám ve své sbírce, ale zatím netknuté, s kočkou opět nezklamal.

Nevím, zda to bylo tím, že vše je položeno na milém příběhu, nebo kouzlem zasněžených hor, kde jsem pobývala, ale najednou jsem měla do té změny opravdu velkou chuť. Ne, samozřejmě jsem se nenaučila za těch sedm dní meditovat, ale knížka mě posunula a řekla bych, že láskyplně nakopla tím patřičným směrem.

Dalajlamova kočka a síla meditace, Synergie

Teď už si najednou nacházím více času na odbornější texty a také vím, že meditace má opravdu tisíc podob. Například jeden známý hudebník, jenž chodí cvičit do stejného fitka jako já, si vždy nasadí sluchátka a skoro hodinu běží na trenažéru. „Jdu si zase trochu zameditovat,“ říká mi vždy s úsměvem.

Na co bychom měli myslet, než se pustíme na cestu k novému (a samozřejmě lepšímu) já:

  • Svět je plný aspirantů meditace, kteří to vyzkoušeli a vzdali, nebo si o meditaci přečetli tucet knih, ale nemeditují pravidelně. - Neudělejte stejnou chybu!
  • Jak štěstí, tak neštěstí vychází z myšlenek. Naším úkolem je rozvíjet takové myšlenky, které vytvářejí štěstí, a vyhýbat se takovým myšlenkám, kvůli kterým se trápíme. - Sakra těžký úkol někdy, ale dá se...
  • Když lidé meditují, jsou tvořivější a nápaditější. Jsou-li roztěkaní a neklidní, nevšimnou si někdy ani toho, co mají přímo před očima. - Svatá pravda!
  • Častokrát máme všelijaké negativní myšlenky, aniž bychom si uvědomovali, co se vlastně děje, protože se jimi necháváme úplně pohltit. - Mohla bych vyprávět :-))
  • Bolest je nevyhnutelná, ale utrpení je volitelné. Všichni čelíme různým výzvám a zraněním. Důležité je, co uděláme potom. Poneseme s sebou své zranění a jeho příčiny dál ve své mysli? Nebo najdeme způsob, jak se toho zbavit a přestat se trápit? - Třeba zkusit meditaci.
  • Pamatujte, že mysl je jako zahrada a my rozhodujeme o tom, co v ní bude růst: jestli plevel nebo květiny. - Tak ať vám krásně kvete!

zdroj citací: Synergie Publishing SE, www.synergiepublishing.com

Můj tip pro každého, kdo je ve stresu

Přečtěte si také:

Reklama