Ušetříte rodinný rozpočet, budete mít k dispozici kvalitní zeleninu po celý rok, a navíc budete přesně vědět, co jste do sklenice dali. Zavařování přitom není žádná věda a zvládne je opravdu každý. Stačí mít v malíčku pár tipů.

64b13d3f49ccbobrazek.png

Jak začít?

Pokud ještě nemáte zkušenosti, možná se vám bude hodit rada odborníka. Veronika Gruntová, která vede projekt Máma z gruntu a je velkou propagátorkou vlastního zpracování úrody, vám poradí, na co si dát pozor před zavařováním, podělí se s vámi o ověřené recepty pro začátečníky i pokročilé a poví vám, jak zavařeniny správně skladovat. Mimochodem taky doporučí, jak do zavařování hravě zapojit děti. Její rady, tipy i videorecepty najdete na webu Zavařujeme s Mámou z gruntu.

Kdy a co zavařovat?

Určitě neuděláte chybu, když se pustíte do zavařování zeleninových směsí a čatní. Skvěle se hodí k letnímu grilování, zužitkujete v nich širokou škálu zeleniny a můžete je doladit podle chutí vaší rodiny. Mezi nejjednodušší recepty patří třeba zavařovaná zelenina s nálevem z vinného octa. Do sklenic můžete dát celou směs kořenové zeleniny. Hezky spolu fungují květák, okurky, mrkev, červenou a bílou cibuli, vypadají i chutnají skvěle. Nálev vyrobíte z vody, Bzeneckého vinného octa, cukru, soli a trochy koření.

64b13d726a154blobid0.png

Jakmile začnou dozrávat papriky a rajčata, můžete se pustit do domácího kečupu, skvělého srbského ajvaru nebo sterilovaných plněných paprik. Pořádnou hromadu ověřených receptů od babiček, ale také oceňovaných food blogerek najdete i s hezkými fotografiemi v rádci na webu Milujemeocet.cz.

Velkou kapitolou jsou samozřejmě nakládané okurky. Každý je má rád trochu jiné, ale určitě se shodneme na tom, že nejlepší jsou ty mírně kyselé, křupavé a nakládané s koprem a kořením. Jestli chcete mít okurky přesně takové, jaké znáte od babiček, vyzkoušejte videorecept na pravé Bzenecké okurky. Do nálevu je třeba použít 8% Bzenecký lihový ocet, který jako jediný na trhu obsahuje estragon a karamel, a který láku dává přesně tu typickou chuť, kterou známe z dětství.

64b13d6280bbaobrazek.png

Náš tip: Jak zužitkovat nadúrodu cuket? Jde o objemnou zeleninu, se kterou si většinou na konci léta už nevíme rady. I tady pomůže rádce Milujemeocet.cz. Najdete tu recepty na cuketové zelí, nakládanou křupavou cuketu, cuketovou omáčku nebo britské piccalilli z cukety a květáku.
 
Jak na zavařování, když nemáte zahradu?

Bydlíte ve městě a představa vlastní zahrady je vám velmi vzdálená? Nebojte se v létě zajít na farmářský trh, vyzkoušet pěstitelské skupiny na sociálních sítích nebo se poohlédnout po drobných farmářích a zahrádkářích ve vašem okolí.
Věřte, že v létě má každý pilný zahrádkář plno zeleniny i ovoce, se kterým si už často neví rady. Snadno a za pár korun tak můžete i vy přijít k zásobě cuket, rajčat, okurek, dýní nebo kořenové zeleniny na zavařování.

Na co si však dát při zavařování pozor?

Zavařování a vůbec sterilování zeleniny má prodloužit její trvanlivost, uchovat ji na později. Dobře zavařené omáčky, dipy, čatní, pečlivě naložená zelenina i ovoce dokáží ve sklepě vydržet klidně i roky. Důležité však je dbát pečlivě na čistotu a při zavařování sterilovat sklenice i víčka. Nečistoty totiž umí nadělat pořádnou neplechu, zadělat na plíseň a sezónní zeleninu už později neseženete.

Důležité je také vybrat pro zavařování a nakládání dobré suroviny. Zelenina a ovoce musí být spíš pevnější, bez viditelných vad a poškození. Abyste si mohli být jistí chutí a kvalitou nálevu a taky konzervačními schopnostmi, používejte kvalitní Bzenecký ocet, který se podle podobné receptury vyrábí už přes sto let. Méně kvalitní octy totiž mohou celý nálev zkazit a zhatit tak vaše pěstitelské úsilí. V neposlední řadě je také potřeba dobře dodržovat postupy, především dobu, po kterou zavařujete. Jen tak budou okurky křupavé, omáčky dobře konzervované a houby správně naložené.

64b13d78636faobrazek.png

Zavařování versus nakládání a jak se v tom všem vyznat

Zavařováním se potraviny konzervují, suroviny ve sklenici se ohřívají na teplotu kolem 85°C a vyšší. Díky tomu víčka ke sklenicím dokonale přilnou a pokrm se správně pasterizuje. Při zavařování se ze sklenice vytlačí vzduch, po zchladnutí se v nich vytvoří podtlak a obsah sklenice je tak dokonale chráněn před mikroorganismy.
Oproti tomu nakládání je proces, kdy maso, zeleninu, houby nebo ovoce naložíme do sklenic a zalijeme ochuceným lákem. Takové potraviny pak musí být uloženy v lednici, protože se nesterilují. Podobně probíhá také nakládání kvašených potravin, které se naopak nechávají v pokojové teplotě, aby mohl proběhnout kvasný proces, díky kterému vznikají potraviny bohaté na mikroorganismy, které podporují náš střevní mikrobiom.

64b13d9ad1376blobid0.png

Kde sehnat dobré a spolehlivé recepty?  

Základní pravidla pro nakládání i sterilování jsou však stejná – čistota, čerstvé suroviny, kvalitní ocet a pečlivé dodržování receptů. Inspirujte se novými recepty na blogu Milujemeocet.cz a udělejte si letos pořádné zásoby na zimu. Bude to společná zábava pro vás i vaše děti a uvidíte, že díky zelenině ze zahrádky vaše kuchyně ožije v průběhu celého roku. A ještě něco – octů je několik druhů. Vinné, jablečné, Balsamico nebo bylinkové. Nevíte, který na co použít? Ve svém video seriálu o dochucování vám poradí šéfkuchař David Valíček.
64b13d9e6afd8obrazek.png

Reklama