5ede223ef2826obrazek.png
Časté močení není vždy příznakem zánětu močového měchýře

Časté chození na toaletu je normální jev, i když je to velmi nepříjemné. Zvýšená potřeba močení je obvykle způsobena také tím, že například během nemoci pijeme více vody, čaje, minerálek a dalších tekutin. Kromě toho byliny, které používáme při nachlazení, mívají diuretický účinek, a proto není divu, že navštěvujeme toaletu častěji než obvykle. Během boje proti nemoci bychom měli tělu poskytnout co nejvíce tekutin a proto jejich konzumaci neomezujte.

Příčiny vzniku zánětu močového měchýře
Bohužel se stává, že časté močení během nachlazení není způsobeno větším přísunem tekutin, ale infekcí v podobě zánětu dolních močových cest. Zánět močového měchýře je nejčastěji způsoben bakterií obývající tlusté střevo (Escherichia coli), která se vyskytuje také u zdravých lidí. Mimo tlusté střevo je tato bakterie nebezpečná.

Jak se E-coli dostane do močového ústrojí? Velmi jednoduše, hlavně močovou trubicí. Vše, co potřebujete, je infikovaný ručník, toaleta, nesprávná hygiena a infekce je okamžitě připravena zaútočit. Během období snížené imunity, kdy tělo bojuje proti nachlazení, již není schopno bojovat na několika frontách a neutralizovat patogenní bakterii.

Zánět močových cest je velmi nepříjemný
Problém akutní infekce dolních močových cest postihuje hlavně ženy, protože mají kratší a širší močovou trubici než muži a její ústí je lokalizováno poblíž řitního otvoru, který je přirozeným stanovištěm různých mikroorganismů, včetně výše uvedené E-coli.

Nelze opomenout typické a velmi nepříjemné příznaky, které tuto nemoc provází. Pacienti si obvykle stěžují na častou potřebu močení, na pálení a silnou bolest během vyprazdňování. Se silnou infekcí, navzdory neustálému nutkání k močení, dochází k vyměšování moči ve velmi malém množství. Na základě laboratorního testu u lékaře jsou obvykle detekovány další příznaky, jako je přítomnost krve a bakterií v moči.
Správně diagnostikovaná a léčená nemoc není nebezpečná, ale pokud není infekce zcela vyléčena, může v důsledku toho vést k chronickému onemocnění a také k závažným komplikacím. Proto, když příznaky zánětu nezmizí, měli bychom jít k lékaři.

Léčba zánětu močového měchýře
Nasazená antibiotická léčba by měla obvykle trvat v rozmezí 7-10 dní. A ačkoli zlepšení stavu obvykle nastane během několika hodin po podání první dávky antibiotik, je důležité nepřestat užívat předepsané léky, jinak se bakterie mohou vůči antibiotikům stát rezistentními. Nemoc pak zasáhne oslabené tělo dvojnásobnou silou a veškerá předchozí léčba bude zbytečná. I když příznaky zmizí, lékař nám nařídí po několika dnech od zahájení léčby provést další test na kontrolu moči, abychom se ujistili, že terapie přinesla požadované výsledky.
Pro zmírnění problémů je důležité zůstat v teple, navléknout si teplé ponožky. Do postele si můžete dát také láhev s teplou vodou, kterou však nepokládejte na ledviny. Nezapomeňte také na hygienu a užívat můžete preparáty s brusinkami.

Reklama