Trhlinky v koutcích nebo bolavé rty od oparu. Obojí bolí, trápí nebo svědí a dělají neplechu a kazí vzhled. Pojďme se podívat, kde se berou, co za nimi stojí a jak s nimi bojovat.

Říká se, že lidská tvář je zrcadlem celkového zdraví. Zda jsou to opravdu pověry či nikoliv, necháme na vás, pravdou ale je, že zrovna popraskané koutky i opary jsou známkou toho, že je vaše tělo opravdu oslabené.

Trápení s koutky

Hovoříme-li o prvním zmíněném, ve většině případů se jedná nedostatečnou výživu a deficit některých živin (obvykle se jedná o železo, vitamin B2 a B6 nebo zinek). Proto je důležité, abyste svému tělu dodaly tyto složky pomocí doplňků stravy nebo úplně ideálně stravou, díky níž těmto nepříjemnostem můžete předejít. Do jídelníčku zařaďte např. špenát, hovězí maso, kvasnice nebo luštěniny. Výborné jsou také jáhly. Doporučuje se mimo jiné také pivo, ale asi bude dobré to s ním nepřehánět.

herpes

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Za problémy se rty mohou také vlivy počasí. Příliš chladno, mrazivo nebo větrno, nebo příliš horko a slunečno. Oba extrémy jsou nejen pro rty zátěží. Zkuste se vyvarovat olizování a používejte balzámy s ochranným UV filtrem.

V neposlední řadě jsou natržené koutky projevem nějaké nemoci. Často se s nimi potýkají lidé s celiakií, kvasinkovou infekcí, cukrovkou nebo Crohnovou chorobou. V tomto případě je nejlepší léčbu konzultovat se svým lékařem.

Boj s opary

Opar patří mezi celosvětově nejrozšířenější infekci. „S virem oparu (herpes simplex) se formou tzv. primoinfekce setká do 45. roku 95 % populace. Od té chvíle vir v našem těle zůstává v nervových zakončeních a kdykoliv se může znovu aktivovat. V takovém případě vir podél nervu vycestuje na kůži, kde už ho známe právě jako opar,“ říká MUDr. Katarína Třísková, korektivní dermatoložka MEDICOM Clinic, sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie.

Virus se nejčastěji aktivuje stresem, oslabeným imunitním systémem nebo nadměrným sluněním. Opary jsou nakažlivé a přenést je můžete jak líbáním, tak i používáním stejného ručníku nebo pitím ze stejné sklenice. Opar začíná nepříjemným svěděním na rtu, následující den je už viditelný ve formě puchýřků. Jeho výskyt je často až bolestivý.

„Pokud vás opar trápí často, nebo trpíte na jeho horší průběh či větší rozsah, doporučuji začít při prvních příznacích výsevu oparu užívat tablety, tzv. antivirotika, která předepisuje lékař. Díky nim se opar na kůži nemusí úplně objevit, případně jen na kratší dobu nebo má podstatně mírnější průběh. Kvůli časté tvorbě oparů se rovněž můžete nechat vyšetřit na imunologii. Tam zjistíte, jestli například nemáte oslabenou imunitu a tím pádem sníženou schopnost bránit se virovým infekcím,“ radí MUDr. Katarína Třísková a dodává: „Konkrétní prevence na opary ale bohužel neexistuje a léčba spočívá hlavně v místních či celkových antivirotických přípravcích. Obecně se v prvních 2 až 3 dnech, kdy opar máte, doporučuje dané místo vysušovat. V lékárnách jsou dnes k dostání různé náplasti, gely, krémy s antivirovými látkami, dezinfekční či antibakteriální roztoky. Jakmile se pak udělá strup, čekáte, až se vám přibližně za 7 až 10 dní postupně odhojí. Ve fázi odhojování strupu se může postižené místo případně i promazávat.

Další tipy na čtení:

Reklama