Děkujeme za další zajímavý „recept“ a příspěvek na dnešní téma. Poslala nám ho čtenářka s nickem arjev

Na smutek na duši mám Slovácko sa súdí Zdeňka Galušky. NASCÍPANÝ CHLAP JE ENOM NA ZLOBENÍ!

     Bylo to jaksi zjara, dyž starý Trhač začali krepírovat. Vzdychali, fučali jak opálka ježků a dlábili bruch. Obracali sa na pelechu, kňučali, jak dyby lézali na strnisku, a bolestno stonali. Že préj májů veliké pchaní v křížoch a hučání ve střevoch. A navíc měli ešče trápení ze starú, lebo ím nadávala a dělala "štandrle" od rána do večera. Dyž v nich každú chvílu zahučalo jak v kozi, pravili:
     "Počúvaj, Anežko, tak sa ně zdá, že sa ně bůřijú hlísty, či co! Uvař ně nečeho, lebo zahynu! Snáď je to poslední moja hodinka..."
     Anežka od šporhélta na půl huby odsekla:
     "Na, ba - tak náčeňovú hadrů po ušách! Enom palunduješ po putykách, furt ťa kdesi čert bere a včíl skuhýňáš. Dybys lapěl doma, tož ťá nebude nic pchat!"
     "Anežko, prosím ťa, tož sa na mna už nehněvaj" - naříkali strýc - "a uvař ně trochu čajů a daj tam krapku sliovice."
     Tetka zlostno zavrčali:
     "No, to víš - celá na bok a na křivo! Já, to by sa ti tak lúbilo! Enomže ty bys chtěl hrnec sliovice a do ní krapku čajů! No pravdááá - už ti ho nesu, máš ho vidět! Co sis nadrobil, to si aj zjes. Dyž sem ti uvařila zeměžluči, to ti pod frňák nešlo - ty bys tak slopál enom gořalu. Ani hlt nedostaneš - já ťa naučím!"
     Ale strýc lamentovali dáléj:
     "Nále, Anežko, tož měj se mnu uznání - dyť mám to bolení čím dál věcí - snáď by bylo dobře, abys ně zavolala dochtora!"
     Trháčka poskočili, jak dyž ich píchne, a břéskli:
     "Cóóó, dochtora? Na, co si hlúpý? Myslíš, že ty peníze kradu alebo co? Ani mna nenapadne! Dyž máš umřít - tož umřeš aj bez dochtora! A daj ně pokoj a furt nekňuč. Šak dyby v hospodě zahráli, tož bys vyletěl z pelecha jak netopýr!"
     Strýc z rukama složenýma na bruchu krúžili očima po stropě a žalovali:
     "Boženku, mám já to trápení. Co to pámbu na mna poslal? Zlu nemoc a ešče horší ženu. Dyž jí nežere koza, tož hnedkaj letí pro pastýřa a mna chce nechat zdechnut enom tak - bez pomoci! Božebožebože..."
     Tetka odsekli:
     "Nevolaj pámbíčka, pohane! Celu dobu ho neznáš a až ti okřejú hnidy, tož zasej o něm nebudeš nic vědět. A totkaj pij tu hořčínu, ta ťa najlepší vykulíruje!"
     No a strýcovi nic inšího nezbývalo, než pit a trpět jak Job...
     Až jedného dna došla "spása".
     Kořenářka Peléščena, známý "dochtor", sa došúrali k Trháčom, nahlédli přes pelest' na strýca a hnedkaj spustili:
     "Nále, Juro, ty špatně vypadáš! Si jak paučina, enom do truhly ťa položit a oči zatlačit. Přes uši ti vidět jak přes firhaňky a suchý si, že by sas už mohl vyspat aj ve flétně... Nevím, nevím, lesti sa z teho vylížeš! No, co sa dá dělat, jednu na svět, podruhéj z něho - roky sú tu, jednu to byt mosí. Šak nascípaný chlap je enom na zlobení..."
     Trhač zhltli horku slinu a přáli si, aby v tu chvílu hrom Peléščenu spálil na oškvarek za to "vinšování dobrého zdraví".
     Trháčka ze zepjatýma rukama enom pokyvovali hlavu a strýc čekali, kdy ty dvě čarodenice nad němá rožnú hromičku.
     Dyž sa Peléščena dověděli, že strýc pijú zeměžluč, pravili:
     "Počúvaj, děvčico, to je naňho slabé, mosíš mu uvařit kúzelnú medecínu - recept ti hnedkaj prozradím. Vezni si papír a tužku. Máš? Tož piš, lebo sa nic nesmí zapomnět! Dočkaj, až bude měsíček v úplňku a běž o půlnoci na kerchov uškubnút pcháčí. A včílkaj si napiš, co všecko sa do téj medecíny mosí dat. Ve svěcenéj vodě z Antonínka uvař kúšček mýdla, zmýšaj s kozíma bobkama a jeleníma chupama, do teho přidaj maryjánkových plev, kúšček puškvorca a pápeří z pumpeléřky. Na vůňu haluzku rozmarýny. Pcháčí zamotaj do kožky z bílého králíka, převaz konopím máčaným v kozím mléku a daj Jurovi pod hlavu. Za tři dni bude jak fík!"
     Peléščena popřáli dobréj pohody, do nose strčili špek z vajcama za recept a "spánembohem" odešli.
     A tož tak sa aj stalo. Trháčka podle rady starej Peléščeny lék uvařili. Strýc zedli ale tři užičky teho lektvaru a po velikém hučání ve střevoch na nich došel strašný "řídký případ z hustým běháním". Ten den přeběhli dvůr najméň dvacetkrát a poslední kola ich tetka moseli podpírat, lebo sa už na nohách nemohli udržat. Večer měli bruch zvěsený jak zmoklý šorec, protože z nich vyšlo, co jakživ nezedli. Zelený byli jak špenát, oči kalné a spodní pysk sa ím drkotal jak drozdovi ocas. Byli tak zničený, že by za ně handrlák nedál ani puklý hrnec.
     Dyž už byli lehúčký jak andělíček a trochu sa znotýrovali, vypoščali si najprv Anežku, keréj "vypucovali žalúdek" lepší než ím medecína starej Peléščeny a spustili:
     "Zbavit sas ně chtěla a otrávit na jak potkána - nehaňbo jedna! A to si moja žena - cóóó? Éj, šak ste sa stejnak s tu potforú čarodějníckú na mňa domluvily! Zadarmo ten špek z vajcama do hrtáňa nedostala, rapucha škaredá."
     Tetka bečali, lomili rukama nad hlavu a bědovali, čeho sa to enom za opatrování na mužovi dočkali, kerému před pánembohem slúbili věrnost' a lásku až do hrobu tmavého...
     Trhač už nic nečuli. Vyjeli z chalupy, hybaj za Peléščenu a pověděli ím to tak, že by od nich pes kůrku nevzal. Ešče přes dědinu vyřváňali o čarodenicách a prohlásili, že dokáď z téj mrchy nebude mět Lucifer misek na tabák, tož dotáď nebude v dědině pokoj. A že půjdu žalovat!
     Aby to bylo veselejší, tož žalovali aj tetka Peléščena.
     Ale to najveselejší teprú došlo až v súdní síni, dyž sa Peléščena začali hájit, že o nějakém jezení téj medecíny nebylo řeči - že préj sa s tým měl enom mazat...
     Strýc Trhač vypleščili oči na Peléščenu a potem na svoju ženu. Čekali, aj dyž nikdá před tým, že ich v tento moment mosí trefit šlak. Nestalo sa tak, enom sa ím po čemsi brklo. Mohli těžko odhadnut, lesti to bylo po mydle, po maryjánkových plevách, po puškvorci, alebo ešče po něčem horším...
     Strýc zaťali pěstě, až ím ve všeckých kotíkoch zapraščalo, ale to už promluvili pán súcí:
     "Tož co, strýců, chcete sa smířit? Jak sám čujete, došlo tady k nedorozumění. Je pravda, byla to silná medecína, ale jak na vás vidíme, tož pomohla - a to je to hlavní!"
     Strýc sa chvilku krútili, ale dyž viděli, že to ináč nepůjde, tož kývli.
     "A vy, tetičko," - obrátili sa pán súcí k Peléščeně, "si vaše léky nechtě! Mohlo by se vám jednu stát, že byste z teho tak lehko nevyšli!"
     Trhač odcházajú a nažlutlý flek na třaslavicách dává vědět, že ich ta medecína sakramensky protáhla..

Slunce v duši přeje arjev

P.S. Pokud máte slunci v duši, i Vaše tělesná schránka odolá náporu bacilů. :-)

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

Škoda, že tenhle vtipný seriál už tak dlouho nezařadili do vysílání. To bych se snad i na tu televizi začala koukat

Znáte také nějaké babské recepty? Používáte je? Při vaření, úklidu, nebo při léčení neduhů? Máte nějaký obzvlášť kuriózní, komický, který stojí za zmínku? Tak si ho nenechávejte pro sebe, ať se také pobavíme, poučíme a možná i něco zajímavého dozvíme.

Své příspěvky posílejte na adresu: redakce@zena-in.cz

 

Reklama