Iva Málková je zakladatelkou společnosti STOB (Stop obezitě) a v knize shrnuje svou celoživotní práci s lidmi s nadváhou. Metodu prověřila u celé řady účastníků kurzů společnosti STOB. Vychází také z osobní zkušenosti.

Při hubnutí nestačí omezit jídlo a hladovět – sami víte, že to dlouho nevydržíte. Musíte sice snížit energetický příjem a zvýšit výdej, zároveň byste však měli znát, co tuto snahu sabotuje – jsou to vaše vlastní myšlenky, emoce, návyky vedoucí k chybnému chování, a také to mohou být vaši blízcí.

Jaké jsou pasti, jež na ty, kteří chtějí hubnout, číhají? Nevědomé jedení u televize, při nervozitě, nudě, dojídání zbytků, vaření pro dospívající děti, rychlý oběd na pracovním stole, na ulici... Jak přežít Vánoce, oslavy, neodbytné babičky, jak si uvědomit své vlastní negativní myšlenky a předsudky? Důležité je ušetřit energii - při přípravě pokrmů, při výběru potravin.

Víte, že stejné množství energie obsahuje jedno kousnutí do klobásy jako pět rajčat? Že můžete usmažit stejně dobré palačinky, které mají poloviční obsah energie? Že kontrola vaší hmotnosti začíná v obchodě – co si nekoupíte, nesníte?

Jak jít na další nákup připraven a vyzbrojen? A jak si poradit v restauraci, na dovolené? Nejčastější chybou bývá nereálné předsevzetí, proto kniha nic nezakazuje. Ani oblíbenou čokoládu či zmrzlinu. Naopak. Právě zákazy a jejich porušení vyvolávají pocity viny a méněcennosti, a proto si můžete dovolit všechno – ale s mírou.

Publikaci doplňuje příběh Dana Kopála, který s pomocí autorky Ivy Málkové úspěšně zhubl již 30 kg. Kniha seznamuje s odbornými fakty, seriózními informacemi, je však napsána velice srozumitelně. Obsahuje mnoho fotografií, ilustrací, testů.

Unikátní vizuální pomůckou je ledničkový tahák (přehled energetických hodnot, bílkovin, sacharidů, tuků, vody a glykemického indexu), který si můžete pověsit – kam jinam – na ledničku.

Martina Boledovičová Hubneme s rozumem, zdravě a natrvalo
Autorka PhDr. Iva Málková

Knihu lze objednat na www.smartpress.cz

Reklama