To je dost zásadní otázka. Dá se vůbec s dětmi v pubertě komunikovat? Někdy mi připadá, že při „komunikaci“ s dcerou mluvím do dubu. Ale mohlo by být i hůř.

Když poslouchám vyprávění známých a kamarádek, které mají starší děti než já, připravuju se na všechno. Některé děti mají pubertu opravdu bouřlivou - zkoušejí pít, kouřit, večer chodí na zábavy a domů pozdě v noci, mají různé party, nemluví vůbec... Takže to, že si občas při rozhovoru s pubertální dcerou připadám „úplně mimo“, je ještě slabý odvar. A doufám, že u toho i zůstane. (Jedna kamarádka by mi teď řekla: Doufat můžeš.)

ilustrační foto

Každé dítě je jiné, tedy i období jejich dospívání se dost liší. Před časem jsem se o tom bavila se známou Jitkou, která má dva syny, je jim dvacet a patnáct. Ten starší už by měl být po pubertě a mladší zhruba na jejím vrcholu. U kluků je to ale úplně obráceně. Mladší Tomáš je hodný, mámě pomáhá a snaží se, i když samozřejmě občas je taky „na ránu“, zato se starším Ondrou vede Jitka už šest let neustálé boje.

Na základní škole to s ním ještě docela šlo, zato pak začalo „období hrůzy“. Ondra se přestal učit, doma nedělal vůbec nic, všechno bral za samozřejmost. Už od dětství hrál výborně hokej, takže měl úlevy ve škole, a toho teď začal zneužívat. Občas dorazil pozdě na tréninky, do školy skoro nechodil, po večerech vyrážel do hospod na pivo. A už od šestnácti let si vodil domů kamarádky a přítelkyně. Později ho hokejový trenér kvůli problémům vyřadil z A mužstva, ale ani to ho nevzpamatovalo. Neudělal ani maturitu. Teď je mu dvacet, hokej pořád hraje a momentálně v jiném městě, tak snad mu pomůže, že se bude o sebe muset konečně postarat sám.

Někdy je totiž chyba i na straně rodičů, kteří jsou na své potomky příliš hodní a všechno jim dovolí, takže děti si pak dělají, co chtějí. A tím nikoho nesoudím, ani tuhle svou známou, protože nikdy nevím, jak bych se na jejím místě zachovala já.

Zatím mám tedy do budoucna jediné předsevzetí, co se týká puberty dětí: musím to vydržet.

A jak to máte vy?

Téma dnešního dne: Jak komunikujete s puberťáky?

  • Máte doma puberťáka?
  • Dítě, nebo sourozence?
  • Jak spolu vycházíte?
  • Máte někdy pocit, že jste úplně mimo?
  • Pamatujete si na svou pubertu?
  • Máte pro nás ostatní nějakou užitečnou radu?

Napište mi, těším se na vaše příspěvky. Na jednu z vás čeká dárek, krásná kniha C. S. Lewise Letopisy NARNIE (nakl. Fragment). Pište do dnešních 14.30 hodin na redakční adresu redakce@zena-in.cz. Předem moc děkuju!

nar

Reklama