To bylo tak... Boleslav vůbec nebyl Václavův bratr. Tedy byl, ale jenom po otci, a to kdoví jestli. Mezi Drahomírou a Vratislavem to totiž nijak zvlášť neklapalo a navíc se v té době na nějakou věrnost moc nehledělo. I když, ono ve které době se na věrnost hledělo, že? Ale abychom neodbočovali, zkrátka Václava měl Vratislav s jinou ženskou, a ač Boleslav byl prokazatelně syn Drahomířin, jak praví stará moudrost, otec je vždy nejistý.

Takže není divu, že se kluci odmala neměli zrovinka rádi. Václav byl knihomol, pořád se hrabal v nějakých spiscích a svitcích, navíc byl starší a tatík se v něm viděl. O to víc nesnášel svou tchyni. A Drahomíra mu brzy taky začala pít krev a ani věčný neposeda Boleslav mu dvakrát k srdci nepřirostl. „Po kom ten kluk je,“ hudral český kníže neustále a marně se snažil vypočítat, kdy že přesně to jeho brácha Spytihněv zaklepal bačkorama a z čeho že ho to mohlo klepnout. Ostatně, Spytihněvova žena byla poslední roky taková zanedbávaná, za kým to asi ten kňour chodil...

Václavovi bylo sotva třináct a malému Boleslavovi teprve šest, když Vratislava věčné spory matky s manželkou přivedly do hrobu. A zatímco Ludmila se upnula na Václava, Drahomíra se viděla v Boleslavovi. Kluci tak vyrůstali ve věčné rivalitě. Jenže když konečně babička Ludmila zakopla v šatníku a oběsila se na šátku („Já jí říkala, že je ten hadr dobrý leda tak na podlahu,“ šklebila se Drahomíra), stal se králem mazánek Václav, protože Boleslavovi bylo teprve devět.

Václav byl zvyklý mít pořád někoho za zadkem, a jak se mu něco nepovedlo, hned to hodil na mladšího bráchu. Ten mu oplácel, kde mohl. Natřel například dlaždice v lázni lojem, a tak Václav při holení uklouzl, a protože byl nemehlo, pořezal se. To bylo hned virválu, že se někdo pokouší o úkladnou vraždu!

Jak Boleslav rostl, docházela mu trpělivost s bráchou i s jeho politikou. Václav prostě neměl pevnou ruku – což ostatně předvedl i při tom nešťastném holení se – s panstvem to neuměl a cizím poklonkoval. Psal se zrovna rok 935, 28. září, zima byla jak v morně, když pohár Boleslavovy trpělivosti přetekl a on se rozhodl si s bráchou pořádně „promluvit“. Poslal družinu za roh, aby to bylo hezky jeden na jednoho, a počkal si na Václava, zrovna když ten mířil do kostela.

Václav byl v povznesené náladě, a tak když bráchu uviděl, dostal záchvat bratrské péče.
„Copak tady děláš, Bolečku, vždyť nemáš ani šálu, takhle se nachladíš,“ pravil budoucí světec. „Hele, ty máš nový meč?“ všiml si.
„Jo,“ kývl Boleslav a ve snaze využít bráchovy dobré nálady mu zbraň podal.
Václav držel meč jak to prase kost, ale stejně s ním radostně zamával. Boleslav tak tak že uhnul, podjela mu noha a kecnul na zadek. „Co blbneš,“ začala ho přecházet smířlivá nálada.
„Promiň, brácho,“ natáhl k němu Václav ruku.

Jenže právě v tu chvíli jako na potvoru vykoukli zpoza rohu Boleslavovi družiníci, a co neviděli – jejich pán se beze zbraně válí na zemi a nad ním se sklání Václav s mečem! Neváhali ani okamžik a vrhli se vpřed.
„Co to?“ podivil se Václav duchaplně. Když však zahlédl obnažené čepele, nabyl dojmu, že na něj útočí nějací lapkové, a brácha nebrácha vzal do zaječích. Jeho útěk byl pro Boleslavovy družiníky dostatečným důkazem zlého úmyslu, a tak než se stihl Boleslav vyškrábat na nohy a zjistit, kam že to jeho bratříček pádí, visel už Václav mrtev na klice. Ono ne nadarmo se praví: mnoho psů, zajícova smrt...

A že to tak vůbec nebylo? Ale mohlo být! Historikové, ti podivní tvorové se zálibou v přehrabování se minulostí, toho totiž o skutečném Václavově a Boleslavově životě vědí směšně málo. Dokonce si ani nejsou jisti, zda nešlo pouze o jednoho knížete, jehož jméno bylo rozdílně zapsáno – obě jména totiž vlastně znamenají „více slav“ (bole = více). A teorie o tom, že byl Václav zabit omylem, je poměrně rozšířená, stejně jako spekulace, že oba bratři vlastně nebyli bratry... A tak je to v dávné historii se vším...

Jakou verzi legendy o Václavovi znáte Vy? Víte o nějakých dalších záhadách, které se týkají Přemyslovců? Je Vám sympatičtější Václav nebo Boleslav? Ludmila nebo Drahomíra? A jaká je Vaše oblíbená záhada z minulosti?

Reklama