Dnes je 24. června, svátek má Jan. A je to rozhodně výjimečný den, protože se k němu váže mnoho magických a nadpřirozených úkazů. Zvláště k noci - ta na dnešek byla Svatojánská. Oslavily jste ji?

Svatojánská noc je pokračováním Letního slunovratu, o kterém jsme psali minulý pátek (viz TADY). Je to noc z 23. na 24. června a je plná kouzel, magie a zázraků. Její tradice sahají do starověku, uctívali ji Keltové i Slované. Křesťanská církev však nechtěla, aby mezi lidmi přetrvávaly tyto pohanské slavnosti, a tak určila 24. červen jako oslavu dne narození sv. Jana Křtitele. Zvyky a rituály z dávných dob ale nevymýtila, jen se od té doby této noci říká Svatojánská.

fire

Jaké jsou svatojánské rituály?

K této magické noci se váže mnoho aktivit. „Rituálů je jistě hodně, ale liší se podle krajů a také samozřejmě záleží na druhu víry. Každý to měl trochu jinak... Symbolem Svatojánské noci je hlavně sběr bylinek, lidé zažívají různé zázraky a nadpřirozené úkazy, otevírají se skály s poklady,“ řekla nám čarodějnice Liana.

K další důležité aktivitě patří také pálení svatojánských ohňů na nejvyšším kopci v kraji, jakési pokračování pálení čarodějnic. Lidé tančili a skákali kolem ohně a pálili byliny, kterými pak žehnali dobytku a chránili domy. Dobrou úrodu pak měl zajistit popel z těchto ohňů. Někteří lidé zase hledali poklady ve skalách, ale museli přitom dávat pozor, aby je bludičky nebo divoženky v lese neutancovaly k smrti, jiní se spojovali s duchy zemřelých.

Ženy pak během Svatojánské noci házely věnce do vody nebo sbíraly bylinky, zvlášť ty natrhané o půlnoci totiž mají velkou moc. Podle jedné pověsti se tak dá získat i milovaný muž - když jste si daly devatero bylin pod polštář a před spaním na někoho myslely, v brzké době toho muže můžete získat.

Ke všemu úplněk

Letos byl během Svatojánské noci navíc v úplňku měsíc, což je poměrně výjimečné. „Tahle noc z 23 na 24. června byla vzhledem k úplňku o to silnější. Takže se mohla dělat i jiná kouzla nebo nabíjet různé amulety a kameny,“ dodala čarodějnice Liana.

Nejsem člověk, který by se věnoval těmto nadpřirozeným věcem, naopak jsem spíš realista. Ale co by člověk neudělal pro děti? Chránit dům je vždycky dobré. Včerejší noc jsem si teda vyzkoušela ty byliny, po setmění jsem je šla trhat na zahradu, i když jsem měla trochu strach... Zkusily jste něco také vy?

Zdroj: čarodějnice Liana

Další články:

Reklama