Sex patří do běžného života lidí, stejně jako všechno ostatní. S ním pak souvisí (kromě jiného) i další věc, a to je nechtěné těhotenství. Co si o tomto problému myslí české ženy?

Podle nedávného průzkumu agentury Millward Brown, který byl zaměřený na používání antikoncepčních metod u žen a na nechtěné otěhotnění, se české ženy chovají poměrně zodpovědně, výsledky z naší republiky jsou srovnatelné s těmi v západní Evropě.

birth

Pokud vezmeme počet sexuálních styků za týden, české ženy ho mají průměrně 1, 9 krát. Ženy vědí o metodách, které zabrání případnému těhotenství. A jaké metody tedy používají? Z průzkumu vyplynulo, že 39 procent žen užívá hormonální antikoncepci, což je poměrně hodně, průměr v ostatních zemích je 22 procent, 14 procent párů používá kondom - to je zase skoro o polovinu méně než průměr v Evropě. Metodu přerušované soulože praktikuje 8 procent žen a kalendářní metodu (výpočet plodných dnů) jen jedno procento.

Poslední dvě jmenované metody jsou značně nejisté. „Metoda neplodných dnů je ze všech antikoncepčních metod nejméně spolehlivá. Ročně otěhotní 25 procent žen, spoléhajících na tuto metodu. Většinou totiž neexistuje přesný menstruační cyklus, není tedy možné matematicky přesně určit ovulaci,“ řekl k průzkumu gynekolog Jiří Dvořák. Podobně riskantní je podle něj metoda přerušované soulože.

Asi každá z nás ví, že existuje pohotovostní antikoncepční pilulka, kterou je možné vzít po nechráněném pohlavním styku nebo po jakékoliv „nehodě“, která by se při sexu stala. A celkem 45 procent žen v průzkumu řeklo, že je nezbytně nutné tuto pilulku použít, přičemž by ji v takové situaci určitě shánělo 29 procent žen. Ostatní ženy by si ji obstaraly v případě vysokého rizika otěhotnění, případně by se poradily s gynekologem nebo hledaly informace na internetu. Možná i proto je u nás nižší počet potratů (13 procent) než v ostatních zemích (19 procent).

Průzkum mezi ženami

  • Provedla agentura Millward Brown
  • Účastnily se ho ženy ze 14 zemí Evropy včetně České republiky
  • Dotazováno bylo 6 600 žen ve věku 15 až 49 let

Další články v našem magazínu:

Reklama