Snad proto, že pocházím z malé vesnice, vyvolával stav, kdy jsem byla již vystudovaná a stále bez ženicha, v naší rodině paniku. A tak, když jsem doma oznámila, že přivezu prvně na návštěvu svého přítele, sjeli se na víkend též všichni moji sourozenci, aby náhodou o něco nepřišli. Věděla jsem, že se řádně připraví, to znamená, že uklidí, upečou, uvaří, a tak jsem se ničeho neobávala.


Bohužel jsem si neuvědomila, že můj nastávající žil celý život ve městě v paneláku, a navíc v rodině, kde vše mělo své místo a vše bylo „tip ťop", zatímco já pocházím z rodiny, kde sklep i půda praská ve švech, protože všechno se může jednou k něčemu hodit". Specialitou mého tatínka jsou pak domácí spotřebiče, které opravuje svým amatérským způsobem, takže lednička mého dětství se zavírala na kličku od okna a vysavač startoval úhozem o podlahu. Jako děti jsme si pak losovaly, kdo bude vysávat, a zachránil nás až půlmetrový plamen šlehající z vysavače.


Konečně nastal očekávaný den D. Vše probíhalo podle plánu - seznámení, konverzace, no a večerní sledování televize. Tatínek jako vždy zapnul na plný výkon elektrický foukač teplého vzduchu a nastavil ho na televizi. Po deseti minutách mohl zapnout i zahřátou televizi a po další půlhodině přestal poskakovat obraz a zmizely čáry. My všichni lehce odění jsme byli v pohodě, ale můj nastávající, který nesnáší horko a až do podzimu nosí kraťasy, byl v šoku. Nejen že se neodvážil požádat o ztlumení foukače, protože na něj šly mdloby, ale ještě si cestou do koupelny vrazil do boku šroubovák, který zaražený do vypínače udržoval pračku v chodu, a to si ještě nestačil všimnout, že vrchní dvířka pračky musí být utěsněna mýdlem s jelenem a tekoucí voda lehce probíjí. Pravda, zdálo se nám trochu divné, proč jde tak brzy spát, ale že ho rozhodí" zrovna tohle, nás vůbec nenapadlo. A protože můj manžel byl slušně vychovaný, celé své zděšení nám popsal až po svatbě.

Dneska už se snažíme s mými sourozenci dávat rodičům nové spotřebiče k Vánocům, ale zvyk je železná košile, takže ty staré - téměř památeční - se štosují ve sklepě. A můj manžel? Jo, jo, už si zvyká a chodí se mě ptát: Tohle můžu vyhodit, nebo to na něco potřebuješ?"

 
Iva Jakubcová, vítězka kategorie pomocníci v domácnosti za měsíc říjen. Soutěžit ještě stále můžete i vy! Nezapomeňte na velké vyhodnocení příběhů na konci roku! Více ZDE.

Reklama