Vybrat jméno pro nastávající miminko je trochu alchymie, protože ho bude nosit celý život. Někdy přijde vnuknutí samo a jindy jde o lité rodinné boje. Všichni rodiči ale nakonec dojdou k výsledku. Jak nad jmény uvažovala Veronika z blogu Matylda a Hugo si můžete přečíst v následujícím článku.

Kubíků a Elišek běhám za loňský rok po České republice dost, což dosvědčuje tabulka nejoblíbenějších českých křestních jmen za rok 2015. Matyld a Hugů je u nás jen několik...

jména

Zdroj: Ministerstvo vnitra České republiky a Český statistický úřad

Jak jsem přišla k jménům Matylda a Hugo? Já už od začátku svého prvního těhotenství věděla, že nechci žádné Aničky, Honzíky, Petříky a podobná klasická jména. Teda nic proti těmto jménům - jména to jsou samozřejmě hezká, ale my měli trochu jinou představu.

Když jsem byla těhotná poprvé, byla jsem přesvědčena, že čekáme kluka. Byl o tom přesvědčen i pan doktor. A to dokonce až do cca šestého měsíce.

Tady jsme měli s manželem jasno - kluk bude Hugo. Proč Hugo? Kdysi dávno k nám do lyžařské školky jezdil jeden chlapeček jménem Hugo. Nosil brýle, měl asi 4 roky a byl prostě boží. Měl neuvěřitelné hlášky a každý si ho hned zamiloval. A když ho tatínek oslovoval, znělo to prostě skvěle. Od té doby jsme s mužem věděli, že budeme mít jednou Huga.

Hogo

No, a když se na konci 6. měsíce z Huga vyklubala holčička, byli jsme v pasti. Manžel chtěl Marušku, já Lolu. Ani jeden neměl v plánu ustoupit. Byly to tvrdé debaty, které nikam nevedly. Vyřešilo se to nakonec samo, kdy jsem byla nucena rodit o měsíc a půl dříve a když se sestřička na sále ptala, jak že se malá bude jmenovat, vypadalo ze mě - Matylda. Překvapivě souhlasil i manžel a bylo! Matylda opravdu čekala na své jméno. Sedí k ní naprosto skvěle. To, že je velká bojovnice, myslím, že ve svém krátkém životě už několikrát dokázala a nepřestává dokazovat.

A co že jméno Matylda znamená?

Matylda je ženským křestním jménem s germánským původem. Jméno vzniklo spojením dvou starogermánských slov − „math“ s významem „síla“ či „moc“ a „hildi“ s významem „boj“. Jméno Matylda se tak překládá jako „mocná bojovnice“, „mající sílu v boji“. 

Text o jménu - zdroj: Svatky.centrum.cz

A co naše druhé dítě? Tady nám to naštěstí Hugo ulehčil a to, že bude kluk, si nerozmyslel.

Navíc, Matylda a Hugo se k sobě parádně hodí, nemyslíte? Vím, že budou parádní dvojka.

A význam jména Hugo?

Jméno Hugo je originálním jménem pro muže, který srší důvtipem a bystrostí. Dle významu svého jména je muž jménem Hugo plný skvělých myšlenek a má neodolatelné charisma.

Mužské křestní jméno Hugo má germánský původ. Základ jména tvoří německé slovo „hugu“ s významem „mysl“ nebo „duch“. Jméno Hugo se buď vyvinulo přímo z tohoto slova nebo vzniklo z domácké podoby německých jmen začínajících na Hugu- (Hugubald, Huguwin nebo Hugubert, česky Hubert). Jméno Hugo se pak z němčiny překládá jako „duchaplný člověk“ nebo „myslitel“.

Text o jménu - zdroj: Svatky.centrum.cz

Blog Matylda a Hugo

Kdo tento blog píše?

Jmenuji se Veronika a jsem mámou tříleté Matyldy. Prý přesně na Štědrý den k nám ještě přibude chlapák Hugo. 

Co se u nás dozvíte?

Narozením Matyldy jsem měla možnost nahlédnout do dětské módy. A nějak jsem se tady našla. Začalo mě bavit Matyldu oblékat, hledat hezké značky, originální kousky a plnit její skříň. 

Můj blog bude zaměřen především na holčičí (za chvíli už i na klučičí módu). YXNapř. našich docela častých výletů nebo různých zážitků, tipů na dobré zdravé jídlo pro děti, milé knihy...

Věřím, že již brzy budu moci odtajnit jeden můj malý sen, kterého budete samozřejmě součástí. O co jde, si prozatím nechám pro sebe a budu doufat, že to klapne.

Čtěte také: