Vybrat jméno pro nastávající miminko je trochu alchymie, protože ho bude nosit celý život. Někdy přijde vnuknutí samo a jindy jde o lité rodinné boje. Všichni rodiči ale nakonec dojdou k výsledku. Jak nad jmény uvažovala Veronika z blogu Matylda a Hugo si můžete přečíst v následujícím článku.
Kubíků a Elišek běhám za loňský rok po České republice dost, což dosvědčuje tabulka nejoblíbenějších českých křestních jmen za rok 2015. Matyld a Hugů je u nás jen několik...
Zdroj: Ministerstvo vnitra České republiky a Český statistický úřad
Jak jsem přišla k jménům Matylda a Hugo? Já už od začátku svého prvního těhotenství věděla, že nechci žádné Aničky, Honzíky, Petříky a podobná klasická jména. Teda nic proti těmto jménům - jména to jsou samozřejmě hezká, ale my měli trochu jinou představu.
Když jsem byla těhotná poprvé, byla jsem přesvědčena, že čekáme kluka. Byl o tom přesvědčen i pan doktor. A to dokonce až do cca šestého měsíce.
Tady jsme měli s manželem jasno - kluk bude Hugo. Proč Hugo? Kdysi dávno k nám do lyžařské školky jezdil jeden chlapeček jménem Hugo. Nosil brýle, měl asi 4 roky a byl prostě boží. Měl neuvěřitelné hlášky a každý si ho hned zamiloval. A když ho tatínek oslovoval, znělo to prostě skvěle. Od té doby jsme s mužem věděli, že budeme mít jednou Huga.
No, a když se na konci 6. měsíce z Huga vyklubala holčička, byli jsme v pasti. Manžel chtěl Marušku, já Lolu. Ani jeden neměl v plánu ustoupit. Byly to tvrdé debaty, které nikam nevedly. Vyřešilo se to nakonec samo, kdy jsem byla nucena rodit o měsíc a půl dříve a když se sestřička na sále ptala, jak že se malá bude jmenovat, vypadalo ze mě - Matylda. Překvapivě souhlasil i manžel a bylo! Matylda opravdu čekala na své jméno. Sedí k ní naprosto skvěle. To, že je velká bojovnice, myslím, že ve svém krátkém životě už několikrát dokázala a nepřestává dokazovat.
A co že jméno Matylda znamená?
Matylda je ženským křestním jménem s germánským původem. Jméno vzniklo spojením dvou starogermánských slov − „math“ s významem „síla“ či „moc“ a „hildi“ s významem „boj“. Jméno Matylda se tak překládá jako „mocná bojovnice“, „mající sílu v boji“.
Text o jménu - zdroj: Svatky.centrum.cz
A co naše druhé dítě? Tady nám to naštěstí Hugo ulehčil a to, že bude kluk, si nerozmyslel.
Navíc, Matylda a Hugo se k sobě parádně hodí, nemyslíte? Vím, že budou parádní dvojka.
A význam jména Hugo?
Jméno Hugo je originálním jménem pro muže, který srší důvtipem a bystrostí. Dle významu svého jména je muž jménem Hugo plný skvělých myšlenek a má neodolatelné charisma.
Mužské křestní jméno Hugo má germánský původ. Základ jména tvoří německé slovo „hugu“ s významem „mysl“ nebo „duch“. Jméno Hugo se buď vyvinulo přímo z tohoto slova nebo vzniklo z domácké podoby německých jmen začínajících na Hugu- (Hugubald, Huguwin nebo Hugubert, česky Hubert). Jméno Hugo se pak z němčiny překládá jako „duchaplný člověk“ nebo „myslitel“.
Text o jménu - zdroj: Svatky.centrum.cz
Kdo tento blog píše? Jmenuji se Veronika a jsem mámou tříleté Matyldy. Prý přesně na Štědrý den k nám ještě přibude chlapák Hugo. Co se u nás dozvíte? Narozením Matyldy jsem měla možnost nahlédnout do dětské módy. A nějak jsem se tady našla. Začalo mě bavit Matyldu oblékat, hledat hezké značky, originální kousky a plnit její skříň. Můj blog bude zaměřen především na holčičí (za chvíli už i na klučičí módu). YXNapř. našich docela častých výletů nebo různých zážitků, tipů na dobré zdravé jídlo pro děti, milé knihy... Věřím, že již brzy budu moci odtajnit jeden můj malý sen, kterého budete samozřejmě součástí. O co jde, si prozatím nechám pro sebe a budu doufat, že to klapne. |
---|
Nový komentář
Komentáře
Ivanka — #14 Ač mám obě dvě jména v příbuzenstvu a to ale od věku 40-ti výše a žádnou malou Zuzanku ani Petříčka od dětí ve škole ani ve školce nemáme ani v okolí a u známých neznáme.
kozeluhova — #13 Ač mám obě dvě jména v příbuzenstvu a to ale od věku 40-ti výše a žádnou malou Zuzanku ani Petříčka od dětí ve škole ani ve školce nemáme ani v okolí a u známých neznáme.
Zajimave ze v prvni dvacitce chlapeckych jmen je 14 jmen biblickych .. trosku prekvapko pro prevazne ateistickou CR
Je docela dobře, že vedou pěkná česká jména. Žádní Silvestři nebo Esmeraldy. Znám chlapečka Diviše i Tobiáše a moc se mi to jméno líbí. Jsou nezvyklá, zato krásná.
https://zemedelnice.wordpress.com/
Já mám Tomáše
Všechna jména jsou pěkná,záleží jak se komu líbí.
Ani jedno se mi nelíbí.
Mě se líbí obě jména, i když jsem vybírala měkčí jména, v příjmení máme R a Y, prvorozená je Zita a to bylo pro mě nej jméno z celého kalendáře, když jsem čekala druhou, hned jsem jasno neměla, moc se mi líbila Danielka a Helenka, nakonec jsme vybrali Beátku a moc se k ní hodí, nejčastěji ji říkáme Bety nebo Bětko. Obě jsme jména jsme vybírali s láskou, aby šlo k příjmení a aby nebylo v populaci moc časté.
Nedala bych Huga ani Matyldu . A když se zavolá Terezo nebo Natálko otočí se 9 holek z 10 . Chtělo by to trochu fantazie . Mně se moc líbí staročeská jména - Rozálie , Anastázie apod. Ale boužel musíme vymýšlet co nejkratší protože máme dlouhé příjmení .
Matyldu ani Huga bych nedala, nelíbí se mi, hlavně Hugo - zdrobněle Hugíček, Hugoušek? Ale proti gustu... A Elišku taky nějak nemusím.
Mně překvapil 5. - Matyáš...
kozeluhova — #13 Proč?
Překvapila mne jména v žebříčku: Zuzana a Petr
Pentlička — #7Ale ta Matylda...Hála nazpíval australskou Hádej Matyldo, Chladil měl taky písničku, opěvující dívku toho jména. Možná byla dřív daleko obvyklejší, to jenom nám dnes přijde divná. Já teda žádnou Matyldu neznám. Pejorativní nádech má podle mě spíš Dorota, přitom je to tak krásné jméno.
anina4 — #8 Dávat dětem jména po rodičích mi připadá dost zcestné- křestní jméno má především úlohu rozlišovací, takže když jsou v rodině 3 generace žijících Františků Vokurků, dotyční bydlí na stejné adrese a pak si neustále chodí stěžovat na listonošku, že jim "špatně doručila poštu", je to na ránu. Těm Vokurkům, ne pošťačce.
Macina2502 — #6Přesně tak. Taky jsme vybírali k příjmení. Jelikož čekáme kluka a příjmení má jen tři písmena, vybrali jsme delší jméno.
v březnu čekáme dvojčátka...a bude to asi Terezka a Vojtíšek
gerda — #5ano dříve to tak bylo,ale moji rodiče nám jména po sobě nedali,ani já jsem nechtěla jméno po sobě nebo manželovi,ale vybírali jsme aby se to hodilo k příjmení
Pro mě jsou to obě dost děsná jména, zvláště Hugo. Matylda říkávál prý můj dědeček každé cizí ženské, když o ní mluvil (dost s despektem). Mám pocit, že dnes všichni chtějí dávat hlavně hodně neobvyklá jména, žádný Jirka, Petr, Honza nebo Martin, tak se jmenuje každý, Ale Hugo, Theodor, Maxmilián nebo Quentin, to je to pravé ořechové. No, řekla bych, že ty dětičky svým rodičům opravdu poděkují.
No já jsem spíš na ty klasiky... V březnu cekame holčičku a zatím to vypadá na Lucinku.
Podle mě je ale u výběru jména docela důležité příjmení!! Desne se mu nelíbí jak někdo dá k typicky českému příjmení cizokrajné jméno...