houby

Znáte tu pohádku Josefa A. Náhlovského o krušnohorcích, kteří chovali vlaštovky? Tak my, také krušnohorci, jsme pro změnu pěstovali penicilín. Tedy původně to měly být žampiony.

Začalo to dnem, kdy náš otec svým bystrým rozumem postřehl, že velký rodinný dům, v němž žijeme, má dva sklepy. A že jeden z nich je jaksi navíc. A tak ho začal plnit hnojem. A protože ve chlévech přebývala zvířena všeho druhu, šlo to poměrně rychle.

Jako děti jsme zvědavě pátraly po důvodu, pro který se nám dům mění v plynovou komoru. Samozřejmě, že měl sklep dveře, ale když vám do domu někdo naveze metrák hnoje, stejně si toho všimnete. Kromě toho, že jsme parchanti nevděční a nevážíme si toho, že se někdo stará, abychom měly co do huby, nám bylo vysvětleno i to, že: „Tady se teď budou pěstovat žampiony,“ pravil otec vítězoslavně, zhasnul sklep a zabouchl těžké dřevěné dveře.
„Potmě?“
„Takhle porostou rychleji,“ prohlásil a kamsi odešel.
Máma ve dveřích jen bezradně pokrčila rameny, ale neměla sílu ani odvahu mu odporovat. A nejspíš také doufala, že ho to brzy přejde.

Potmě na hnoji během tří týdnů vyrostlo ledacos, ale žampiony nikde. Pak se nechal přesvědčit, že aby něco rostlo, potřebuje to světlo. Ačkoli tím jeho moudrá žena nejspíš chtěla říct: „Vyvez ten hnůj někam do lesa a tam si pěstuj, co chceš,“ otec si to vyložil po svém. Koupil dvě mléčné čtyřicítky a nechal svítit další tři týdny.

Dodnes si vzpomínám, že bílo-zelený potah, který brzy pohltil skoro celý sklep, i ty podivné pavučiny ve tvaru váčků, které visely od stropu, mě neuvěřitelně fascinovaly. Nezapomenu ani ten zatuchlý smrad, který byl svým způsobem i docela příjemný. A taky nezapomenu, jak tehdy táta zuřil, když musel všechen ten bordel vystěhovat ven a uvést sklep do původního stavu. Vzdal to, ale hlady jsme neumřeli.

Až s odstupem času mi došlo, co tehdy udělal špatně. Zřejmě si nevšiml, že život nevzniká z ničeho (nebo ze špíny, jak tomu dříve lidé věřili), ale že každý nový plod potřebuje životadárné semeno.

Ach bože, děkuji ti, že mám matčiny geny.

Reklama