Vzpomínky čtenářky Simič jsou skutečně k popukání. V dětství si hráli s partou na detektivy a povětšinou to dopadlo katastrofálně. Proč? To už se v této novince...

Další čtenářkou, která přispěla k dnešnímu tématu, je Simič. Zavzpomínala si na detektivní dětství...


Krásný den všem.
Když se řekne slovo „DETEKTIVKA“,vybaví se mi spousta bezvadných a napínavých knížek,plno kvalitních starých českých filmových detektivek,jména jako Sherlock Holmes,Hercule Poirot,Slečna Marpleová,kapitán Exner,inspektoři Bouše a Brůžek a velká řada dalších skvělých detektivů a neúnavných bojovníků proti vraždám,loupežím a všem jiným nekalým věcem.Taky se mi ihned vybaví veselé vzpomínky na bezstarostné dětství,kdy jsme měli svou partu a rovněž si hráli na detektivy.Často sice naše pátrání zrovna „nedopadlo“,ale my si to užívali a cítili se jako praví,dokonalí,nejchytřejší a nejlepší detektivové na světě.Například jsme zamkli sousedovic vzdáleného příbuzného do kůlny na dříví v domnění,že je to lupič a chce sousedy vykrást.Chodil totiž kolem chalupy,nakukoval do oken a byl zkrátka „hrozně“ podezřelý.Když šel pak pro náhradní klíče do kůlny,tak jsme ho tam pro jistotu zamkli,aby nemohl páchat zlo.Místo odměny jsme se dočkali jen výprasku,protože si „zločinec“ zlomil v tmavé kůlně nohu a zašpinil šaty.Taky jsme chodili pátrat na hřbitov,kam se ztrácejí vázičky a svíčky,které tam nosili pozůstalí.A jelikož jsme se na hřbitově zdržovali často a „nenápadně“,nakonec ty krádeže byly na nás.Takže zase výprask místo pochvalných slov.Taky jsme pátrali,proč chodí náš strejda pořád do sklepa,a co tam vždycky tak dlouho dělá.Třeba tam má nějaký poklad a nechce,aby o něm někdo věděl.Nakonec vyšlo najevo,že tam strejda chodí nasávat domácí slivovici,kterou mu teta pořád zakazovala a vylévala do dřezu.Teta nám sice dala po čokoládě,ale strejda byl zklamaný,že jsme ho zradili a to nás potom mrzelo ještě hezky dlouho.Taky jsme pátrali po lese,jestli tam nemá nějaké podezřelé individuum svůj tajný úkryt,pátrali jsme,s kterým podvraťákem měla naše fenka štěňata,pídili jsme se a pozorovali neznámé a podezřelé osoby v naší vesnici,snažili se vyřešit,kdo vypustil rybník a ukradl paní Holoubkové jahody ze zahrádky....Byli jsme hodně vytížení a zaneprázdnění detektivové,práce jsme měli až nad hlavu.Sice jsme toho moc nevypátrali a nevyřešili,odměny byly mnohdy nečekané a nespravedlivé,málokdo měl pro naše vlohy pochopení,ale my se bavili,prožívali jsme to a užívali si to.
Dodnes mám moc ráda detektivní žánr.Ráda si přečtu dobrou knihu nebo shlédnu kvalitní film.Sice jich znám mnoho nazpaměť,ale jako správný detektiv si vždycky všimnu něčeho nového.

Přeji všem krásný den,
Simič

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 29. února 2012: Detektivky

  • Máte ráda detektivky?
  • Raději je čtete, nebo se na ně díváte na obrazovce či plátně?
  • Jaký typ detektivek máte nejraději?
  • Byla byste dobrý detektiv? Tedy umíte dopředu odhalit pachatele?

V detektivním tématu dne můžete získat hned několik cen. Stačí napsat příspěvek, zaslat ho na e-mailovou adresu redakce (viz níže) a dodržet podmínku,.že příspěvek musí být alespoň tak dlouhý jako tento odstavec a nesmí přijít později než v 15.30 hodin 29. 2. 2012 a zařadíte se do slosování o následující krásné knižní ceny: ve hře jsou 2 detektivní balíčky s knížkami od Agathy Christie (Potíže v zálivu Pollensa) a Dicka Francise (Hrozba).

Reklama