Milá redakce,

mám ráda veškeré květiny, jak ty v přírodě, na zahrádce nebo ty, co se pěstují doma v bytě. Nejsem specialista, ale kdybych se měla rozepsat o všech kytičkách, mohla bych psát týden a více. A tak jsem si pro vás vybrala jeden druh, který ráda pěstuji již hodně let. Kvete právě teď, na jaře, a jeho krásná květenství zaslouží pozornost.

Mám doma několik odrůd, které právě nyní postupně vykvétají, a tak se chci o tu krásu s vámi podělit. Jedná se o Hippeastra, amarilisy, hvězdníky, zornice - pod těmito názvy jsou tyto cibulnaté rostliny u nás známé. Aby prospívaly a krásně kvetly, měl by pěstitel vědět, že tato rostlina má čtyřdobý životní cyklus. V zimě má cibule klidové období. Počátkem jara po zasazení vytvoří stvol s květy. Potom vyraší několik dlouhých listů a květy se rozvinou.
Ve čtvrtém cyklu zakládá cibule na další květenství, listy žloutnou a zasychají, cibule zatahuje.

Jak se tedy dopěstovat krásných květů? Časně z jara zasaďte cibuli z 1/3 do dobré země. Rašící cibuli mírně zalévejte. S pokračujícím růstem zvyšujte množství vody, než rostlina plně vykvete. Zálivku omezte. Po odkvětu, pokud již nejsou mrazy, můžete pěstovat hippeastrum na zahradě (má rádo plné slunce), cibule nasazuje na příští květenství, proto neodstraňujte lisy a přihnojujte v zálivce. Jakmile začnou listy žloutnout, přestaňte zalévat a nechte cibuli přirozeně zatáhnout. Suchou cibuli uložte na chladnějším místě do jara.

Pokud se rozhodnete pro pěstování, přeji mnoho takovýchto květů:


holcicka 69


Děkujeme za krásnou fotku i za užitečné rady :).

redakce@zena-in.cz

Reklama