Průzkum* Orbit klubu provedený mezi stomatology potvrzuje, že na preventivní prohlídky chodí 2x ročně více než 66 % pacientů. Ve srovnání s rokem 2006 se jedná o nárůst 12 %. Pokulháváme však ve správné technice čištění zubů. Dentální hygienistku navštěvuje pouze polovina populace. Přitom správným a pravidelným čištěním zubů je možné tvorbě zubního kazu zamezit.

Zubní kaz je onemocnění, se kterým se alespoň jednou za život setkala převážná část naší populace. „Je smutné, že zubní kaz je stále tolik rozšířené onemocnění. To vše navzdory skutečnosti, že již desítky let známe příčinu tohoto postižení a také možnosti jak mu účinně předejít,“ říká stomatolog MUDr. Daniel Černý z Akademie dentální estetiky.

Co nám radí stomatologové?

Nejúčinnější odstranění povlaku, který způsobuje vznik zubního kazu, z povrchu zubu je mechanické. Shoduje se na tom 92 % oslovených stomatologů. Je však nutné pracovat se správně zvolenou pomůckou, po dostatečnou dobu. Na otázku „Co by podle vás mělo patřit k základním potřebám dentální hygieny dospělých?“ odpověděli takto:

- zubní kartáček – 98 %
- zubní pasta – 94,9 %
- mezizubní kartáček – 92,6 %
- žvýkačka bez cukru – 61,1 %
- ústní voda – 38,9 %
- fluoritové preparáty – 29,6 %

Jak poznáte, že jsou zuby správně vyčištěné?

Když umýváme auto, okna nebo podlahu, řídíme se zpravidla výsledkem, nikoliv časem, který u toho strávíme. Proto když si čistíme zuby, nemá smysl sledovat přesýpací hodiny, ale jen a pouze výsledek, kterého dosahujeme.

Čisté zuby jsou hladké na dotek jazykem. Nejsou „chlupaté“ ani drsné. Nejvíce jejich povrch připomíná na dotek čistý porcelán. Když nejsou zuby čištěné dlouho (1 týden), začnou krvácet dásně. Krev je signálem nemoci!

Vyrazte s kartáčkem i mimo koupelnu!

Podle oborníků je totiž koupelna nejhorším místem pro čištění zubů. Nevydržíme se na sebe dívat do zrcadla dostatečně dlouho, a proto radí – vyrazte s kartáčkem do světa. Zuby se dají čistit kdykoliv a kdekoliv – u televize, na zahradě, při rozhovoru, při přednášce, v čekárně, v autě. Použití zubní pasty není a priori nutné, a proto nejsme omezeni na koupelnu. Ideální čas pro čištění zubů je od 5 do 10 minut, ale toto číslo není pro naše vlastní čištění vůbec rozhodující. Každý jsem jiný, máme jiné zuby a jsme jinak zruční. Jak si správně čistit zuby, jak používat dentální pomůcky a další zajímavosti a užitečné rady se dozvíte na www.orbitklub.cz.

* Průzkum stavu dentální hygieny v České republice 2008 provedený v rámci Orbit klubu

Orbit klub je dlouhodobý vzdělávací program pro veřejnost i stomatology. V České republice působí již od roku 2004. Záměrem Orbit klubu je zvyšovat povědomí o důležitosti komplexní dentální hygieny a posilovat komunikaci mezi lékařem a pacientem. Prostřednictvím webových stránek www.orbitklub.cz se můžete také dozvědět, jak účinně chránit svoje zuby před zubním kazem a jak o ně správně pečovat. Dozvědět se také můžete řadu novinek a tipů z oblasti stomatologie a dentální hygieny. Najdete zde zajímavé a poučné články na téma „Proč se kazí zuby?“, „Jak si čistit zuby“ a mnoho dalších.

Reklama